Rodičovský dôchodok 2025: čo a dokedy treba stihnúť?

Koho sa týka povinnosť podať vyhlásenie na účely nároku na rodičovský dôchodok v roku 2025, čo sa stane ak to oprávnená osoba nestihne aj formulár na stiahnutie v článku.

Aktualizácia k 4.10.2024: Rodičovský dôchodok už nebude mať takú podobu ako doposiaľ. Národná rada SR vo štvrtok 3. októbra 2024 schválila konsolidačný balíček, v rámci ktorého dochádza k úprave aj rodičovského bonusu. Po novom sa bude rodičom poukazovať podiel zaplatenej dane. Fyzické osoby budú mať okrem súčasnej možnosti poukázať 2 % (3 %, ak vykonávali dobrovoľnícku činnosť) zo zaplatenej dane občianskym združeniam či neziskovým organizáciám, možnosť poukázať podiel zaplatenej dane aj rodičovi (spolu môžu poukázať obom rodičom 4 %, t. j.  2 % otcovi a 2 % matke). Podrobnosti a ďalšie opatrenia približujeme v článku Konsolidačný balíček od roku 2025: schválené zmeny.

Pre koho je určený rodičovský dôchodok?

Rodičovský dôchodok, alebo aj príspevok či bonus, je forma kompenzácie pre dôchodcov, ktorí počas svojho života vychovali deti. Ak ich potomkovia pracujú a dva roky dozadu si na Slovensku platili sociálne odvody, môže istú čiastku z nich venovať svojmu rodičovi. Týka sa to aj rodičov osvojených detí či detí zverených do starostlivosti. Dôležité je, aby bol dôchodca poberateľom starobného dôchodku, invalidného po dovŕšení dôchodkového veku, výsluhového po dovŕšení dôchodkového veku alebo invalidného výsluhového dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.

Vyhlásenie na účely nároku na rodičovský dôchodok – kto ho (ne)musí podať do 31.8.2024?

Sociálna poisťovňa pracujúcim deťom poberateľov dôchodku pripomína, že termín na podanie vyhlásenia na účely nároku na rodičovský dôchodok v roku 2025 je do 31. augusta 2024. Táto lehota sa vzťahuje na tie oprávnené osoby, ktoré tak neurobili do 31. augusta 2023. Ak dieťa súhlasí, aby jeho rodič dostával rodičovský dôchodok, nemusí urobiť nič – Sociálna poisťovňa ho po splnení zákonných podmienok priznáva a vypláca automaticky.

Vyhlásenia totiž slúžia na odopretie alebo presmerovanie rodičovského dôchodku. Lehota 31. august 2024 je teda dôležitým termínom pre odopretie alebo presmerovanie rodičovského dôchodku zo strany detí pre tých rodičov, ktorí dosiahnu dôchodkový vek počas roka 2025. Toto vyhlásenie môžu dotknuté deti podať aj preventívne, ak napríklad nevedia, kedy ich biologický rodič dosiahne dôchodkový vek. Rovnako je do 31. augusta 2024 možné podať vyhlásenie, ak si dieťa už viac neželá, aby jeho biologický rodič dostával rodičovský dôchodok, ktorý mal vyplatený v roku 2023 a 2024. Nárok na rodičovský dôchodok v takom prípade podľa zákona zanikne najskôr od 1. januára 2028.

„Novým“ dôchodcom ho za pracujúce deti Sociálna poisťovňa priznáva automaticky, najskôr však od 1. januára 2023. 

Ako vzniká a zaniká nárok na rodičovský dôchodok pri podaní vyhlásenia?

Ako informuje Sociálna poisťovňa, ak už nárok na rodičovský dôchodok za dieťa vznikol, pretože pracujúce dieťa od minulého roka neurobilo vyhlásenie o nepriznaní rodičovského dôchodku a následne toto vyhlásenie podá do 31. augusta 2024, nárok na rodičovský dôchodok dôchodcovi zanikne najskôr od 1. januára kalendárneho roka, ktorý päť rokov nasleduje po kalendárnom roku, v ktorom naň naposledy vznikol nárok. Napríklad, ak za dieťa vznikol nárok na rodičovský dôchodok

  • od roku 2023 – nárok na rodičovský dôchodok na základe podaného vyhlásenia o nepriznaní rodičovského dôchodku zanikne najskôr od 1. januára 2028,
  • od roku 2024 – nárok na rodičovský dôchodok na základe podaného vyhlásenia o nepriznaní rodičovského dôchodku zanikne najskôr od 1. januára 2029.

„V období od 1.3.2023 do 31.8.2023 bolo doručených 976 vyhlásení o nepriznaní rodičovského dôchodku. Sociálna poisťovňa prihliada v konaní o nároku na rodičovský dôchodok aj na tie vyhlásenia, ktoré boli podané pred týmto obdobím,“ uvádza poisťovňa.

Prečítajte si tiež

Zároveň upozorňuje, že ak chce dieťa rodičovský dôchodok priznať osobe, ktorej bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, vyhlásenie je potrebné takisto podať do 31. augusta 2024. Za predpokladu splnenia všetkých zákonných podmienok Sociálna poisťovňa prizná rodičovský dôchodok od 1. januára 2025.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako postupovať pri zmene rozhodnutia o odopretí rodičovského dôchodku?

Podať, zmeniť či zrušiť Vyhlásenie o nároku na rodičovský dôchodok je možné urobiť priamo v Elektronickom účte poistenca (EUP) alebo prostredníctvom formulára Vyhlásenia fyzickej osoby na účely nároku na rodičovský dôchodok. EUP majú zriadený všetci poistenci automaticky a jeho využívanie je bezplatné. Stačí si k nemu aktivovať prístup osobne v pobočke alebo elektronicky.

Ak dieťa vyhlásenie už podalo a nemá záujem to zmeniť, nemusí urobiť nič. Ak však zmení svoj názor a odopretý rodičovský dôchodok chce rodičovi znovu priznať, zmenu vyhlásenia môže urobiť do 31. augusta 2024 prostredníctvom formulára Zrušenie/zmena vyhlásenia fyzickej osoby na účely nároku na rodičovský dôchodok. Sociálna poisťovňa prihliadne na to vyhlásenie, ktoré bolo podané ako posledné vo vzťahu ku konkrétnej osobe.

Ako a v akej výške bude rodičovský dôchodok v roku 2025 vyplácaný?

Rodičovský príspevok sa vypláca rovnako ako dôchodok. To znamená v hotovosti alebo na bankový účet (alebo do zariadenia sociálnych služieb). Od roku 2024 platí, že sa vypláca jednorazovo v úhrnnej splátke, konkrétne:

Prečítajte si tiež
  • v júni príslušného kalendárneho roka, a to všetkým poberateľom dôchodku, ktorí spĺňajú podmienky nároku na rodičovský dôchodok do 30.6. príslušného kalendárneho roka,
  • alebo v mesiaci nasledujúcom po mesiaci jún príslušného roka, ak sa dôchodok od ktorého výplaty je odvodený nárok na rodičovský dôchodok, ešte v júni príslušného roka nevyplácal, napríklad, ak ešte nebol priznaný starobný dôchodok alebo nebol dovŕšený dôchodkový vek a podobne.

Čo sa týka výšky rodičovského bonusu, jeho suma závisí od vymeriavacieho základu detí v roku 2022. „Sociálna poisťovňa každý rok sumu rodičovského dôchodku prepočíta podľa toho, z akého vymeriavacieho základu deti odvádzali poistné na dôchodkové poistenie pred dvomi rokmi. V roku 2025 bude teda prihliadať na vymeriavacie základy detí v roku 2023, v roku 2026 do výpočtu vstúpia vymeriavacie základy za rok 2024 atď.,“ uvádza na svojej stránke poisťovňa.

Zdroj: socpoist.sk, tlačová správa Sociálnej poisťovne

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


KVÍZ - Vyznáte sa v legislatívnych zmenách od roku 2025?

Rok 2025 prináša zmeny najmä v súvislosti s konsolidáciou verejných financií. Máte o týchto zmenách prehľad? Overte si svoje vedomosti v našom kvíze.

Zmeny v dôchodkoch a dôchodkovom poistení v roku 2025

Prehľad toho najdôležitejšieho, čo čaká aktuálnych aj budúcich penzistov. Ako sa budú dôchodky valorizovať, čo sa mení v rodičovskom dôchodku a čo sa zmení v II. pilieri?

Dôchodkový vek v roku 2025: prehľad a tabuľky

V koľkých rokoch vzniká nárok na starobný dôchodok pre jednotlivé ročníky a kto môže do riadnej penzie odísť v roku 2025?

OČR cez vianočné prázdniny: ktorí rodičia ju môžu poberať?

Podmienky a postup podania žiadosti o ošetrovné počas vianočných prázdnin. Nárok na OČR z dôvodu prázdnin však nemá každý rodič.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky