Potravinový semafor poradí, čo kúpiť: parlament schválil novinku v zákone o potravinách

Potravinový semafor poradí, čo kúpiť: parlament schválil novinku v zákone o potravinách
Zdroj: Pixabay.com

Spotrebitelia budú mať nákupného pomocníka, výrobcovia potravín zasa konkurenčnú výhodu. Čo o výrobkoch prezradí potravinový semafor?

Novela zákona o potravinách, za ktorú dlhodobo bojoval poslanec Patrick Linhart, je schválená. Zmena spočíva v tzv. Potravinovom semafore, pričom ide o register potravín, ktorý bude spravovať Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Jeho cieľom je pomôcť spotrebiteľom nakúpiť potraviny podľa vlastných preferencií.

Zdravie obyvateľstva aj podpora lokálnych výrobkov dôvodom zavedenia Potravinového semaforu

Poslanec Linhart sa na jeseň minulého roka pre Podnikajte.sk vyjadril, že podľa jeho názoru nie je pre každého spotrebiteľa jednoduché rozhodnúť o vhodnosti potravinárskeho výrobku len na základe informácií uvedených v zložení na obale. Poslanec tvrdí, že pôvod potravín často nevedia presne zistiť ani kontrolné orgány, nie ešte spotrebiteľ. Ako dobrovoľný potravinový kritik sa tejto téme venuje dlhodobo, a preto považoval za dôležité zaviesť nástroj, ktorý jednoduchšie poskytne všetky informácie o potravinových výrobkoch. Potravinový semafor zároveň bude nástrojom pomoci štátu v podpore a propagácii domácich a kvalitných surovín. V dôvodovej správe k novele zákona o potravinách sa tiež uvádza, že register má z dlhodobého hľadiska napomôcť k zníženiu počtu obyvateľstva trpiacemu zdravotnými problémami zapríčinenými nesprávnymi stravovacími návykmi.

Ako bude potravinový semafor vyzerať?

Potravinový semafor bude mať podobu informačného systému, registrácia potravinových výrobkov do neho však nebude povinná. Prihlasovanie výrobkov bude dobrovoľné, pričom systém bude obsahovať informácie o cieľovej skupine spotrebiteľov, o samotnej potravine a aj jej výrobcovi. Spotrebitelia sa z registra dozvedia:

  • stupeň a spôsob spracovania potraviny,
  • jej zloženie,
  • kvalitu a politiku kvality,
  • produkčný systém a pôvod potraviny,
  • certifikačný systém,
  • požiadavky na bezpečnosť pri jej výrobe.

Aplikácia, ktorú je povinné zaviesť Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, dokáže používateľom na základe ich vlastného nastavenia vyhodnotiť, či je ten-ktorý produkt pre neho vhodný. Výraznou pomocou tak môže byť najmä pre ľudí s potravinovými intoleranciami, no tiež pre tých, ktorí sa len chcú vyhýbať napríklad tzv. „éčkam“, cukru, soli alebo iným zložkám výrobkov. Patrick Linhart fungovanie Potravinového semaforu ešte pred jeho schválením prirovnával k fungovaniu e-shopu s oblečením. Namiesto značky, veľkosti a farby si ale zákazník nastaví kritériá ako Bio, Fair Trade či Značka kvality SK alebo napríklad pôvod. Webová stránka mu zobrazí len produkty podľa nastavených kritérií. Mobilná aplikácia po naskenovaní produktu ukáže, či má „zelenú“ na kúpu produktu, teda či zodpovedá daným požiadavkám. Vo svojej podstate ide o prenesenie tlačených informácií o produktoch do digitálnej podoby, no tiež o doplnenie informácií, ku ktorým pred tým spotrebiteľ nemal prístup.

Výrobcovia a predajcovia mali obavy, no negatívny dopad by na nich aplikácia nemala mať

Výrobcovia potravín mali spočiatku obavy, že novinka v zákone im zvýši náklady či ceny potravín. K Potravinovému semaforu totiž nemali dostatok detailných informácií. Navyše Európska komisia minulý rok oznámila, že do roku 2022 predloží konkrétne návrhy k jednotnému označovaniu výživovej hodnoty potravín na prednej strane balenia a prehodnoteniu označovania krajín pôvodu výrobkov, preto producenti potravín považovali za zbytočné zavádzať novú národnú schému na označovanie produktov. S poslancom teda o systéme diskutovali.

Finálna podoba Potravinového semafora podľa Patricka Linharta na výrobcov nebude mať finančný dopad, naopak, tí, ktorí „nemajú čo skrývať“, môžu registráciu v systéme využiť ako výhodu v konkurenčnom boji. Bude totiž len na zákazníkovi, či si kúpi aj výrobok, ktorý sa v aplikácii nenachádza.

Podrobnosti o aplikácii má na starosti Ministerstvo pôdohospodárstva

Detaily o registrácii, rozsahu údajov a sprístupnenia konečnému spotrebiteľovi bude riešiť Ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré má splnomocnenie na vydanie všeobecne záväzného právneho predpisu ustanovujúceho tieto podrobnosti. Ministerstvo upraví kritériá, spôsob hodnotenia a prezentácie potravín registrovaných v registri potravín pre potravinový semafor. 

Účinnosť zákona sa pôvodne navrhovala od 1. januára 2021, avšak tento termín bol napokon posunutý na 1. januára 2022.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Právo na opravu: čo prináša nová smernica EÚ pre spotrebiteľov a podnikateľov?

Možnosť opravy budú musieť podnikatelia poskytnúť aj po uplynutí záručnej doby. Môžu si za túto službu účtovať poplatok? Koho sa to (ne)bude týkať? Podrobnosti o novinke aj termíny.

Záručná doba pri výpredaji

Čo je záručná doba? Vzťahuje sa záruka na zľavnený tovar vo výpredaji? Aká je záručná doba pri použitom tovare?

Kontroly na vianočných trhoch: aké povinnosti majú predajcovia?

Kto kontroluje predajcov na vianočných trhoch, na čo sa kontrolóri zameriavajú a aké sú najčastejšie porušenia? Obchodníci neraz riskujú pokuty aj v tisíckach eur či zákaz činnosti.

Záručná doba po oprave

Čo je záručná doba a aká je jej dĺžka? Aký je rozdiel medzi opravou tovaru v záruke a po uplynutí záruky?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky