Od 1. apríla 2015 sprístupnila finančná správa pre podnikateľov aplikáciu, prostredníctvom ktorej si môžu splniť zákonnú povinnosť evidencie tržieb v hotovosti – virtuálnu registračnú pokladnicu. Podľa čoho sa rozhodovať, či začnete používať bezplatnú virtuálnu pokladnicu alebo si obstaráte klasickú elektronickú registračnú pokladnicu?
Zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice od roku 2015 výrazne rozšíril zoznam služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v pokladnici. Podnikatelia poskytujúci novo doplnené služby, mali povinnosť najneskôr od 1. apríla začať používať pokladnicu. Majú však na výber – môžu sa rozhodnúť pre virtuálnu registračnú pokladnicu alebo elektronickú registračnú pokladnicu. Možnosť výberu už od 1. apríla 2015 majú aj tí podnikatelia, ktorým vznikla povinnosť používať pokladnicu prvýkrát od 1. apríla 2015 (napríklad ak si kaderníčka otvorila prevádzku a začala prijímať tržby v hotovosti po 1. apríli 2015).
Kto musí používať registračnú pokladnicu od 1. apríla 2015, sa dozviete v tomto článku.
Elektronickou registračnou pokladnicou sa rozumie:
- elektronické registračné zariadenie vybavené prevádzkovou pamäťou, vstavaným registračným programom, fiskálnou pamäťou, zobrazovacím zariadením pre zákazníka, hodinami, klávesnicou a tlačiarňou, ktoré tvoria jeden funkčný celok,
- počítač s vlastným registračným programom a so samostatnou fiskálnou tlačiarňou.
Virtuálnou registračnou pokladnicou sa rozumie prostredie zriadené finančným riaditeľstvom na jeho webovom sídle komunikujúce prostredníctvom koncového zariadenia. Virtuálna registračná pokladnica (VRP) funguje na elektronických zariadeniach schopných pripojenia na internet, napríklad na počítači, notebooku, tablete, príp. smartfóne. K týmto koncovým zariadeniam musí byť pripojená tlačiareň, aby bolo možné z pokladnice tlačiť doklady a uzávierky.
Čo zvážiť pri rozhodovaní medzi virtuálnou a elektronickou registračnou pokladnicou?
- Náklady na obstaranie pokladnice a na servis – virtuálna registračná pokladnica je poskytovaná podnikateľom bezplatne a zatiaľ sa neuvažuje o jej spoplatnení. Pri používaní virtuálnej registračnej pokladnice podnikateľ ušetrí aj na poplatkoch pre servisné organizácie. Na zakúpenie elektronickej registračnej pokladnice si pripravte minimálne 300 eur.
- Množstvo pokladničných dokladov – virtuálnu registračnú pokladnicu môžu používať len podnikatelia, ktorí za obdobie jedného kalendárneho mesiaca nevyhotovili viac ako 1000 pokladničných dokladov. V prípade, že počet dokladov je vyšší, podnikateľ je povinný používať elektronickú registračnú pokladnicu, resp. prejsť na používanie elektronickej registračnej pokladnice.
- Internetové pripojenie a koncové zariadenie – ak chce podnikateľ používať virtuálnu registračnú pokladnicu, musí mať pripojenie na internet, čo môže predstavovať pre podnikateľa dodatočný náklad. Čo sa týka koncového zariadenia, teda počítača, notebooku, tabletu alebo smartfónu, tieto musia spĺňať určité požiadavky, aby na nich virtuálna registračná pokladnica pracovala správne. Mobilné zariadenia musia spĺňať podmienky pre Android 4.X a iOS 8, webová aplikácia podporuje štandardné prehliadače.
- Údaje z pokladnice – údaje o evidencii prijatých tržieb sa po zaevidovaní on-line systémom virtuálnej pokladnice prenesú do informačného systému finančnej správy, čo umožňuje kontrolným orgánom jednoduchý prístup k údajom podnikateľa. Inak povedané, všetko, čo podnikateľ zaeviduje do virtuálnej pokladnice, má okamžite k dispozícii finančná správa. Finančná správa nedávno vydala tlačovú správu, v ktorej informovala, že podnikatelia vyhotovili pokladničné doklady napríklad na dve miliardy, sto či štyri miliónov eur. Väčšina z týchto mylne zadaných úhrad už bola stornovaná. Netreba však zabúdať na zákon o obmedzení platieb v hotovosti, ale aj zákon o DPH, ktoré upravujú výšku platieb v hotovosti, resp. kedy je doklad z pokladnice možno považovať za faktúru.