Prečítajte si článok o najčastejších chybách vo vzťahu k Sociálnej poisťovni, ktorých sa zamestnávatelia dopúšťajú pri dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Nesprávne uvádzanie druhu príjmu (pravidelný a nepravidelný)
Správne určenie príjmu (pravidelný mesačný alebo nepravidelný) pri dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru je rozhodujúce nielen pre prihlasovanie zamestnanca do Sociálnej poisťovne, ale aj z hľadiska vykazovania v Mesačnom výkaze poistného a príspevkov a Výkaze poistného a príspevkov. Dohoda, ktorá je uzatvorená na obdobie jedného kalendárneho mesiaca a na kratšie obdobie, sa vždy považuje za dohodu s nepravidelným príjmom. Dohoda uzatvorená na dobu neurčitú s pravidelným mesačným odmeňovaním, ktorá je predčasne ukončená v priebehu prvého mesiaca jej trvania sa aj napriek tomu považuje za dohodu s pravidelným mesačným príjmom.
Nesprávne uvádzanie počtu kalendárnych dní vo výkazoch
V Mesačnom výkaze poistného a príspevkov a vo Výkaze poistného a príspevkov sa na mieste „počet kalendárnych dní“ uvádza počet dní, počas ktorých dohoda trvala, bez ohľadu na to, koľko dní zamestnanec reálne prácu vykonával. Do tohto počtu dní sa však nezapočítavajú dni prerušenia poistenia bližšie špecifikované v § 26 č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
Neuvádzanie dohodára s pravidelným mesačným príjmom
Dohodára s pravidelným mesačným príjmom je potrebné v období trvania dohody uvádzať v Mesačnom výkaze poistného a príspevkov s príslušným vymeriavacím základom a počtom kalendárnych dní. V prípade, že takýto dohodár v danom mesiaci nemal zúčtovaný príjem, vykazuje sa nulový vymeriavací základ.
Nesprávne uvádzanie dohodára s nepravidelným príjmom
Dohodár s nepravidelným príjmom sa vykazuje na jednotlivé mesiace s príslušným počtom kalendárnych dní až po skončení dohody vo Výkaze poistného a príspevkov. V kolónke „príjmy zúčtované v mesiaci“ sa pri dohodárovi s nepravidelným príjmom uvádza kalendárny mesiac nasledujúci po kalendárnom mesiaci, v ktorom právny vzťah dohody zanikol. Ak bol príjem zúčtovaný v nasledujúcich kalendárnych mesiacoch po tomto kalendárnom mesiaci, uvedie sa kalendárny mesiac, v ktorom bol príjem zúčtovaný.
Nesprávny vymeriavací základ dohodára s nepravidelným príjmom
Vo Výkaze poistného a príspevkov sa u dohodára s nepravidelným príjmom uvádza jeho priemerný mesačný príjem, teda podiel súčtu všetkých zúčtovaných príjmov zo závislej činnosti počas trvania dohody a počtu mesiacov trvania právneho vzťahu dohody. Ak dohodár nemal zúčtovaný žiadny príjem, uvádza sa nulový vymeriavací základ s príslušným počtom kalendárnych dní.
Nedostatky v dokladoch pri dohodách o brigádnických prácach študentov
Pri práci študentov na základe dohôd o brigádnických prácach študentov je potrebné, aby zamestnávateľ disponoval všetkými potrebnými dokladmi, ktoré umožňujú uzatvorenie takéhoto pracovnoprávneho vzťahu. Ide o samotnú dohodu a potvrdenie štatútu študenta (potvrdenie o návšteve školy). Ak si chce študent u daného zamestnávateľa uplatniť odvodovú výnimku, je potrebné aby na tento účel predložil tomuto zamestnávateľovi aj oznámenie a čestné vyhlásenie (je k dispozícii na stránke Sociálnej poisťovne).
V roku 2014 je hranicou mesačného príjmu/priemerného mesačného príjmu, z ktorého sa neplatia odvody pre študenta do 18 rokov suma 68 eur, pre študenta od 18 rokov suma 159 eur. Takúto odvodovú výnimku si môže študent uplatniť len jednu v kalendárnom mesiaci, nie je možné jej uplatnenie v jednom kalendárnom mesiaci u viacerých zamestnávateľov. Ak študent písomne neoznámi uplatnenie výnimky najneskôr v deň vzniku právneho vzťahu, výnimka platí od prvého dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
Prečítajte si tiež niektorý z našich článkov:
- 10 najčastejších chýb zamestnávateľov v Mesačnom výkaze poistného a príspevkov a v jeho prílohe
- Najčastejšie chyby zamestnávateľov vo Výkaze poistného a príspevkov a v jeho prílohe
- 8 častých chýb zamestnávateľov pri plnení si oznamovacích povinností voči Sociálnej poisťovni
Zdroj: Spracované na základe informácií zo seminára „Najčastejšie chyby zamestnávateľov v kontakte so Sociálnou poisťovňou“, ktorý organizovala Sociálna poisťovňa, pobočka Bratislava