Dobrý podnikateľský nápad môže vzniknúť aj celkom nevinne. Presne taký bol prípad mladej mamičky na materskej dovolenke, ktorá hľadala spôsoby, ako naučiť 3-ročnú dcéru zaväzovať šnúrky. Vymyslela edukačnú hračku z dreva, ktorou inšpirovala dcéru natoľko, že dnes ako 6-ročná kreslí návrhy nových hračiek a pomáha mame s biznisom, ktorý sa tento rok zaradil medzi top 5 podnikateľských nápadov roka.
Aká bola vaša cesta k podnikaniu?
Začiatky boli veľmi náročné. Moja dcérka bývala často chorá a ja som po materskej dovolenke zvažovala či sa vrátiť do práce. Hľadala som možnosti ako zostať doma a zároveň priniesť niečo aj do rodinného rozpočtu. Najprv som začala vyrábať domáce dekorácie pod značkou Zuzi dekor a postupne som prešla k výrobe edukačných hračiek pre deti.
Na základe čoho ste posunuli výrobu iným smerom?
Prišlo to vtedy, keď sme sa s dcérou začali hrávať. Bola veľmi neposedná a nedokázala sa dlho sústrediť na jednu činnosť. Hľadala som niečo, čo by ju bavilo a zároveň rozvíjalo jej osobnosť.
Čo bolo prvou vecou, ktorú ste vyrobili a kedy sa z obyčajnej výroby detskej hračky stal biznis?
Prvá vec vznikla, keď mala dcérka 3,5 roka a nevedela si zaviazať šnúrky na topánkach. Manžel mi na lupienkovej píle vyrobil topánočku, vyrezali sme tam dierky a prevliekli šnúrky. Postupne vznikal záujem o hračky aj u mojich známych, a keď začala dcérka chodiť do škôlky na celý deň, rozhodla som sa založiť živnosť.
Vravíte, že hračky zaujali vašich známych. Stačí to na rozbeh biznisu?
Nestačí, samozrejme. K tomuto kroku som sa dlho odhodlávala, pretože som nevedela ako sa to celé vyvinie a či budú mať ľudia záujem o tento typ hračiek. Známym som ich viac menej rozdávala. Presvedčila ma až prvá výstava v Inchebe, ktorej som sa zúčastnila ako predajkyňa cez portál Sashe. Tam sa moje hračky zapáčili ľuďom do takej miery, že som sa rozhodla založiť značku Šikulkovo – kvôli odlíšeniu sa od domácich dekorácii, ktoré sú stále známe ako Zuzi dekor.
Zuzi dekor ešte funguje?
Áno, ale už sa prevažne zameriavam na produkciu edukačných hračiek.
V čom sa hračky značky Šikulkovo odišujú od bežných hračiek?
Deti si pri hre rozvíjajú jemnú motoriku, trpezlivosť a sústredenie. Nové veci sa učia hravou formou a hlavne nenápadne. S hračkami sa naučia správne držať pero a používať ceruzky ešte v predškolskom veku, čo im neskôr uľahčí vnímanie v škole a môžu napredovať oveľa rýchlejšie ako iné deti.
So značkou Šikulkovo fungujete od novembra minulého roka. V akom štádiu je momentálne vaša firma?
Momentálne je firma v štádiu, že financie, ktoré zarobím, použijem na ďalší vývoj. Investujem do nových materiálov a hľadám stroj, ktorý by mi uľahčil prácu, aby som všetko nemusela robiť ručne. Pol roka intenzívne pracujem na možnostiach zdokonaľovania sa, čiže to nie je len o nápadoch, ale aj o ich realizácii. Nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Nestačí mať myšlienku, nápady treba dotiahnuť do konca. Zaberá to veľa času v podobe investícii, prekresľovania, prerábania, hľadania nových materiálov a ešte lepších podmienok pre prácu.
Pomáha vám s tým všetkým niekto?
Jasné. Zapája sa celá rodina. Manžel reže, mama šmirgľuje. :-) Pred mesiacom som začala oslovovať škôlky a tam vznikli nové nápady priamo od pedagógov. Radím sa so psychologičkami a tiež so špeciálnou pedagogičkou o novom systéme používania hračiek pre integrované deti. Doteraz som robila všetko ručne, no momentálne spolupracujem s firmou, ktorej majiteľ vlastní laser. Pomocou neho sú moje návrhy prekresľované a rezané strojom, čo mi do značnej miery uľahčuje prácu.
Na to, aby sa hračky mohli predávať musia spĺňať určitý štandard – byť certifikované a mať potvrdenia o tom, že sú pre deti bezpečné. Ako ste riešili tento problém?
Naše hračky prvotne vznikli ako vzdelávacia pomôcka pod dozorom. S nárastom záujmu zákazníkov a plánovaným rozšírením predaja do maloobchodných sietí tento certifikát potrebujeme. Samotné komponenty (farby, preglejka) máme certifikované na detské hračky a usilovne pracujeme na certifikácii hračky ako celku. Tento proces je však administratívne, časovo a hlavne finančne náročný, ale keďže je našou prioritou pomáhať deťom, všetka námaha stojí za to.
Ako dlho trvá, kým sa hračka dostane od výroby do predaja?
Proces závisí od toho či mám jasnú predstavu, alebo je to len nejaký nápad, ktorý dolaďujem za pochodu. Nedávno som robila abecedu navliekania pre edukačnú knihu vo forme vláčika. Mala som jasné zadanie od vydavateľstva a tento proces trval dva týždne. Výroba náročnejších hračiek môže trvať dva mesiace.
Máte vlastný e-shop, predávate hračky aj iným spôsobom?
Väčšina ľudí ma pozná ako predajcu cez Sashe, ale postupne predávam aj cez e-shop, ktorý je spustený od februára.
Existujú k hračkám aj návody na správne používanie?
Každá hračka je zameraná na jemnú motoriku, trpezlivosť a sústredenie. Deti sa učia ako zapletať vrkoče, zaväzovať šnúrky, spoznávajú tvary, farby a čísla.
Všetky hračky obsahujú návody a momentálne pracujem na nových spôsoboch využitia, aby boli hračky zaujímavé aj pre deti vo vyššom veku. Návod by mal rodičov usmerniť v tom, ako s hračkou pracovať a kedy postupne zvyšovať jej náročnosť. Napríklad šesť - sedem ročné deti musia poľa predlohy zvládnuť rôzne druhy zaväzovania šnúrok.
Hračky "testujete" na vlastnej dcére. Aké reakcie u nej pozorujete?
Pokroky sú neporovnateľné. Je predškoláčka a už od troch rokov dokáže činnosti, ktoré deti v jej veku neovládajú. V troch rokoch sa naučila zaviazať si šnúrky, je samostatná, pekne kreslí a robí mi aj návrhy. K mojej tvorbe je dosť kritická, ak sa jej niečo nepáči, musím to prerobiť. Dcérkine potreby prenášam do hračiek – ona je mojou najväčšou inšpiráciou.
Podnikanie je náročné najmä z časového hľadiska, ako to všetko stíhate?
Veľmi mi pomáha rodina a aj dcérka je chápavá. Postupne sa učím žiť v rovine, aby som bez problémov dokázala skĺbiť prácou so súkromím. Pracovné vyhoretie prišlo asi po mesiaci, kedy sme intenzívne pracovali na webovej stránke. Vtedy som si povedala: Vzdávam to, končím!
Čo sa muselo stať, aby ste sa znova postavili na nohy?
Nakopli ma až reakcie pedagógov v škôlkach, keď ma poprosili o 10-15 minútovú edukačnú aktivitu s deťmi. Učiteľky tvrdili, že deti sa nedokážu hrať dlhšie a my sme vtedy zvládli až hodinovú činnosť s hračkami. V tom, aby som pokračovala ma presvedčil záujem v detských očiach.
Aké sú vaše ciele a najbližšie plány do budúcnosti?
Na začiatku podnikania som mala jediný cieľ – postarať sa o dcérku a priniesť niečo do rodinného rozpočtu. Ciele sa zmenili a momentálne sa chcem naplno venovať výrobe edukačných hračiek, aby boli zábavou a inšpiráciou aj pre iné deti. V dohľadnej dobe si chcem zabezpečiť vhodné priestory pre tvorbu, aby som nemala všetky krabice rozložené po obývačke.