HS kód tovaru podľa colného sadzobníka: ako ho zistiť?

Krátky sprievodca HS kódmi, ktoré sú dôležité pri preclievaní tovaru. Na čo všetko slúžia, ako sa určujú a ako sa v colnom sadzobníku orientovať?

Pri obchodovaní s tretími krajinami sa podnikatelia určite stretnú s pojmom HS kód (anglicky HS code, ktorý je u nás známy aj ako harmonizovaný kód colného sadzobníka). HS kód je kódom colného zaradenia tovaru, ktorý je podľa neho pri exporte alebo importe preclený a je potrebné ho uvádzať v sprievodnej dokumentácii pre tovar. Keďže existujú tisíce HS kódov a samotný colný sadzobník má viac ako tisíc strán, pripravili sme krátkeho sprievodcu HS kódmi, ktorý podnikateľom pomôže sa v tejto téme zorientovať a uľahčí im obchodovanie s tretími krajinami.

Čo je HS kód a na čo slúži?

HS kód je štandardizovaný systém názvov a čísel pre klasifikáciu tovaru používaný v medzinárodnom obchode. Bol vytvorený Svetovou colnou organizáciou (WCO) a využíva sa v 186 krajinách po celom svete, ktoré sa v medzinárodnom dohovore o HS zaviazali používať HS kódy používať.

Jednotné používanie HS kódov v medzinárodnom obchode uľahčuje colné postupy, zlepšuje transparentnosť a podporuje efektívnosť globálneho obchodu.

Ak sa tovar dováža z tretích krajín, kupujúci si HS kód pýta od partnera, ktorý mu predal tovar. Pri preclievaní bude totiž potrebovať HS kód na určenie colnej hodnoty tovaru, overenie dovozných opatrení a prípadných obmedzení týkajúcich sa dovozu tovaru na územie Európskej únie a teda aj Slovenska. Ak sa tovar exportuje mimo colného územia EÚ, bude potrebné, aby exportér informoval obchodného partnera o HS kóde a uviedol ho v prepravnej dokumentácii k tovaru a počas exportného colného konania.

HS kódy teda vznikli preto, aby sa minimalizovali nejasnosti a nedorozumenia pri identifikácii tovaru medzi rôznymi krajinami.

Ako vyzerá HS kód?

HS kód je šesťmiestny číselný kód. Skladá sa z dvoch častí: prvé dve číslice označujú kapitolu, do ktorej tovar patrí, ďalšie dve číslice identifikujú hlavnú kategóriu v rámci tejto kapitoly a posledné dve číslice určujú konkrétnu podkategóriu. V Európskej únii a aj na Slovensku sa používa HTS kód (Harmonized Tariff Schedule), ktorý obsahuje už spomínaný šesťmiestny HS kód a je ešte doplnený o ďalšie 2 až 4 čísla, ktoré ďalej špecifikujú predmetný tovar. Štandardné colné kódy, ktoré sa používajú na území Európskej únie sú teda 8 až 10 miestne. HS kódy sú pre celú Európsku úniu rovnaké. Pre lepšiu predstavu použitia HS kódu v praxi uvádzame príklad.

Príklad pridelenia HS kódu a preclenia pri dovoze kotlov na ústredné kúrenie

Kotly sa nachádzajú v colnom sadzobníku v kapitole 84, ktorá je venovaná strojom, prístrojom a mechanickým zariadeniam; elektrickým zariadeniam, ako aj častiam a súčastiam už spomínaných strojov, prístrojov a zariadení. Kotly v tejto kapitole možno nájsť v podkategóriách 8402 a 8403, pričom v sadzobníku je 8402 venovaná parným kotlom, čo nie sú kotle, ktoré sú v tomto príklade dovážané. Podkategória 8403, naopak, patrí práve kotlom na ústredné kúrenie, ktoré sú predmetom uvedeného dovozu.

Kategória sa ďalej rozvetvuje na kód 8403 10 10, ktorý klasifikuje kotly z liatiny, kód 8403 10 90, kam patria ostatné kotly na ústredné kúrenie a kód 8403 90, kam všeobecne patria časti a súčasti kotlov na ústredné kúrenie. Keďže ide o dovoz kotlov na ústredné kúrenie z liatiny, bude sa pri dovoze napríklad z Indie preclievať na Slovensku pod HS/HTS kódom 8403 10 10. V sadzobníku možno vidieť, že colná sadzba na tento tovar je: 2,7 %.

Colné zatriedenie kotlov na ústredné kúrenie z liatiny podľa colného sadzobníka. Zdroj: Colný sadzobník 2024, Finančná správa
Colné zatriedenie kotlov na ústredné kúrenie z liatiny podľa colného sadzobníka. Zdroj: Colný sadzobník 2024, Finančná správa

V súvislosti s dovozným clom pri nákupe z tretích krajín je dôležité si uvedomiť, že nestačí kontrolovať colný kód v colnom sadzobníku, ale je vhodné overiť platnosť preferenčných ciel či dovozných obmedzení cez nástroj Taric (dostupný na stránke Finančnej správy). Preveriť colný kód aj v Taricu odporúčame preto, aby ste predišli prípadným nepríjemným prekvapeniam v prípade nečakaných dovozných obmedzení, či dodatočných ciel. Taric pracuje s desaťmiestnymi kódmi, čo predstavuje pridanie dvoch núl na koniec osemmiestneho kódu z nášho príkladu.

Colné zatriedenie kotlov na ústredné kúrenie z liatiny podľa Taric. Zdroj: Taric 2024, Finančná správa
Colné zatriedenie kotlov na ústredné kúrenie z liatiny podľa Taric. Zdroj: Taric 2024, Finančná správa

Výsledný kód colného zatriedenia, s ktorým pracuje Taric je preto 8403901000 a ten sa nachádza aj na colných dokumentoch po prepustení tovaru do príslušného colného režimu (napr. colný režim „prepustenie do voľného obehu“). Colná sadzba 2,7 %, ktorá bola identifikovaná v colnom sadzobníku, však pre tovar platí.

Článok pokračuje pod reklamou

Ako sa orientovať v colnom sadzobníku?

Colný sadzobník je obsiahly dokument s presahom tisícky strán, čo môže na prvý pohľad vyzerať ako nemožné na orientáciu. Sadzobník bol však aj napriek svojmu rozsahu vytvorený systematicky a tovary sú v ňom kategorizované do skupín. Všeobecne platí, že sadzobník klasifikuje tovary od potravinárskej prvovýroby až po pokročilé stroje a zariadenia. Ak sa napríklad podnikateľ chystá dovážať stroje, nájde ich v poslednej tretine obsahu sadzobníka. Pre lepšiu orientáciu sme pripravili zjednodušený prehľad triedenia tovarových skupín v colnom sadzobníku:

Triedenie tovarových skupín v colnom sadzobníku:

Názvy tried boli skrátené pre prehľadnosť. Zvýraznené sú častejšie dovážané a vyvážané tovarové triedy. Zdroj: Vlastné spracovanie na základe colného sadzobníka
Trieda I Živé zvieratá a živočíšne výrobky
Trieda II Rastlinné výrobky
Trieda III Tuky, oleje a vosky
Trieda IV Pripravené potraviny, nealkoholické a alkoholické nápoje a ocot, tabak a výrobky z tabaku a produkty obsahujúce nikotín
Trieda V Nerastné výrobky
Trieda VI Výrobky chemického alebo príbuzného priemyslu
Trieda VII Plasty a výrobky z plastov, kaučuk a výrobky z neho
Trieda VIII Surové kože a kožky, usne, kožušiny a výrobky z nich, sedlárske a remenárske výrobky, cestovné potreby a kabelky
Trieda IX Drevo a výrobky z dreva, drevné uhlie, korok, výrobky zo slamy, košikársky tovar a prútené výrobky
Trieda X Vláknina z dreva alebo ostatných vláknitých celulózových materiálov, papier a lepenka a výrobky z nich
Trieda XI Textílie a textilné výrobky
Trieda XII Obuv, pokrývky hlavy, dáždniky, slnečníky, perie a výrobky z neho, umelé kvetiny a výrobky z umelých vlasov
Trieda XIII Výrobky z kameňa, sadry, cementu, azbestu, sľudy alebo podobných materiálov, keramické výrobky, sklo a sklenený tovar
Trieda XIV Perly, drahokamy alebo polodrahokamy, drahé kovy, bižutéria a mince
Trieda XV Základné kovy a výrobky z nich
Trieda XVI Stroje, prístroje, mechanické a elektrické zariadenia a ich časti a súčasti
Trieda XVII Vozidlá, lietadlá, plavidlá a pridružené dopravné zariadenia
Trieda XVIII Nástroje a prístroje optické, fotografické, kinematografické, meracie, kontrolné, presné, lekárske alebo chirurgické; hodiny a hodinky; hudobné nástroje; ich časti, súčasti a príslušenstvo
Trieda XIX Zbrane a strelivo a príslušenstvo
Trieda XX Rôzne výrobky:
  • Nábytok; posteľoviny, matrace, vankúše a podobné potreby
  • Svietidlá a svetelné reklamy,
  • Montované domy,
  • Hračky a hry a športové potreby
  • Trieda XXI Umelecké diela, zberateľské predmety a starožitnosti

    S HS kódmi sa stretnú importéri a exportéri, ktorí obchodujú s tretími krajinami. HS kódy si od nich budú pri exporte pýtať colné deklarácie a obchodní partneri v zahraničí. Pri dovoze potrebujú zasa importéri HS kódy k precleniu tovaru.

    Colného sadzobníka sa netreba po jeho otvorení zľaknúť. Je prehľadne zoradený od jednoduchšieho k zložitejšiemu (napr. kap. 1 živé zvieratá – kap. 2 mäso – kap. 3 mlieko, syry – kap. 41 až 43 surové kože až kožušiny – kap. 62 odevy – kap. 64 obuv atď.), podľa stupňa spracovania/opracovania a zároveň podľa odvetví priemyslu (kap. 1-24 agro, 25-40 chémia, 41-43 kožiarstvo atď.). Náš krátky prehľad jednotlivých tovarových tried obsiahnutých v sadzobníku môže pomôcť sa v ňom zorientovať a rýchlo nájsť tovar, ktorý má podnikateľ záujem vyvážať alebo dovážať. Finančná správa SR sprístupňuje každý rok aktuálnu verziu colného sadzobníka na svojej internetovej stránke.

    Keďže colné konanie je návrhové konanie, tak colná deklarácia pri prelievaní môže rozhodnúť na základe povahy tovaru o zatriedení pod iný HS kód, aký bol predložený deklarantom - delkarant podá návrh a colný úrad rozhodne. Upozorňujeme ale, že subjekt, ktorý dáva pokyn na preclenie tovaru zodpovedá za HS kód, ktorý predložil a môže byť sankcionovaný v prípade, ak bude dokázané podvodné konanie. V prípade nesprávneho zatriedenia tovaru je možné podať odvolanie. Finálne rozhodnutie je ale vždy v rukách Finančnej správy.

    Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

    Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


    Čínsky veľtrh Canton Fair: príležitosť alebo prežitok?

    Praktické informácie o tom, čo najväčší čínsky veľtrh ponúka podnikateľom z Európy, aké produkty tam možno nájsť a čo zvážiť pred jeho návštevou.

    Preprava kusových zásielok (LCL) v medzinárodnom obchode

    Kedy je vhodné využiť LCL prepravu, ako funguje v praxi, aké výhody ponúka a na čo treba, naopak, dať pozor? Podrobnosti aj ilustračný príklad z praxe.

    Medzinárodná kontajnerová preprava v praxi

    Aké sú špecifiká kontajnerovej prepravy, aké zásielky sa ňou (ne)oplatí posielať, aké výhody ponúka a ako takáto preprava prebieha? Praktické informácie aj príklad.

    Online obchod TEMU a jeho vplyv na e-commerce u nás

    Napriek kritike, ktorej platforma čelí, je u zákazníkov stále obľúbená. Čím si ich získava, ako príchod TEMU ovplyvnil európske e-shopy a ako môžu obstáť v konkurenčnom boji?
    To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky