INFOGRAFIKA: Hlavné orgány EÚ a zloženie europarlamentu v rokoch 2024 – 2029

Rozdiely v právomociach jednotlivých inštitúcií EÚ, zloženie Europarlamentu a zastúpenie slovenských europoslancov vo frakciách a výboroch.

Funkčné obdobie novo zvoleného Európskeho parlamentu začalo ustanovujúcou plenárnou schôdzou v júli 2024. Na nej si 720 poslancov zvolilo predsedníčku, ktorou je Malťanka Roberta Metsolová z politickej skupiny (frakcie) Európska ľudová strana (EĽS alebo známa ako EPP). Následne si volili 14 predsedov a v nasledujúci deň 5 kvestorov, ktorí majú poradnú funkciu. Jeden post podpredsedu získal aj slovenský europoslanec Martin Hojsík (za stranu Progresívne Slovensko, z politickej skupiny Renew Europe). Aj medzi kvestormi má SR zástupkyňu, a to Miriam Lexmann (z KDH a frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS/EPP)). Tým sa vytvorilo predsedníctvo Europarlamentu, ktoré sa stará o bezproblémové fungovanie parlamentu a dohliada na dodržiavanie rokovacieho poriadku. 

Vo volebnom období 2024 - 2029 sa navyšoval počet europoslancov a oproti 9. volebnému obdobiu v tom aktuálnom pôsobí na pôde Európskeho parlamentu o 15 poslancov viac (navýšenie zo 705 na 720). Europoslanci pôsobia v rámci frakcií, resp. politických skupín (pričom nie je povinnosťou byť ich súčasťou) a výborov (ktorých súčasťou už ale musí byť každý poslanec). V 10. volebnom období, v rokoch 2024 - 2029, bude v Európskom parlamente pôsobiť 8 politických skupín (frakcií), teda o jednu viac ako v uplynulom období – pribudla frakcia Patrioti za Európu, ktorá má 84 kresiel, a tiež Európa suverénnych národov (ESN), s počtom 25 kresiel. Naopak, zanikla frakcia Identita a Demokracia (ID). Z pôvodných frakcií posilnila Európska ľudová strana (EĽS alebo EPP), do ktorej patrí o 10 poslancov viac (188) a o rovnaký počet stúpol počet členov aj v prípade Európskych konzervatívcov a reformistov (EKR), ktorí majú 78 kresiel. Opakom je napríklad strana Renew Europe, ktorá má o 25 kresiel menej ako v 9. volebnom období, a tiež frakcia Zelených, ktorí získali len 53 kresiel (predtým 72). Treba však dodať, že poslanci môžu počas volebného obdobia z frakcie odísť a prestúpiť do inej alebo sa stať nezaradenými, preto sa počiatočný stav môže meniť.  

Čo sa týka práve nezaradených europoslancov, Slovensko ich má v 10. volebnom období až sedem, zatiaľ čo na konci 9. volebného obdobia boli len štyria. Treba dodať, že zaradenie do frakcie (politickej skupiny) dáva europoslancom viaceré možnosti ako presadzovať svoje názory - hlas poslanca, za ktorým nestojí žiadna frakcia, nemá taký vplyv ako hlas poslancov, ktorí sú ich členmi a môžu získať podporu svojich kolegov. 

Čo sa týka výborov, je ich 20, k tomu 4 podvýbory. Každý sa venuje istej oblasti a poslanci si vyberajú, do ktorého budú patriť. Slovenské zastúpenie je v 16 z nich, najviac europoslancov má SR vo Výbore pre občianske slobody a Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín. Slovensko získalo aj v tomto prípade významné funkcie - podpredsedníčkou vo Výbore pre regionálny rozvoj je Ľubica Karvašová vo Výbore pre rozpočet je podpredsedníčkou Lucia Yar a Ľudovít Ódor, ktorý je podpredsedom Výboru pre hospodárske a menové veci. Všetci traja europoslanci boli zvolení na kandidátke strany Progresívne Slovensko a patria do frakcie Renew Europe. 

Hlavné slovo v legislatívnom procese EÚ  však má Európska komisia, ktorá má ako jediná právomoc navrhovať legislatívu – návrhy potom putujú na prerokovanie do Europarlamentu a Rade EÚ (zloženej z ministrov alebo veľvyslancov členských krajín). Štvrtou dôležitou európskou inštitúciou je Európska rada zložená z prezidentov alebo predsedov vlád členských štátov, ktorá určuje smerovanie EÚ a predstavuje najvyššiu úroveň politickej spolupráce medzi krajinami EÚ. Možno ju prirovnať k akémusi vizionárskemu orgánu.  

V čom sa líšia právomoci jednotlivých inštitúcií EÚ, v akom zložení bude Europarlament fungovať v nasledujúcom volebnom období aj aké je zastúpenie slovenských europoslancov vo frakciách a výboroch približujeme v prehľadnej infografike. 

Článok pokračuje pod reklamou
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Európska komisia (2024 – 2029): zloženie, úlohy a právomoci

Kto bude najbližších 5 rokov navrhovať legislatívu EÚ? Zoznam eurokomisárov a oblastí, ktorým sa budú venovať, no tiež informácie o tom, ako sa členovia Komisie volia a čo je ich úlohou.

Slovenskí europoslanci 2024 - 2029: prehľad funkcií a právomocí

Slovensko má zastúpenie v predsedníctve europarlamentu aj výborov či frakcií. Ktorých poslancov sa to týka a aké úlohy im z ich postov vyplývajú?

Stáže v Európskej únii: príležitosť (nielen) pre študentov

Stážisti môžu zistiť, ako funguje Európska komisia, europarlament či Súdny dvor EÚ, no tiež si privyrobiť aj cez 1 500 eur mesačne. Aké sú možnosti a podmienky?

Slovenskí europoslanci vo výboroch europarlamentu (2024 – 2029)

Na aké politické oblasti sa zamerali slovenskí europoslanci, aké pozície vo výboroch Slováci zastávajú a v ktorých máme najpočetnejšie zastúpenie? Praktický prehľad.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky