Práca pre matky s deťmi: ponúka trh práce dostatok flexibilných možností?

Aká je dostupnosť práce na skrátený úväzok, na dohodu či na prácu z domu a s akými pravidlami sa spájajú?

Byť mamou je úlohou na celý život a istým spôsobom ide o prácu na plný úväzok. A to nielen na 8 hodín, ako je štandardom pri bežnom zamestnaní, no na 24 hodín 7 dní v týždni. „Výplatou“ v prvých rokoch starostlivosti o dieťa je pre matky materskérodičovský príspevok. Výplatu rodičovského príspevku však nijako neovplyvňuje fakt, že oprávnená osoba pracuje. Ak je o dieťa naďalej dobre postarané, mamy môžu pracovať a dosahovať príjmy ešte skôr ako ratolesť dosiahne 3 roky (kedy nárok na poberanie rodičovského príspevku končí, výnimkou sú deti s nepriaznivým zdravotným stavom, vtedy je možné dávku poberať do jeho 6 rokov).

Vývoj ponúk na skrátený úväzok a na dohodu v roku 2022

Matky potrebujú zosúladiť pracovný a rodinný život, preto najmä tie s malými deťmi siahajú po prácach na skrátené alebo flexibilné úväzky. Majú si však z čoho vyberať? Podľa dát analýzy jedného z pracovných portálov Profesia.sk, počet takýchto ponúk rastie. Od začiatku tohto roka zaznamenali 116 000 pracovných ponúk. Z nich tvorili inzeráty na pracovné miesta na skrátený úväzok približne 10 %, čo je o percento viac ako v predchádzajúcich rokoch. „Počas štyroch mesiacov tohto roka firmy ponúkali približne 11 500 takýchto pracovných príležitostí. Zamestnávatelia však stále preferujú možnosť uzavrieť s vhodným kandidátom alebo kandidátkou pracovný pomer na plný úväzok,“ uvádza portál.

Zamestnávatelia ponúkajú aj pracovné miesta na dohodu – príležitostnú prácu, vykonávanú mimo pracovného pomeru. Aj tento druh úväzku doposiaľ v roku 2022 tvoril 10 % zo všetkých zverejnených pracovných ponúk na danom portáli.

Pri uzatváraní dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti je potrebné myslieť na to, že je možné ju uzatvárať len výnimočne a zamestnávatelia by nemali dohodami nahrádzať prijatie zamestnancov na pracovnú zmluvu, resp. trvalý pracovný pomer. Taktiež treba mať na mysli fakt, že dohody sú limitované maximálnym počtom odpracovaných hodín. Pri dohode o vykonaní práce sa nesmie presiahnuť viac ako 350 hodín za kalendárny rok, v prípade dohody o pracovnej činnosti ide o maximálne 10 hodín týždenne.

S dohodou o pracovnej činnosti aj o vykonaní práce sa spájajú isté pravidlá, napríklad ju nie je možné uzatvoriť na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona, dohodu je možné za istých okolností uzatvoriť aj s osobou mladšou ako 18 rokov či to, že v prípade dohôd patrí zamestnancom odmena najmenej vo výške minimálnej mzdy za hodinu pre 1. stupeň náročnosti práce. V roku 2022 to je minimálne 3,713 €.

Počet ponúk na home office, ktorý je obľúbený aj u mamičiek, rastie

Home office bol počas pandémie v prípade mnohých zamestnancov samozrejmosťou a neraz sa „krížil“ aj s domácou školou detí. Takto pracujúci rodičia možno nevedeli, kde im „hlava stojí“. Napriek tomu sa práca z domu stala obľúbenou, zamestnávatelia aj zamestnanci si na tento spôsob zvykli a aj po pandémii zostáva súčasťou fungovania viacerých firiem.

Dokazuje to aj rast podielu pracovných ponúk, ktoré je možné realizovať z domu. „Kým pred piatimi rokmi ponuky práce vykonávanej na home office tvorili 4 %, v tomto roku predstavujú už 12 % zo všetkých ponúkaných pracovných príležitostí. Od začiatku roka bolo ponúknutých na portáli Profesia.sk viac než 14 000 takýchto pracovných miest.“

Prečítajte si tiež

Častokrát home office vyhovuje práve mamám s malými deťmi, pretože si môžu privyrábať priamo z domu. S touto formou práce sa však taktiež spájajú isté pravidlá, o ktorých by mal vedieť zamestnanec (zamestnankyňa) a zamestnávateľ. Napríklad je firma povinná poskytnúť pracovné prostriedky zamestnancovi na výkon práce. Môžu sa však dohodnúť, že pracovník bude používať vlastné pracovné prostriedky alebo zariadenie a v pracovnej zmluve si potom stanovia, že zamestnávateľ bude zamestnancovi poskytovať príspevok preplácať jeho zvýšené výdavky.

Od 1.3.2021 taktiež platí, že pri domáckej práci a telepráci môže pracovný čas rozvrhovať primárne zamestnávateľ. Môže sa však so zamestnancom dohodnúť, že práca bude vykonávaná v pružnom pracovnom čase. Vtedy ale pracovníkovi nepatrí mzda za nadčas, zvýhodnenie za prácu vo sviatok a neplatí mu ani náhrada mzdy pri dôležitých osobných prekážkach v práci (okrem náhrady mzdy pri úmrtí rodinného príslušníka).

Článok pokračuje pod reklamou

Flexibilné úväzky, hybridná práca či práca na diaľku ponúkajú viac času na rodinu

Uchádzačky o zamestnanie, ktoré majú deti niekedy radšej preferujú iný ako klasický 8-hodinový pracovný čas päťkrát do týždňa. Majú teda možnosť po dohode so zamestnávateľom využiť aj iné formy práce – flexibilné úväzky, hybridnú prácu či prácu na diaľku.

„Ak sa mamy so zamestnávateľom dohodnú na flexibilnom úväzku, môžu si svoju prácu vykonať v preferovanom čase a rozložiť si ju – napríklad na čas, keď bude dieťa v škôlke a zvyšok, keď bude dieťa spať. Takéto ponuky práce dlhodobo tvoria 4 % zo všetkých ponúkaných pracovných príležitostí,“ uvádza Profesia.sk.

Pracovný portál taktiež informuje, že niektorí zamestnávatelia, najmä medzinárodné firmy so sídlom v inej krajine, ponúkajú pracovné miesta „na diaľku“. Zamestnanec vtedy nepotrebuje chodiť na pracovisko, pridelené úlohy vykonáva v domácich podmienkach a ak je to potrebné, s ostatnými kolegami sa spája online. „Podiel takýchto pracovných ponúk stúpa a momentálne predstavuje 3 % zo všetkých inzerovaných voľných pracovných miest. Firmy v tomto roku už zverejnili takmer 3 700 spomínaných ponúk.“

Mnohé spoločnosti už ponúkajú možnosť hybridnej práce. „V takomto prípade sa dohodnú so zamestnancom alebo zamestnankyňou na tom, koľko dní budú prichádzať na pracovisko a koľko dní budú pracovať z domu,“ uvádza Profesia.sk a informuje, že v aktuálnom roku bolo v rámci ich portálu už zverejnených takmer 6 900 takýchto pracovných príležitostí a tvorili 6 % zo všetkých publikovaných ponúk.

Pracovné miesta na skrátené úväzky je možné nájsť na celom Slovensku

„Prácu na skrátený úväzok nájdu uchádzači a uchádzačky o zamestnanie vo všetkých krajochNajviac takýchto pracovných príležitostí je v rámci Bratislavského kraja, kde tvorili až 43 % zo všetkých inzerovaných ponúk. Počas tohto roka bolo na skrátený úväzok v hlavnom meste a blízkom okolí k dispozícii celkovo takmer 5 000 pracovných miest,“ uvádza pracovný portál. Viac ako 1 000 pracovných miest bolo ponúkaných na čiastočný úväzok v zahraničí a na diaľku. Podobný počet bol aj v Košickom či Trnavskom kraji, kde hľadajú firmy zamestnancov aspoň na pár hodín denne. „Najmenej ponúk na skrátený úväzok, približne 600, v aktuálnom roku bolo v Prešovskom kraji.“

V prípade dohôd je vývoj počtu ponúk na danom portáli v tomto roku zatiaľ približne 4 500 v Bratislavskom kraji, viac než 1 200 v Trnavskom kraji a vyše 1 000 v Žilinskom.

V akom sektore je najviac možností na skrátené úväzky či dohody?

„Zamestnávatelia ponúkajú v tomto roku čiastočné úväzky či prácu na dohodu ľuďom najčastejšie na pozície predavač/predavačkapokladník/pokladníčka a administratívny pracovník/pracovníčka,“ uvádza pracovný portál. Podľa ich údajov majú skrátené pracovné úväzky firmy aj pre programátorov. Ďalšími pozíciami sú čašníci, odborní predajcovia, asistenti, skladníci či vedúci predajne.

Prácu na dohodu ponúkajú firmy najčastejšie uchádzačom vo výrobe, na pozíciu asistenta či dokladača tovarov. Na mnohé z týchto miest je dlhodobo zložité nájsť vhodných kandidátov alebo kandidátky.

Keď nie je cestou zamestnanie, ale podnikanie

Niekedy je materská tou najlepšou „studnicou“ nápadov a mamičky ešte počas tejto „dovolenky“ rozbehnú vlastný biznis. Príkladom je Slávka Kollárová, ktorá spolu s dcérou maľovala na stenu. Z tejto aktivity vznikol nápad vytvoriť šablóny na maľovanie, ktoré sa stretli s veľkým ohlasom, a tak ich začala predávať. Neskôr svoju ponuku upravila a začala sa venovať predaju nálepiek na stenu. Dnes vedie 15 e-shopov s dekoráciami, expandovala do zahraničia a jej firma INSPIO pôsobí v 26 krajinách.

Inšpiráciu možno nájsť v aj zahraničí – napríklad v USA, kde jedna mamička chcela vyriešiť problém s neustálym kupovaním nových a nových hračiek. Založila požičovňu hračiek Green Piñata. Zákazníkom ponúka hračky na základe veku dieťaťa a odporúčania odborníkov. Následne sú posielané v balíčkoch priamo k nim domov. Rodiny si ich nechajú na tak dlho, ako potrebujú a neskôr hračky vrátia, potom dostanú iné. Ak si niečo dieťa obľúbi, je možné to odkúpiť výhodnejšie. Služba funguje na základe členského poplatku, pričom v cene je zahrnutá aj preprava.

Ak sa teda mama (alebo ktokoľvek iný) rozhodne pracovať na „vlastnú päsť“ a rozbehnúť vlastné podnikanie, nemusí vedieť, ako a kde začať. Potrebné informácie vtedy môže nájsť aj na našom portáli, napríklad v téme Štart podnikania.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Hľadanie práce a nábor zamestnancov s využitím umelej inteligencie

Napísať životopis a motivačný list, vytvoriť lákavú pracovnú ponuku či dobre sa pripraviť na pracovný pohovor – s čím ďalším pomôže AI a ako ju môžu využiť uchádzači o prácu či firmy?

Uchádzač o zamestnanie a dosahovanie príjmov

Je možné, aby sa nezamestnaný evidoval na úrade práce a poberal dávku v nezamestnanosti, ak dosahuje napríklad príjmy z prenájmu nehnuteľnosti či si privyrába prácou na dohodu?

Subdodávateľská zodpovednosť – vysielanie zamestnancov od 1. 8. 2024

Novela Zákonníka práce účinná od 1. 8. 2024 prináša viaceré zmeny v pracovnom práve, napríklad možnosť vyplatenia mzdy dodávateľom služby aj v rámci SR i výkon práce maloletým zamestnancom.

Brigádnik a dane

Ako je to s platením preddavkov na daň u osôb pracujúcich na dohodu o brigádnickej práci študentov? Kedy je povinnosť ich platiť a je možné, že sa študentom zrazené preddavky vrátia naspäť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky