Tretí ročník najväčšej slovenskej podnikateľskej súťaže s názvom Podnikateľský nápad roka už odštartoval. Obzrite sa však spolu s nami za minulým ročníkom a zoznámte sa s jeho víťazným projektom.
V súťaži Podnikateľský nápad roka 2013 zožal projekt SPEEKLE od Veroniky Štrbákovej a jej tímu hneď dvojnásobný úspech. Získal ocenenie Podnikateľský nápad roka 2013 a stal sa tak celkovým víťazom. Okrem toho však na základe hlasovania verejnosti získal tiež titul Podnikateľský nápad roka 2013 s najväčším potenciálom. V čom tkvie jeho podstata? Čím zaujal odbornú porotu a verejnosť? O svoje skúsenosti sa s nami podelila členka víťazného tímu - Veronika Štrbáková.
Výziev sa netreba báť
Pomocou technológií zlepšujeme svet. Tak znela prvotná myšlienka, od ktorej sa odvíjal vznik úspešnej platformy SPEEKLE. S tou sa víťaznému tímu podarilo dobyť Podnikateľský nápad roka 2013. Projekt SPEEKLE priniesol na trh logopedickú pomôcku, ktorá kreatívnym a zábavným spôsobom motivuje deti k logopedickým cvičeniam. Prostredníctvom nich im pomáha postupne odstraňovať rečové poruchy.
Na začiatku svojej cesty k úspechu však štvorčlenný tím pracoval len s návrhom takejto hry, s ktorou chcel vstúpiť na trh. Po úspechu v Podnikateľskom nápade roka 2013 si však títo štyria študenti založili firmu a na trh nakoniec vstúpili s platenou licencovanou verziou svojho pôvodného nápadu. Od vtedy neustále pracujú na vyvíjaní nových hier predstavujúcich ďalšie typy cvičení. Za ich rozvojom stojí podľa slov Veroniky Štrbákovej predovšetkým podpora skúsených podnikateľov, ktorí ich neustále posúvaj ú ďalej a ďalej.
Vďaka súťaži majú vytvorenú vlastnú firemnú identitu, ktorá ich robí jednoznačne rozpoznateľnými. O dizajn ich vizuálnej komunikácie so zákazníkmi sa totiž postaral hlavný partner súťaže; reklamná agentúra dvadsaťročia - Wiktor Leo Burnett. V súčasnosti už cieľavedome smerujú priamo k logopédom do ambulancií. Za celý tím hovorí Veronika Štrbáková: „Na Podnikateľskom nápade roka 2013 nás najviac lákala možnosť medializovania našej práce u potenciálnych zákazníkov. Ďalším veľkým lákadlom pre nás, ako začínajúcich podnikateľov, bol aj start-up balíček, ktorí sme mali možnosť získať. Ten otváral dvere k spolupráci s prvou ligou v podnikaní. Hoci sme mali nápad, nevedeli sme odhadnúť jeho komerčný potenciál. Tiež nám chýbali financie na štart a skúsenosti s podnikaním. Toto boli hlavné dôvody, pre ktoré sme sa rozhodli skúsiť to v Podnikateľskom nápade roka.“
Ich projekt však nebol to jediné, čo sa vycibrilo a vďaka Podnikateľskému nápadu roka zmenilo na svoj dokonalejší obraz. Vysokoškoláci, neznalí v otázkach podnikania a uvedenia svojho produktu na trh, sa zmenili na inovatívnych podnikateľov. Vďaka cenným radám odbornej poroty a partnerských firiem, ale aj vlastnej podnikateľskej praxi nadobudli množstvo skúseností. Z nich ťažia a posúvajú sa vďaka nim stále ďalej. „Keď sa spätne obzriem rok dozadu na to, kde sme boli vtedy, a kde sme teraz, tak to vnímam ako obrovský rozdiel. Ak by sa nám aj podarilo preraziť s naším nápadom na trh, neprebiehalo by to tak hladko ako s podporou skúsených podnikateľov. To, čo sme sa naučili, a skúsenosti, ktoré sme z ískali, sú pre nás neoceniteľné,“ dodala členka víťazného tímu.
Jedna žena a traja muži
Aj tak možno predstaviť tím, ktorý stojí za víťazným projektom SPEEKLE. Jedna študentka a traja študenti majú svoju základňu na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity. Dokazujú, že aj tím v takomto zložení môže úspešne fungovať. Každý z nich totiž prispieva svojim vlastným spôsobom, navzájom sa dopĺňajú a pomáhajú si. „Nikdy som to, že som sa ako žena ocitla v mužskom tíme, nevnímala ako prekážku. O tom svedčí aj moja voľba informatiky a programovania ako študijného odboru. Treba len nabrať odvahu a ísť na to; nebáť sa vysloviť svoj návrh a obohatiť danú myšlienku o svoj pohľad. V našom tíme si sami uvedomujeme odlišné pohľady a prístupy, ktoré dokážu byť navz ájom veľmi inšpiratívne,“ tvrdí Veronika Štrbáková.
Deťom priniesli hru a rodičom vyriešili problém
Podľa slov víťazky minulého ročníka súťaže môže zavážiť práve inovatívnosť a jedinečnosť, odrážajúce sa v nápade. Na jeho vývoji už dlhšie pred samotnou súťažou ako tím pracovali. Ďalším plusom na strane projektu SPEEKLE bol aj fakt, že predstavil produkt, ktorý mal predpoklady dobre sa predávať a mal jasnú cieľovú skupinu. Mohol zlepšiť kvalitu života mnohým ľuďom a pomáhať riešiť ich problémy. „Podľa môjho názoru je najideálnejšie, ak má niekto postavený svoj biznis na tom, že pomáha iným ľuďom. Pre mňa samotné podnikanie znamená schopnosť premeniť svoj nápad na žiadaný produkt, ktorý je pre ľudí v určitom smere prínosný. My sme pred rokom v hlave nosili unikátnu myšlienku, ktorou sme priniesli niečo, čo tu ešte nebolo. Podarilo sa nám totiž vytvoriť jedinečný pilotný produkt, no nevedeli sme, či má aj dostatočný komerčný potenciál. Tiež nám však chýbali potrebné skúsenosti. Práve v tom nám bol Podnikateľský nápad roka neskutočne nápomocný a dostal nás až tam, kde sme dnes. Pochvala a uznanie od porotcov boli tou najväčšou motiváciou, aby sme na projekte ďalej pracovali a neustále ho zdokona ľovali,“ hovorí Veronika Štrbáková.
Svojmu nápadu musíte maximálne veriť, no skôr, než predstúpite pred porotcov, by ste nemali vynechať prieskum trhu. Vďaka nemu budete vedieť vecne argumentovať a definovať, v čom je váš projekt výnimočný a akým spôsobom dokáže vyriešiť problém mnohých ľudí. Dokonale poznať by ste nemali len daný problém, ale predovšetkým aj jeho riešenie. Vašou úlohou je totiž preniesť svoje presvedčenie o jeho veľkom potenciáli na samotných porotcov. Ak ľudí v porote váš nápad zaujme, formálny vzťah porotca – súťažiaci sa stráca. Porotca sa zmení na človeka nadšeného vaším nápadom a ochotného maximálne vám pomôcť a naviesť vás na tú správnu cestu. A to veľmi často začínajúci podnikatelia potrebujú. „Z kontaktov, ktoré sme získali vďaka Podnikateľskému nápadu roka, ťažíme dodnes. Ľudia, ktorí sa na istú dobu stali našimi mentormi, sú nám aj naďalej ochotní pomáhať a my vieme, že sa na nich môžeme obrátiť,“ komentuje vzťahy členka víťazného tímu a pokračuje: „Rovnako obohacujúce je pre nás aj členstvo v Združení mladých podnikateľov Slovenska, ktoré nás neustále udržiava v komunite inovatívnych podnikateľov. Tiež rozširuje sieť našich kontaktov a podnecuje nás k ďalšiemu vzdelávaniu aj formou rôznych semin árov.“
Notoricky známe motto, hovoriace, že dôležité je zúčastniť sa, v tomto prípade platí hneď niekoľkokrát. Ak aj s vaším projektom nevyhráte, nemusí to nutne znamenať, že ste samotnou účasťou nič nezískali. Pretože čas, energia a úsilie, ktoré ste svojmu projektu venovali, sú návratnou investíciou. Partneri súťaže a zúčastnení ľudia sa môžu stať vašimi poradcami, ktorí sa snažia podporiť vás pri rozbehu biznisu. Neváhajú vám pomôcť cennými radami a informáciami, a to často aj napriek tomu, že nie ste víťazom. Vďaka Podnikateľskému nápadu roka máte tiež príležitosť dostať sa do komunity kreatívnych a iniciatívnych ľudí. Tí vás prirodzene vedú k tomu, aby ste na svojom nápade ďalej pracovali a robili ho zaujímavým (nielen) pre slovenský trh. „Odkedy som v start-upovej komunite, mám okolo seba kopec mladých ľudí so zaujímavými nápadmi. Neustále vymýšľajú nové veci a osobnostne rastú. Ak sa spoja ich skvelé myšlienky s podporou skúsených podnikateľov, môže z toho vzniknúť nielen výborná spolupráca, ale aj produkt, ktorý skvalitní život mnohým z nás.“
Veľa sa pýtajte a veľa rozprávajte
Ak človek v hlave nosí nejaký nápad, no nevie odhadnúť jeho potenciál, vtedy by mal zistiť situáciu na trhu. Či už existujú podobné produkty alebo služby a či by mohol byť daný nápad pre určitú cieľovú skupinu atraktívny a výnimočný. Dôležité je získavať informácie priamo od potenciálnych zákazníkov. „Začiatky bývajú niekedy ťažké. Preto je veľmi dôležité pýtať sa, informovať sa a neustále sa učiť nové veci. A tiež nahlas rozprávať o svojich predstavách. Iba tak sa človek môže posunúť ďalej,“ vysvetľuje Veronika. Nejde však len o základné otázky, ktoré treba zodpovedať pri plánovaní biznisu. Keď nájdete odpovede na otázky, koľko a akých ľudí by váš produkt mohol zaujať, a prečo by ho mali kupovať, samotné otázky nasmerujte proti sebe. Čo by sa vás spýtali títo ľudia? Čo by ich asi zaujímalo a čo by určite chceli vedieť? Čo by ste sa spýtali vy, keby vám niekto prezentuje takúto myšlienku? S odpoveďami na svoje otázky aktívne pracujte. Zdokonalíte tak nielen prezentáciu vášho produktu, ale aj produkt samotný.
Ak dlhodobo pracujete na svojom projekte, snažíte sa ho vylepšiť a dospieť k najlepším možným výsledkom, dostanete sa veľmi hlboko do problematiky. Tak sa môže stať, že pre vás na prvý pohľad jasné fakty môžu ostať pre nezainteresovaného človeka nepochopené. Pred samotnou prezentáciou vášho nápadu by ste ho preto mali predstaviť niekomu, kto o ňom ešte nepočul. Ak sa vás tento človek spýta na veci pre vás celkom očividné, môže to znamenať, že ste počas prezentácie vypustili pre iných dôležité detaily. Otázky nezainteresovaných ľudí vás môžu posunúť tým správnym smerom. A to bez ohľadu na to, či svoj projekt idete prezentovať súťažnej porote alebo akémukoľvek potenciálnemu investorovi.
Podľa Veroniky Štrbákovej Podnikateľský nápad roka tiež vytvára priestor aj na zdokonalenie prezentačných zručností a schopností. Človek sa naučí, ako svoj nápad či produkt predať. O svojom nápade je preto treba neustále rozprávať; nahlas a stále znova a znova. Či už pred svojimi priateľmi, rodičmi alebo známymi. Pretože len tak človek sám príde na jeho možné zlepšenia a inovácie. Rovnako podnetné a inšpiratívne môžu byť aj názory počúvajúcich. Veronika Štrbáková: „Netreba sa báť o svojich predstavách hovoriť, pretože okolnosti môžu zmeniť pôvodnú ideu natoľko, že sa z nej stane iný, no úspešnejší produkt s v äčším potenciálom.“ Keď sa však dostaví úspech, človek by nemal poľaviť a zlenivieť. Mal by na sebe stále pracovať, pretože čas, ktorý do svojho osobného rastu investuje, sa mu niekoľkonásobne vráti. „Dobrý podnikateľ by mal byť preto správne skromný, hladný po informáciách, ambiciózny a priamočiaro kráčajúci za svojim cieľom. Nemal by však zabudnúť predvídať, neustále inovovať a kreatívne pracovať,“ uzatvára Veronika.