Koho voliť? Viete, kto chce hájiť záujmy podnikateľov po voľbách 2020?

Koho voliť? Viete, kto chce hájiť záujmy podnikateľov po voľbách 2020?
Zdroj: Pixabay.com

Už o pár dní Slováci rozhodnú, kto ich bude zastupovať v parlamente počas ďalších štyroch rokov. Pozrite sa, ktorí kandidáti sa chcú angažovať v oblasti podnikania.

Strán uchádzajúcich sa o naše hlasy je v tohtoročných voľbách ako „húb po daždi“. V každej z nich sa nachádza pestré spektrum najrôznejších ľudí. Niektorí zastupujú oblasť zdravotníctva, ďalší školstva, iní zasa lepšie vidia do práva.

Hlavné témy kampane a hodnotenia volebných programov naznačujú, že aj keď podnikateľské prostredie nie je pre väčšinu strán prioritou, objavuje sa v programoch viacero dobrých nápadov. No tak ako v podnikaní nestačí iba dobrý podnikateľský nápad, tak ani v politike nestačí výborný program. Treba aj ľudí, ktorí sú schopní ho realizovať. Preto sme sa pozreli na to, kto bude riešiť podnikateľské prostredie. V každej strane sa nájde viacero odborníkov z praxe, živnostníkov, podnikateľov, manažérov a ekonómov. My vám prinášame prehľad niektorých kandidátov, ktorí sa profilujú ako tváre reprezentujúce podnikateľské prostredie a majú jasné vízie, čo budú v tejto oblasti robiť.

KDH

Caroline Líšková má 49 rokov a pochádza z Bratislavy. Ekonomické vedomosti nazbierala štúdiom na Ekonomickej univerzite v Bratislave, neskôr absolvovala aj postgraduálny stupeň na Fakulte manažmentu. Má skúsenosti z viacerých manažérských pozícií v korporácii a banke. Takmer 10 rokov navyše pracovala ako externá pedagogička na vysokej škole. Stojí za vznikom poradenskej spoločnosti pre malé a stredné firmy a  vzdelávacej agentúry.

Medzi jej riešenia pre podnikateľov patrí zvýšenie hranice povinnej registrácie platiteľa DPH na 60 000 eur ročne. Podporovať bude rozvoj malých a stredých podnikov pôsobiacich v biohospodárstve, čiže farmárov a potravinárov. Na kandidátnej listine strany KDH ju nájdete pod číslom 5.

OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA

Mgr. Peter Kremský je 51 ročný Pezinčan, ktorý sa v oblasti ekonomiky pohybuje už niekoľko rokov. Blízka mu je však aj oblasť žurnalistiky, nakoľko tento odbor vyštudoval na Univerzite Komenského v Bratislave a postgraduálny stupeň absolvoval na Donau-Universität v Kremse v Rakúsku.

Pracovných skúseností z oboch oblastí má viacero. Pracoval ako PR manažér firmy Siemens, no viac ako dekádu strávil aj v roli novinára, keď písal pre Trend a SME. S podnikaním mal skúsenosti v prekladateľských službách, no pohyboval sa aj v oblasti neziskového sektoru. Pôsobil ako výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska a dnes zastáva pozíciu ekonomického analytika práve pre OĽANO.

Medzi skupiny, ktorých podmienky chce svojím pôsobením v politike zlepšiť patria slovenskí živnostníci, ale aj malé a rodinné firmy. Peter Kremský má na kandidátnej listine hnutia OĽANO číslo 17.

Ing. Eduard Heger má 43 rokov a je rodený Bratislavčan. V politike nie je nový. Je poslancom NRSR a tieňovým ministrom hospodárstva a financií OĽaNO.

Vyštudoval Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Ďalšie skúsenosti získal pôsbením ako manažér slovenskej značky alkoholického nápoja Double Cross, ktorý získal úspech v USA a patrí tam medzi tie najpredávanejšie.

Medzi jeho priority v podnikateľskom prostredí patrí angažovanie sa v jeho zjednodušení, a to odbúraním byrokracie a zefektívnením úradov. Najväčší potenciál, najmä pre regióny, vidí v malých a stredných podnikoch, a tiež v živnostníkoch. Ďalším cieľom pre Eduarda Hegera je efektívnejší výber DPH, uplatňovanie Hodnoty za peniaze a účasť na zastavení ničivých dopadov hazardu. Eduard Heger má na kandidátke OĽANO číslo 142.

PS/Spolu

Ing. Jaroslava Lukačovičová je
44 ročná odborníčka na dane, odvody a podnikateľské prostredie. V strane SPOLU je členkou predsedníctva. Viac ako 15 rokov podniká v oblasti účtovníctva a daní. Taktiež píše blogy, ktorými upozorňuje na nezmyselné pokuty alebo vysvetľuje ekonomické témy. V oblasti daní a účtovníctva je tiež poradkyňou Združenia podnikateľov Slovenska, a zároveň je prezidentkou Asociácie účtovníkov neziskových organizácií.

Blízke jej je postavenie žien v podnikaní a politike, čoho dôkazom je spoluúčasť pri zakladaní iniciatívy Ženy SPOLU, no pôsobila aj vo vedení organizácie na podporu a pomoc ženám Platforma žien Slovenska. K tomu má členstvo v porote súťaže Podnikateľka Slovenska a venuje sa tiež publikovaniu kníh zameraných na účtovníctvo a dane neziskových organizácií.

Jej primárnym cieľom je zníženie byrokracie spojenej s podnikaním a zamestnávaním. Jaroslava Lukačovičová tvrdí, že podnikateľská sféra je jej „srdcovkou“ a svojím pôsobením v politike chce dokázať, že aj ženy majú čo v tejto, väčšinou mužskej, oblasti povedať. Na kandidátnej listine PS/SPOLU jej meno nájdete pod číslom 19.

RNDr. Jozef Mihál má 54 rokov a s politikou už má svoje skúsenosti. Spoluzakladal stranu Nádej, neskôr sa stal podpredsedom pre ekonomiku v strane SaS. V rámci politiky má skúsenosť aj ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny počas vlády Ivety Radičovej, ktorej bol podpredsedom. Dnes pôsobí v SPOLU - občianska demokracia, ktorej je tiež spoluzakladateľom, a zároveň podpredsedom. Pohybuje sa v oblasti daní, odvodov, pracovného a sociálneho práva.

Vzdelanie má z oblasti informatiky, ktorú vyštudoval na MFF UK v Bratislave. Medzi jeho pracovnými skúsenosťami je pozícia analytika SW systémov na vedenie ekonomických agiend, ale aj lektorská činnosť a písanie odborných publikácií, čomu sa venuje 15 rokov.

Jozef Mihál hovorí, že pokiaľ bude zvolený a strana PS/SPOLU sa dostane do vládnej koalície, bude jeho prioritou maximálne zefektívnenie daňového odvodového systému. A keďže nie každý môže byť podnikateľ, bojovať chce aj za zamestnancov. Plánuje im dopriať lepšie pracovné prostredie, fungujúci inšpektorát práce a vyššie mzdy. Číslo Jozefa Mihála na kandidátke PS/SPOLU je 5.

SaS

PhDr. Ján Oravec CSc. má 55 rokov a pochádza zo Senice. Je významnou osobnosťou slovenského verejného života a patrí k renomovaným slovenským ekonómom. K podnikateľskému prostrediu má blízko, pretože je prezidentom Združenia podnikateľov Slovenska.

Je absolventom Filozofickej fakulty UK v Bratislave, no vedomosti získal aj štúdiom v USA či Austrálii. Napokon získal titul CSc. v Ekonomickom ústave SAV v Bratislave.

Väčšinu svojho profesionálneho života sa zaoberal problematikou podnikateľského prostredia. V rokoch 1999 ž 2002 pomáhal z pozície šéfa stratégie ministerstva hospodárstva rozbiehať kľúčové reformy na zlepšenie podnikateľského prostredia a prispel k vstupu SR do OECD a EÚ.  Od roku 2003 ako prezident Združenia podnikateľov Slovenska obhajuje záujmy slovenských podnikateľov a firiem doma aj v zahraničí, vrátane inštitúcií EÚ.

Prečítajte si tiež

Má bohaté skúsenosti a vie čo treba robiť, pretože už pred dvadsiatimi rokmi z Ministerstva hospodárstva rozbiehal prvé zásadné zlepšenie podnikateľského prostredia v SR. Chce byť hlasom doteraz mlčiacej väčšiny nahnevaných podnikateľov, ktorí od vlády nedostali nijaké investičné stimuly ani eurofondy, len sa bezmocne prizerajú na postupné zhoršovanie podmienok pre podnikanie a nekonečnú byrokraciu. Do volieb idem s jednou hlavnou prioritou: citeľne a po prvý raz po roku 1989 dosiahnuť zásadné obmedzenie byrokracie, počtu zákonov a následne šikany úradov vo vzťahu k občanom a podnikateľom. Je presvedčený, že úlohou politikov je vytvárať priaznivé podmienky pre tých, ktorí zamestnávajú a vytvárajú hodnoty. Nemajú sa hrať na Jánošíkov, ktorí prerozdeľujú to, čo vytvorili iní. Kandiduje ako nestraník a nájdete ho na 9. mieste na  kandidátke SaS.

Roman Foltín má 54 rokov a v SaS už päť rokov zastáva pozíciu generálneho manažéra. Ekonomickému odboru sa venoval počas štúdia v Prahe, no tretí stupeň vysokoškolského vzdelania absolvoval v Bratislave. Je zakladateľom módnej značky Otto Berg, ktorá viac ako 10 rokov pôsobí na svetovom trhu. Bol tiež  vysokoškolský pedagóg so zameraním na marketing. Zároveň je jedným zo zakladateľov strany SaS.

Ako skúsený manažér považuje za dôležité, aby v politike boli ľudia, ktorí vedia riadiť firmu a majú istú prax, pretože existuje predpoklad, že sa budú aj naďalej držať svojich zásad. Skúsenosťami a profesionalitou chce prispieť k fungovaniu ich programovej ponuky. Jeho číslo na volebnej kandidátke je 18.

Článok pokračuje pod reklamou

Smer-SD

Ing. Peter Žiga má 47 rokov a pochádza z Košíc. Vyštudoval Podnikovohospodársku fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave so sídlom v Košiciach. V profesijnom živote bol v pozícii zástupcu a konateľa v slovenských aj zahraničných podnikoch. V politike nie je vôbec nový, pohybuje sa v nej od roku 2006, kedy bol zvolený za poslanca NR SR. V tomto volebnom období bol vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva, po voľbách 2010 zasa zastával miesto predsedu Výboru pre kontrolu vojenského spravodajstva. V rokoch 2012 - 2016 pôsobil ako minister životného prostredia a od roku 2016 zastáva pozíciu ministra hospodárstva.

Jeho snahou je zlepšenie podnikateľského prostredia a zníženie byrokracie, vďaka čomu majú ľahšie vytvoriť nové pracovné miesta. Na kandidátke strany SMER-SD má vo voľbách 2020 číslo 6.

Za ľudí

Ing. Tomáš Smutný má 29 rokov. Po vyštudovaní Ekonomickej univerzity v Bratislave sa pohyboval na viacerých manažérskych pozíciách súvisiacich s riadením vlastného podnikania. Je spolumajiteľom personálnej agentúry a  manažérom zubnej kliniky.

Jeho prioritami sú vyššie mzdyzlepšenie podnikateľského prostredia, pri ktorom sa chce inšpirovať svojimi skúsenosťami aj zo zahraničia. Podieľal sa preto na vypracovaní časti o podnikateľskom prostredí vo volebnom programe strany Za ľudí. Na kandidátnej listine ho nájdete pod číslom 27.

Ing. Marek Antal je 53 ročným kandidátom strany Za ľudí. Vyštudoval Technickú univerzitu v Košiciach a má mnohé skúsenosti v oblasti IT podnikania. Hoci začínal ako programátor vo VSŽ Košice, neskôr sa stal manažérom so zodpovednosťou za IT systémy. Podieľal sa na vytvorení nových košických IT spoločností, ako Ness KDC, či GlobalLogic. Podarilo sa mu vytvoriť model IT Valley, kde sa stal predsedom dozornej rady.

Prečítajte si tiež

Počas svojej kariéry aj veľa cestoval a skúsenosťami zo zahraničia sa chce inšpirovať pri vytváraní lepšieho podnikateľského prostredia. Svoje návrhy zapracoval do podnikateľskej časti programu strany Za ľudí. Jedným z opatrení je napr. implementácia systému podpory firiem, ktoré na Slovensko prinesú výskum a vývoj, čím prispejú k zvýšeniu pridanej hodnoty produkcie vytváranej v našej krajine. Na kandidátke je jeho číslo 13.

Sme rodina a SNS

Strany Sme rodina a SNS majú na kandidátkach viacero živnostníkov, podnikateľov či ekonómov. Sme rodina nemá žiadnu osobu, ktorá by sa profilovala ako hlas podnikateľov a na túto otázku nám neodpovedala.

Z SNS sa profiloval v otázkach podnikateľského prostredia poslanec Radovan Baláž (38 rokov), ktorý je členom Výbor NR SR pre financie a rozpočet.

Zdroj: nrsr.sk a webové stránky jednotlivých politických strán a kandidátov

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Kandidáti do europarlamentu 2024: čo sú priority pre podnikateľské prostredie?

Kto z kandidátok parlamentných strán bude v prípade zvolenia do europarlamentu hájiť záujmy slovenských podnikateľov a v čom vidia priestor na zlepšenie?

Programové vyhlásenie vlády z pohľadu biznisu

Vyššie dane, zmena minimálnej mzdy či predvídateľné legislatívne prostredie. Aké priority má štvrtá vláda Róberta Fica v oblastiach týkajúcich sa podnikania?

Opatrenia na konsolidáciu štátneho dlhu: inšpirácia pre novú vládu

Úradnícka vláda vypracovala materiál s opatreniami na záchranu nášho rozpočtu. Rátať treba so škrtmi v dotáciách, zdvihnutím daní aj zmenami v dôchodkoch. Čo ďalšie navrhuje?

Ako často sa menili top zákony ovplyvňujúce podnikanie v roku 2022?

Takmer 4 novely kľúčových zákonov ovplyvňujúcich podnikateľské prostredie bolo priemerne mesačne účinných v roku 2022. Ktoré zákony podliehali zmenám najviac?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky