Na aké najčastejšie chyby by si mali zamestnávatelia dávať pozor pri plnení si oznamovacích povinností vo vzťahu k Sociálnej poisťovni?
Neprihlásenie zamestnávateľa do registra zamestnávateľov
Podľa § 231 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov je zamestnávateľ povinný prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou Sociálnej poisťovne do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca. Prihlásenie a odhlásenie sa vykonáva prostredníctvom predpísaného tlačiva Registračný list zamestnávateľa.
Neprihlásenie a neodhlásenie zamestnanca
Zamestnávateľ je povinný v zmysle § 231 ods. 1 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení prihlasovať a odhlasovať svojich zamestnancov z registra poistencov a sporiteľov dôchodkového sporenia, a to prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby v predpísaných lehotách. Ak má zamestnanec viacero právnych vzťahov, zamestnávateľ ho musí prihlasovať a odhlasovať z každého právneho vzťahu osobitne.
Informácie o lehotách a kódoch pri prihlasovaní zamestnancov do Sociálnej poisťovne nájdete v článku Prihlasovanie zamestnancov a dohodárov do Sociálnej poisťovne – termíny a kódy
Neprihlásenie zamestnancov z iných právnych vzťahov
Zamestnávatelia často zabúdajú na prihlasovanie a odhlasovanie zamestnancov z iných právnych vzťahov ako je pracovný pomer, ktorí nadobudli status zamestnanca (napríklad konateľ, spoločník, člen dozornej rady, člen predstavenstva a podobne).
Neoznámenie zmeny údajov uvádzaných v Registračnom liste zamestnávateľa
Zamestnávateľ je povinný oznámiť pobočke zmenu svojho názvu, sídla, korešpondenčnej adresy a ostatných údajov uvádzaných v Registračnom liste zamestnávateľa do ôsmich dní odo dňa tejto zmeny.
Neoznámenie prerušenia povinného poistenia
Príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne je zamestnávateľ povinný oznámiť prerušenie nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti zamestnanca do ôsmich dní od tohto prerušenia. Dôvody na prerušenie poistenia definuje zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v § 26. Ide napríklad o obdobie, v ktorom zamestnanec čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy, je uvoľnený z pracovného pomeru z dôvodu výkonu verejnej funkcie, má neospravedlnenú prítomnosť v práci, čerpá rodičovskú dovolenku, je viac ako 52 týždňov dočasne práceneschopný, obdobie od jedenásteho dňa potreby ošetrovania člena rodiny a pod.
Neoznámenie začiatku a skončenia čerpania materskej dovolenky
Zamestnávateľ má povinnosť oznámiť Sociálnej poisťovni aj začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom do ôsmich dní od začiatku čerpania a do ôsmich dní od skončenia čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
Nesprávne údaje v Registračnom liste fyzickej osoby
Sociálna poisťovňa upozorňuje aj na časté chyby v Registračnom liste fyzickej osoby, ktorými sú nesprávne uvedenie typu zamestnanca (pravidelný alebo nepravidelný príjem, typ dohody, zamestnanec s odvodovou úľavou) a nesprávne uvedenie údajov pri odhlasovaní zamestnanca v pracovnom pomere v oddiele deväť, časti pracovný pomer (doba určitá alebo neurčitá).
Nedodržiavanie lehôt pri plnení oznamovacej povinnosti
Svoje oznamovacie povinnosti je povinný si zamestnávateľ plniť v stanovených lehotách podľa § 231 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.
Prečítajte si tiež niektorý z našich článkov:
- 10 najčastejších chýb zamestnávateľov v Mesačnom výkaze poistného a príspevkov a v jeho prílohe
- Najčastejšie chyby zamestnávateľov vo Výkaze poistného a príspevkov a v jeho prílohe
- Najčastejšie chyby zamestnávateľov pri „dohodároch“
Zdroj: Spracované na základe informácií zo seminára „Najčastejšie chyby zamestnávateľov v kontakte so Sociálnou poisťovňou“, ktorý organizovala Sociálna poisťovňa, pobočka Bratislava