Päť pravidiel, ktorými sa riadiť pri nastavovaní mzdy prvému zamestnancovi.
Stanovenie mzdy prvého zamestnanca je trochu zradné. Je to špeciálne náročné, ak ste to predtým nikdy nerobili, pretože zrejme neviete odkiaľ začať. Na jednej strane chcete zaplatiť dostatok, aby ste prilákali kvalitného človeka a na druhej strane ho nechcete preplatiť. Prinášame prehľad piatich oblastí, ktoré zohľadniť pri stanovovaní mzdy prvému zamestnancovi.
Zhodnoťte pracovnú pozíciu zamestnanca
Predtým, ako prikročíte k hľadaniu kandidátov, je dôležité stanoviť hodnotu pozície, ktorú ním chcete obsadiť. Dobrý východiskový bod je existujúci popis pracovného miesta a správne zvolený, najmä nezavádzajúci názov pracovnej pozície (kvôli potrebe trhového porovnania v oblasti miezd).
Po tom, ako stanovíte, čo od pracovnej pozície očakávate, myslite kriticky na hodnotu, ktorú vám vo firme prinesie. Koľko času a energie by stálo, keby ste tieto činnosti naďalej robili vy? Akú úroveň skúsenosti a zručností nový zamestnanec potrebuje, aby túto pozíciu vedel vykonávať? Rozmýšľanie o hodnote pozície a spôsoboch, akým vám jej obsadenie môže pomôcť ako firme, vás nasmerujú k ceste za ideálnym zamestnancom a spôsobom, ako ho za túto prácu správne odmeniť.
Skúmajte ako ohodnocujú podobnú prácu zamestnancov ostatní
Analýzou mediánu mzdy na porovnateľných pozíciách na konkrétnom trhu môžete prísť na to, čo bude kandidát zhruba očakávať. Pri porovnaní miezd si môžete rovno povedať, či si to ako firma budete môcť dovoliť a ako ovplyvňujú výšku mzdy kvalifikácia, vzdelanie, či počet rokov skúseností kandidáta.
Dobrým a rýchlym indikátorom je portál platy.sk, ktorý poskytuje základný prehľad. Poznatky získate nielen z dostupných analýz, ale aj od personálnych agentúr. Pomôcť môžu aj informácie o ponúkanej mzde v pracovných inzerátoch. Ako platia konkurenti ale najlepšie zistíte, ak sa začnete rozprávať s ich zamestnancami počas pohovorov. Využite čas s kandidátmi na získanie prehľadu o všetkom, čo potrebujete vedieť.
Stanovte hornú hranicu mzdy zamestnanca
Pamätajte, že vašim cieľom je byť atraktívny pre dobrých kandidátov a zaplatiť ich férovo. Nikdy však nemôžete zaplatiť viac, než je hodnota, ktorú zamestnanec svojou prácou firme prinesie.
„Na konci dňa“ je mzda len investícia, ktorá by mala byť návratná. Je dobré nájsť hneď na úvod odpoveď na otázku: O koľko viac hodnotná bude moja firma, ak najmem tohto zamestnanca? Takto si stanovíte maximálnu možnú hranicu.
Jednoduchšie je stanovenie hornej hranice mzdy pre obchodníkov (veľká časť mzdy sú provízie priamo naviazané na predaj), ťažšie pre podporný personál (akákoľvek časť firmy priamo sa nepodieľajúca na tvorbe produktu). Hodnota práce týchto zamestnancov je v ušetrených, nie zarobených peniazoch. Pýtajte sa, čo by firmu stálo, keby tu neboli. Odpoveď na túto otázku vám pomôže nastaviť výšku ich mzdy.
Stanovte dolnú hranicu mzdy zamestnanca
Pri stanovení dolnej hranice mzdy ide vyložene o trhový princíp. Ten je jediný, ktorý tlačí mzdy smerom dolu. Niekedy ju dokonca podhodnocuje, pretože výborní zamestnanci urobia násobne viac práce ako priemerní, ale sú platení len mierne vyššie. Inštitút ekonomických a spoločenských analýz vo svojej analýze výšky miezd na Slovensku uvádza, že keď zamestnávateľ najíma dodatočného zamestnanca, maximálna mzda, ktorú je mu schopný ponúknuť je daná trhovou hodnotou dodatočného produktu, ktorý sa vytvorí jeho zapojením do práce. Ak zamestnanec vytvorí pre zamestnávateľa hodnotu 1000 EUR, zamestnávateľ mu bude ochotný vyplatiť mzdu nanajvýš 1000 EUR, určite nie 1200 EUR. Zamestnávateľ sa ale obvykle snaží ponúknuť zamestnancovi mzdu nižšiu, ale dostatočne vysokú na to, aby mu zamestnanca neodlákali iní zamestnávatelia. Zamestnancova mzda bude teda tým vyššia a tým bližšia jeho medznej produktivite, čim vyššej konkurencii ostatných zamestnávateľov musí náš zamestnávateľ čeliť. A to je dôvodom, prečo za tú istú prácu napr. na juhu Slovenska zarobí predavač menej, ako v Bratislave a ten menej ako v Nemecku.
Zvoľte vhodnú formu mzdy
Špeciálne pri prvom zamestnancovi nemusí ísť hneď o hlavný pracovný pomer. Zvážte svoje možnosti a ak vám vyhovuje iná forma spolupráce (napr. živnosť, skrátené úväzky, rôzne typy dohôd), pokojne ich kandidátom ponúknite. Vedzte, že podobný model budete chcieť aplikovať aj pre prípadných ďalších zamestnancov, a preto je dobré si dôkladne premyslieť, ktorá forma je pre firmu najvýhodnejšia.
Okrem toho myslite na benefity a všetky možné výhody, ktoré zamestnanie vo vašej firme prináša. Práve benefity a iné výhody môžu presvedčiť vami vytipovaného kandidáta, aby akceptoval pracovnú ponuku, aj napriek tomu, že neprináša najvyššiu mzdu.
Nezabúdajte tiež na vhodné nastavenie fixnej časti mzdy a jej motivačnej variabilnej zložky.
Buďte flexibilní a rokujte
Štandardne sa dá očakávať, že kandidáti budú chcieť o svojej mzde rokovať. Z dôvodu povinného zverejňovania miezd v pracovných inzerátoch síce poznajú minimum, nie však maximum, ktoré im zamestnávateľ vie teoreticky vedeli ponúknuť.
Zamestnanci, ktorí vedia asertívne odkomunikovať, prečo sú hodní vyššieho ocenenia, než ste im prvotne ponúkli, môžu pomôcť vášmu podnikaniu viac, ako ostatní.
Ak chcete, aby vaši zamestnanci podávali nadštandardný výkon, je dôležité, aby boli s odmeňovaním spokojní. V rokovaniach by mali byť obe strany flexibilné a snažiť sa pochopiť potreby druhej strany. Vyjsť druhej strane čiastočne v ústrety môže byť dobrým štartovacím bodom pre budúcu spoluprácu.
Záver
Pre zamestnávateľov vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo:
„Ak si myslíte, že viete na trhu nájsť porovnateľného kandidáta za menej peňazí, neponúkajte zbytočne viac a mierte k minimu. Ak naopak máte možnosť zamestnať napr. obchodníka, ktorý má ako jediný dôležité kontakty na zákazníkov, ktorých túžite osloviť, môžete ísť nad rámec pôvodného zámeru smerom k maximu tak, aby to bolo pre firmu stále efektívne.“
V niektorých prípadoch je možné kandidáta doslova preplatiť, musí za tým však existovať konkrétny zámer (oslabenie konkurencie, akvizícia priestoru na trhu, ojedinelý kandidát na trhu, ktorý má špeciálne znalosti atď.) Za normálnych okolností však odporúčam držať sa na úrovniach, ktoré určuje trh.