Michal Andrejco (MEDANTE): Výzvy nevnímam ako ťažké, ale ako vzrušujúce

Michal Andrejco (MEDANTE): Výzvy nevnímam ako ťažké, ale ako vzrušujúce
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Podnikať začal v roku 2003, želal si byť úspešný a uznávaný za svoje úspechy. Jeho plány však zmenilo nečakané fyzické ochorenie. V Bratislave založil kliniku celostnej medicíny Medante. Tá je na Slovensku jediná svojho druhu; spája modernú medicínu s tou alternatívnou.

Pozitívny vzťah k podnikaniu u Michala Andrejca podnietil už jeho otec. Od útleho detstva sa pohyboval vo svete biznisu, nasával vedomosti a informácie. Ako 17-ročnému sa mu podarilo vyvinúť komplexný informačný softvér pre distribučnú firmu jeho otca, zameranú na špecializovanú zdravotnícku techniku. Trávil čas s účtovníčkou, fakturantkou, skladníčkou, obchodníkmi a celé dianie pozorne vnímal. „Až o niekoľko rokov neskôr po vysokoškolskom štúdiu na Ekonomickej Univerzite v Bratislave som si skutočne uvedomil, aké zdravé základy mi skúsenosti v malej 25 člennej firme dali, najmä v súvislosti s vlastným podnikaním,“ zaspomínal si Michal Andrejco.

Po skončení štúdia sa zatúžil zamestnať v obore medzinárodného podnikania, ktorý vyštudoval. Nastúpil do práce ako obchodný zástupca a o rok neskôr už zastával pozíciu predsedu predstavenstva. „Objavil som v sebe silného workoholika anadšenie pracovať, cestovať, objavovať nové zaujímavé medicínske technológie. Vyjednávanie s nadnárodnými korporáciami a nízka averzia voči riziku sa stali mojim životným štýlom,“ prezrádza vlastnosti, vďaka ktorým v sebe objavil potenciál podnikateľa. O 5 rokov neskôr sa z neho stal spolumajiteľ niekoľkých zahraničných spoločností a obchodoval v 26 krajinách strednej a východnej Európy.

Michal Andrejco však mal vyššie ambície. Medzinárodný viacúrovňový distribučný systém nepovažoval za pravú oblasť pre jeho podnikateľskú dráhu. Aby mohol otvoriť nové dvere, staré sa rozhodol zavrieť. Založil kliniku celostnej medicíny MEDANTE, ktorá spája modernú a alternatívnu liečbu. Po desiatke rokov skúseností v medzinárodných vodách modernej medicíny zistil, že vzájomný boj týchto dvoch foriem medicíny nie je zdravý a až ich vzájomným prepojením dochádza k súhre.

Za učiteľa považujem samotný život

„Bol som aktívny mladý človek, ktorého choroba a snaha nájsť odpovede v rámci modernej medicíny prirodzene doviedli k svetu alternatívnych metód,“ rekapituluje. Skúsil nespočetné množstvo výživových doplnkov, tradičnú čínsku medicínu, bylinné odvary či dokonca akupunktúru alebo ajurvédu. Z obchodného partnera sa zrazu stal pacient, ktorý na vlastnej koži spoznal slovenské zdravotníctvo. „Keď som neuspel na Slovensku, skúsil som šťastie v Rusku a bol som pripravený hľadať ďalej,“ vysvetľuje. Správnym smerom ho postrčilo až odporučenie urinoterapie, teda liečby pomocou vlastného moču. „Tá zabrala okamžite. To bol môj oficiálny vstup do dovtedy neprebádaného sveta tzv. alternatívnej medicíny. Rýchly zvrat v mojom zdravotnom stave a prvé pozitívne výsledky na seba nenechali dlho čakať.“

Článok pokračuje pod reklamou

Na základe vlastnej neľahkej skúsenosti vznikla myšlienka založiť prvú reálnu poctivú kliniku celostnej medicíny na Slovensku. „Chcel som vybudovať miesto, kde by človek nemusel zažívať nekonečné behania od lekára k lekárovi a kde by sa stretol s porozumením celistvosti tela a jeho prepojením s mysľou a emóciami,“ približuje svoje vtedajšie plány Michal Andrejco.

Prvá klinika svojho druhu na Slovensku

Michal Andrejco teda dal dokopy prvé portfólio služieb. Ako vstupný kapitál mu poslúžili financie z predošlých rokov. V tom čase spoznal aj svojho súčasného partnera v podnikaní Lukáša Dinku, ktorý pôvodne prišiel s nápadom založiť kliniku tradičnej čínskej medicíny. Stretnutím dvoch rodených podnikateľov tak vznikla vízia MEDANTE, sieť kliník celostnej medicíny na Slovensku. „Do budovy, vybavenia a samotných prístrojov sme investovali takmer 1 000 000 EUR. Vďaka kontaktom z predošlého biznisu som oslovil zopár lekárov a prekvapivo som sa u všetkých stretol s pozitívnou reakciou. O dva roky, teda v roku 2013, MEDANTE oficiálne otvorilo svoje dvere prvým klientom,“ opisuje jeden z jej zakladateľov. K nim pribudol terapeut tradičnej čínskej medicíny, dvaja lekári, fyzioterapeutka, zdravotná sestra a dve recepčné. Dnes tím kliniky MEDANTE tvorí už 25 odborníkov.

„Som už raz taký. Vizionár, podnikateľ. Zmysluplné podnikanie milujem.“

Latka bola vysoko, výzvy čakali na každom kroku

„Prvý rok som pracoval bežne 6 až 7 dní v týždni. Dvere kliniky som zamykal medzi jednou až štvrtou hodinou rannou. Spokojní klienti sa objavili už počas prvého mesiaca nášho fungovania a ďalší chodili na základe osobného odporučenia. Spočiatku ich však nebolo veľa. Investovali sme preto do slušného webu a zamerali sa čiastočne na internetovú reklamu. Zásadným krokom bola akcia na jednu z našich služieb spustená na zľavovom portáli, ktorá nám priniesla 250 klientov,“ opisuje ambiciózny podnikateľ spôsob, akým sa ľudia o ich klinike dozvedeli a priamo po prvýkrát využili ich služby. Dôraz kládli aj na pravidelnú účasť na rôznych podujatiach, kde sa mohli ľuďom predstaviť osobne.

„Úspech vnímam ako možnosť sa jednoducho od srdca realizovať.“

Najťažšie pre zakladateľa kliniky bolo prepínať medzi rolami terapeuta a generálneho riaditeľa. „Mal som mnoho klientov a tak sa naozaj išlo o každodennú výzvu. Akosi som si neuvedomoval, aký to ma dopad najmä na moje telo a rodinu. Robil som, čo ma napĺňalo. V dobe, keď som prijal rozhodnutie skončiť s terapiami, sa čakacia doba na termín ku mne blížila k 6 mesiacom,“ spomína na rušné časy a priznáva, že nepatrí k trpezlivým ľuďom. „Od momentu, keď som spravil asi najťažšie rozhodnutie, a to opustiť známe vody medzinárodnej zdravotníckej distribúcie, ktoré mi prinášali istotu, uznanie i zaujímavé finančné ohodnotenie, som sa zatiaľ asi nestretol so skutočne ťažkým rozhodnutím. Boli však časy, keď som sa mohol spoliehať len sám na seba. Moje kroky spochybňovali úplne všetci – známi, priatelia i najbližšia rodina,“ dodáva.

Veci je potrebné vnímať z vtáčej perspektívy, v širšom kontexte

„Kľúčovým momentom v mojej krátkej, no intenzívnej dobe manažovania MEDANTE, bolo rozhodnutie predať minoritný podiel pristupujúcemu partnerovi za účelom prílevu kapitálu na rozvoj kliniky a realizáciu jej vízie,“ prezrádza. V roku 2014 však partnerom ponúkol ďalšiu časť podielu. O rozvíjanie kliniky a jej cieľov sa už celkovo starajú štyria ľudia „Ja sa tak stávam viacej koučom mojich mladších kolegov, budúcich partnerov a vytváram priestor na ich dynamickú realizáciu,“ dodal.

Neverím vo one man show

Podnikateľ, kouč a terapeut Michal Andrejco verí, že v súčasnom globálnom prostredí môže byť úspešný len tímový prístup, v rámci neho delegovanie a špecializácia práce. „Vždy do tímu vyberám ľudí, ktorí sú v danej oblasti šikovnejší ako ja,“ priznáva.

Do dnešného dňa klinika MEDANTE poskytla svoje služby približne 2 500 klientom. Potenciálnym klientom kliniky je človek v podstate s akýmkoľvek zdravotným problémom. Jej služby už využila napr. aj obľúbená slovenská moderátorka Adela Banášová, herečka Nela Pocisková či Zdenko Hoschek, jeden zo zakladateľov portálu ZlavaDna.sk.

„Našim cieľom ostáva ľudí edukovať o holistickom prístupe k zdraviu. Zameriavať sa na riešenie príčin zdravotných problémov, nie potláčanie symptomatiky. Popri tom etablovať pojem celostnej medicíny na Slovensku. Plánujeme tiež otvorenie ďalších pobočiek MEDANTE v dvoch až troch väčších mestách mimo Bratislavy,“ prezrádza ďalšie plány do budúcna Michal Andrejco. A zároveň verí, že klinika sa v rámci Bratislavy v priebehu roku 2015 presunie do nových, väčších priestorov.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky