Úspešné crowdfundingové kampane zo Slovenska

Ktorými projektmi chceli slovenskí podnikatelia upútať crowdfundingovú komunitu a aké boli ich výsledky?

V predošlom článku boli predstavené úspešné crowdfundingové kampane vo svete. Ako sa však pri získavaní financií touto formou darilo slovenským podnikateľom? Predstavíme si výber úspešných kampaní z domácej kuchyne a pozrieme sa na to, čím sa pokúsili odlíšiť od ostatných.

Goldee (inteligentné ovládanie svetla)

Platforma: vlastná kampaň

Vyzbieraná suma: 200 000 dolárov (cca. 159 000 eur)

Páči sa vám predstava prebúdzať sa v žiari vychádzajúceho slnka, vychutnávať si večer s blízkou osobou pri romantickej atmosfére, či zaspávať pri tlmenom osvetlení, ktoré postupne prejde do tmy? Myšlienka vytvoriť zariadenie, ktoré by umožnilo inteligentnejšie ovládanie svetla v domácnosti prišla v roku 2009 na um zakladateľovi Goldee Tomášovi Baranovi pri návšteve luxusného inteligentného domu v Bratislave. Ani najmodernejšie osvetlenie sa mu nezdalo ničím výnimočné. Preto sa spoločne so svojím tímom rozhodol vytvoriť elegantné zariadenie, čosi ako inteligentný vypínač. Goldee má umožniť svojmu majiteľovi meniť intenzitu osvetlenia, alebo mu automaticky pomocou rôznych senzorov má samotné zariadenie vytvárať vhodné osvetlenie pre danú situáciu. A to všetko bezdotykovo, navyše vo veľmi pôsobivom prevedení. Dokonca ho budete môcť ovládať aj svojim smartfónom.

Táto crowdfundingová kampaň bola spustená v roku 2013 je špecifická tým, že pri jej realizácii tvorcovia nevyužili žiadnu platformu (Kickstarter či Indiegogo), ale uskutočnili ju na vlastnú päsť - ponúkaním predobjednávok na webstránke produktu. Celá kampaň prebehla v predvianočnom období a trvala iba 25 dní. O jej úspechu určite rozhodlo správne zacielenie na americký trh a kvalitné prezentačné video. Veď posúďte sami:

The Story of Goldee from Goldee on Vimeo.

 

CulCharge (najmenší nabíjací kábel na mobil na svete)

Platforma: Indiegogo

Vyzbieraná suma: 94 311 dolárov (cca. 75 000 eur)

Problémy s výdržou batérie mobilného telefónu pozná azda každý z nás. Neodmysliteľnou súčasťou každodenného života so smartfónom je jeho nabíjanie. Ak sme na návšteve alebo v práci a ikonka na obrazovke naznačuje, že nám ostáva už iba niekoľko percent kapacity batérie, máme na výber v zásade iba dve možnosti. Buď obmedzíme svoje aktivity s telefónom na minimum, alebo počkáme, kým prídeme domov, a zapojíme aparát do nabíjačky. Alebo... použijeme CulCharge.

Myšlienka zmenšiť USB nabíjačku (vrátane dátového kábla) do takej miery, aby sa pohodlne zmestila do kľúčenky, bola evidentne predurčená na úspech.Príbeh autorov tejto vychytávky Jozefa Žemľu a Viktora Reviliaka je zároveň krásnou ukážkou toho, ako hľadať zaujímavý podnikateľský nápad – najskôr totiž detailne analyzovali jednotlivé crowdfundingové platformy, následne skúmali, ktoré produkty boli najúspešnejšie v jednotlivých segmentoch, a nakoniec sa zamerali na mieru konkurencie vo vybraných segmentoch. Na základe výsledkov tejto analýzy prišli na myšlienku CulCharge, za ktorú získali aj ocenenie Podnikateľský nápad roka 2013 pre investora . Tak čo, ešte stále si myslíte, že na skvelý biznis nápad treba mať iba šťastie?

O tom, že obidvaja autori zvládli kampaň dokonale, svedčí aj vyzbieraná suma 94 311 dolárov za 40 dní, ktorá viac ako 6-násobne prevýšila ich pôvodné očakávania. Výsledkom bol prvý úspešný slovenský crowdfundingový projekt na portáli Indiegogo.com (august 2013). Celý princíp CulCharge je dobre znázornený v propagačnom videu – no nie je úžasné mať k dispozícii dátový kábel či nabíjačku na smartfón hocikedy ich potrebujete?

 

MORGAW (sedadlo na bicykel)

Platforma: Indiegogo

Vyzbieraná suma: 46 258 dolárov (cca 37 000 eur)

Aj sedadlo na bicykel môže byť inovantívne. Ak tomu neveríte, pozrite sa na produkt dvojice Martina Moravčíka a Slawomira Gawlika, ktorého kampaň prebehla na portáli Indiegogo v mesiacoch október až december 2013. Hneď na úvod prezradíme, že cieľovú sumu 30 tisíc dolárov sa im podarilo prevýšiť a o viac ako 16 tisíc dolárov. Ich sedadlo na bicykel sa vyznačuje štýlovým a jednoduchým dizajnom, ale hlavná výhoda spočíva v jedinečnej konštrukcii, ktorá napomáha absorbovať otrasy, čím sa zvyšuje komfort jazdy na bicykli. Zákazníci si môžu vybrať medzi tromi farebnými vyhotoveniami sedla a v rámci jeho doplnkov medzi jednou z desiatich farebných možností.

Prezentácia produktu naznačuje, že ide o funkčné riešenie, ktoré je pripravené na výrobu. Tvorcovia sa jeho vývoju venovali niekoľko rokov, nakoniec samotnú firmu založili už v roku 2008. Na príklade tohto produktu je možné vidieť, že crowdfundingová kampaň môže byť užitočná aj pre fungujúce firmy, ktoré prinášajú na trh nový výrobok. Dokážu si týmto spôsobom otestovať trh a zistiť, aký bude o ich novinku záujem.

 

Snap strap (slúchadlá)

Platforma: Indiegogo

Vyzbieraná suma: 42 638 dolárov (cca 34 000 eur)

Štvrtý produkt, ktorý si získal priazeň crowdfundingovej komunity sa volá Snap strap a ide skutočne o šikovnú pomôcku pre všetkých, ktorí často používajú slúchadlá. Určite to poznáte – cvičíte pri obľúbenej hudbe, ale slúchadlá vám postupne vypadávajú z uší a neustále si ich musíte napravovať. Alebo po ceste do školy či práce počúvate hudbu, keď náhodou stretnete svojho známeho, chcete sa s ním porozprávať a odrazu neviete, kam si slúchadlá odložiť. Michal Kočner so svojím tímom chcel zbaviť ľudí podobných problémov a vytvoril šikovnú vychytávku s názvom Snap strap. Ide o veľmi jednoduchý nápad na uchytenie slúchadiel za krkom, vďaka čomu už nevypadávajú z uší a môžete si vychutnať svoju obľúbenú hudbu pri športe, tanci alebo pri iných aktivitách. Produkt je vyrobený zo silikónu a hliníka, pričom zákazník má možnosť zostaviť si farebné prevedenie podľa vlastného výberu.

Samotnú kampaň možno označiť ako veľmi úspešnú, pretože pôvodný cieľ vo výške
1 000 dolárov sa podarilo naplniť už počas prvých 48 hodní kampane a celkovo sa od prispievateľov (tzv. backerov) podarilo v priebehu januára až marca 2014 vyzbierať viac než 42 000 dolárov. Určite záujemcov o tento produkt zaujala farebná variabilita produktu, vďaka čomu si mohli vybrať z obrovskej škály rôznych kombinácii a prispôsobiť si tak výrobok vlastnému vkusu.

 

Tageme (straty a nálezy)

Platforma: Indiegogo

Vyzbieraná suma: 15 299 dolárov (cca 12 000 eur)

Vyzerá ako štýlový prívesok, avšak ukrýva v sebe oveľa viac. Zariadenie Tageme slúži ako ochrana pred stratou vašich kľúčov, batožiny či dokonca domáceho miláčika. Vďaka svojmu unikátnemu dizajnu doslova padne nálezcovi do očí. Možno si poviete, že s podobnými produktmi ste sa už stretli. Avšak Tageme je v niečom výnimočný – obsahuje QR kód, ktorý nálezca nasníma so svojím smartfónom a systém upovedomí skutočného majiteľa o tom, že jeho drahocennosť bola nájdená. Následne sa môže spojiť s nálezcom a dohodnúť si stretnutie.

Toto riešenie navyše znamená, že prívesok Tageme nepotrebuje žiadnu batériu, takže sa nemusíte trápiť so sledovaním „nabitia“ prívesku. Navyše komunikácia medzi majiteľom stratenej veci a nálezcom je anonymná, nemusíte sa teda obávať, že by sa napr. nálezca vašich kľúčov automaticky dozvedel adresu vášho bydliska. Produkt navyše motivuje nálezcov vďaka systému drobných odmien. Autori tohto nápadu Tibor Nyitray a Michal Hynek si pre svoju kampaň vybrali portál Indiegogo a cieľovú sumu 15 000 dolárov sa im podarilo v priebehu augusta až októbra 2014 úspešne naplniť.

Na celej kampani je pozitívne, akým spôsobom boli backeri motivovaní vyzbierať čo najviac peňazí. Pri dosiahnutí určitých vopred stanovených cieľových súm totiž tvorcovia sľúbili pridať k produktu nové funkcie ako napr. širšiu ponuku farebných vyhotovení, bezplatnú originálnu aplikáciu pre smartfóny alebo tzv. Tageme nálepky. A hoci sa tvorcom podarilo vyzbierať dostatok peňazí na realizáciu len jedného zo spomínaných míľnikov, tento koncept motivácie prispievateľov stojí za pochvalu.

Ako vidíte, úspešnou crowdfundingovou kampaňou môžete vo svete zaujať, aj keď ste zo Slovenska. Tipy a rady, na čo by ste si pred jej realizáciou mali dať najväčší pozor vám prezradíme v ďalšom článku.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Ľudovít Šrenkel
Ľudovít Šrenkel

Zaoberám sa riadením ekonomiky v spoločnosti Polygrafické centrum, s.r.o. a spracovaním znaleckých posudkov v ekonomickej oblasti - som znalec v odboroch Ekonómia a manažment a Priemyselné vlastníctvo. V rámci znaleckej činnosti spolupracujem s Ústavom súdneho inžinierstva ŽU v Žiline.


Finančný príspevok pre inovatívne projekty: možnosť získať 10 000 eur

Kto môže o finančnú podporu z Fondu SK-NIC žiadať, ako postupovať, na čo nezabudnúť a prehľad dôležitých termínov.

Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky