Maximálna výška podpory (dávky) v nezamestnanosti od roku 2013 znižuje

Dávka (podpora) v nezamestnanosti je sociálna dávka vyplácaná po splnení zákonných podmienok zo základného fondu poistenia v nezamestnanosti, slúžiaca na zabezpečenie príjmu poistenca v dôsledku nezamestnanosti. Od roku 2013 sa mení v súvislosti s touto dávkou niekoľko skutočností a znižuje sa jej maximálna výška.

Jednou z podmienok na získanie dávky (podpory) v nezamestnanosti je, že poistenec musel byť poistený (platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti) v posledných troch rokoch aspoň 730 dní.

Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Od 1. januára 2013 je maximálny vymeriavací základ pre výpočet poistenia v nezamestnanosti vo výške 5-násobku všeobecného vymeriavacieho základu a denný vymeriavací základ pre výpočet dávky sa znižuje na 2-násobok všeobecného vymeriavacieho základu. Znamená to, že suma, z ktorej sa platia maximálne odvody sa zvyšuje a maximálna výška dávky sa zníži.

Denný vymeriavací základ na dávku (podporu) v nezamesnosti v prvom polroku roku 2013 je najviac vo výške 51,6822 eura. Maximálna suma dávky (podpory) v nezamestnanosti v mesiaci, ktorý má 31 dní, je teda 801,10 eura a v mesiaci, ktorý má 30 dní, je 775,30 eura. Pri výpočte na prvý polrok 2013 sa použil všeobecný vymeriavací základ za rok 2011.

V porovnaní s uplynulým rokom sa maximálny denný vymeriavací základ výrazne znížil. Denný vymeriavací základ na dávku (podporu v nezamestnanosti) v druhom polroku roku 2011 a v prvom polroku 2012 bol najviac vo výške 75,8466 eura. Maximálna suma dávky v mesiaci, ktorý mal 31 dní, bola teda 1 175,70 eura a v mesiaci, ktorý mal 30 dní, bola 1 137,70 eura. 

Od 1. januára 2013 tiež povinné poistenie v nezamestnanosti vzniká aj na základe dohôd o vykonaní práce a dohôd o pracovnej činnosti s pravidelným mesačným príjmom.

Nezamestnaní, ktorí boli zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie skôr ako 1. januára 2013, dostanú dávku (podporu) v nezamestnanosti ešte podľa predchádzajúcej právnej úpravy.

Aká zmena nastáva od 1. júla 2020 vo výške maximálnej dávky v nezamestnanosti, nájdete v článku Maximálna dávka v nezamestnanosti od 1.7.2020 a podporné obdobie.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Štrajk v spore o uzavretie kolektívnej zmluvy

Kedy (nie) je možné vyhlásiť štrajk, kto ho vyhlasuje, ktorí zamestnanci sa do neho zapojiť nemôžu a aké sú počas štrajku mzdové podmienky či povinnosti zamestnávateľa? Praktické info.

Výluka ako alternatíva štrajku zo strany zamestnávateľa

Kedy a ako môže firma zastaviť prácu, čo to znamená z hľadiska mzdových nákladov a aké sú oznamovacie povinnosti zamestnávateľa, ktorý sa pre výluku rozhodne?

Dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti v roku 2025

Príležitostné práce možno vykonávať aj na základe dohody uzatvorenej mimo pracovného pomeru. Kedy a za akých podmienok po nej možno siahnuť v roku 2025?

Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce od 1. 1. 2025

Sezónne práce je možné vykonávať aj na základe dohody o pracovnej činnosti, ktorá však má určité špecifiká. Aké obmedzenia a iné podmienky Zákonník práce vyžaduje?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky