Šesť krokov ako si vybrať kouča

Kedy sa obrátiť so svojím problémom na kouča a ako si vybrať pre seba takého, s ktorým dosiahnete želané výsledky?

Koučing v súčasnosti naberá na popularite a s dopytom po tejto službe rastie aj počet koučov. Mnohí sú vyštudovaní psychológovia, iní prešli k tomuto povolaniu po dlhoročných skúsenostiach v manažmente alebo riadením ľudských zdrojov. A potom je tu skupina ľudí, ktorí na prácu s ľuďmi nemajú ani titul ani skúsenosti. Aj preto, ak sa rozhodnete pre prácu s koučom, výber človeka, s ktorý budete riešiť svoje osobné alebo firemné problémy treba starostlivo zvážiť.

Koučing v skratke

Aj keď sa nám možno zdá, že koučing bol objavený u širšej verejnosti len v posledných rokoch, nie je tomu úplne tak. Z historického hľadiska fungovala určitá forma koučingu a mentoringu už u starých civilizácií, napríklad vo forme šamanov, kňazov, kráľovských radcov, alebo jednoducho našich starých otcov či múdrych žien. V dnešnej dobe sa teší popularite najmä vo veľkých a medzinárodných spoločnostiach, kde sa stal nevyhnutným nástrojom rozvoja osobnosti a líderských zručností kľúčových manažérov firiem.

V praxi existujú rôzne druhy koučingu, najznámejšie sú: life koučing (life coaching), biznis koučing (business coaching), výkonnostný koučing (performance coaching), manažérsky koučing (leadership coaching) alebo kariérny koučing (career coaching). Každý z nich pomáha koučovanému nielen rýchlejšie prekonávať samotné problémy, ale aj pochopiť, prečo sa v danej situácii človek ocitol, respektíve čo a ako na sebe zmeniť, aby sa podobným situáciám v budúcnosti mohlo predísť. Počas spolupráce s koučom si môžete začať pestovať nové návyky a urobiť si jasno v tom, čo od života, seba alebo ľudí okolo vlastne chcete. Preskúmate svoje presvedčenia a postoje a uvedomíte si hodnoty, na ktorých stojí váš osobný či pracovný život.

Kedy sa zamyslieť nad spoluprácou s profesionálnym koučom

Podľa celosvetovej štúdie ICF (Medzinárodná federácia koučov) z roku 2014 až 99 % ľudí, ktorí prešli koučingom potvrdilo, že boli „spokojní“ alebo „úplne spokojní“ so skúsenosťou s koučingom a až 96 % ľudí povedalo, že by to skúsili opäť. Z praxe tiež vidím, že sa mi ozývajú často ľudia, ktorí nejaký koučing predtým mali a už poznajú jeho pozitívne účinky.

Niektorým by sa mohlo zdať, že pomoc kouča vyhľadávajú najmä ľudia s veľkými problémami v práci. Že ak ste ako tak spokojný so svojim životom, fungovaním firmy alebo zamestnaním, kouča vlastne nepotrebujete. To je ale ako myslieť si, že na preventívne prehliadky k doktorovi chodiť netreba a zájdete za ním, až keď vás bude niečo bolieť. A nebude iné východisko. Starať sa o svoje duševné zdravie je minimálne rovnako dôležité ako starať sa o zdravie svojho tela.

Prečítajte si tiež

Na Slovensku si dnes kouča najímajú najmä strední a vrcholoví manažéri v medzinárodných firmách, politici, úspešní podnikatelia alebo iné známe osobnosti (herci, rozhlasoví redaktori, moderátorky, atď.). Taktiež rastie záujem o mentálny koučing športovcov (vrátane športujúcich detí), keďže všetkým, čo sledujú akýkoľvek šport je jasné, že výsledky v športe nie sú len o talente a kondičke, ale aj „o hlave“.

Takže ak si chcete v nejakej oblasti života posunúť svoje hranice alebo potrebujete do nejakého cieľa dôjsť rýchlejšie, dobrý kouč vám môže pomôcť. Ak pre dlhotrvajúci stres vo firme prestávate vidieť realitu, zhoršujú sa vám medziľudské vzťahy a o svojich pracovných rozhodnutiach neustále pochybujete, je na čase porozprávať sa o tom aj s niekým iným ako s rodinou či priateľmi. Alebo ak sa vo vás vytratila motivácia podnikať a osobná produktivita začala klesať. Čo sa často pretaví aj do negatívnych finančných výsledkoch firmy. Dôvodov prečo vyhľadať kouča je mnoho a aj tu platí ako v medicíne – na to, aby liečba bola úspešná, treba s ňou začať čo najskôr.

Postup ako si vybrať kouča

1.Správne načasovanie

Ak sa seriózne zamýšľate najať si kouča, faktor načasovania je nesmierne dôležitý. Efektívne koučingové programy zamerané na zmenu nejakého správania začínajú na troch až šiestich mesiacoch. S koučom sa stretávate na 1-2 hodiny raz za 2-3 týždne. To na prvý pohľad nevyzerá až tak veľa, dvakrát do mesiaca niekam zájsť alebo zapnúť Skype. Ale tá dôležitejšia práca pre vás začína práve po každom stretnutí a pokračuje medzi sedeniami.

Aby bol koučing úspešný, budete musieť investovať približne 3 až 5-krát viac času, ako ste pôvodne plánovali.

Kouč vám môže navrhnúť domáce úlohy, ktoré pozostávajú napríklad z pozorovaní rôznych situácií a zaznamenávaní svojich reakcií, pocitov a (ne)spokojnosti z dosiahnutých výsledkov. Možno si budete chcieť v období počas spolupráce s koučom vypestovať nový návyk (napr. každú nedeľu stráviť 45 minút dôkladným plánovaním agendy na nadchádzajúci týždeň). Alebo vám odporučí nejaký článok na podporu koučovanej témy. Prečítať si ho a zamyslieť sa nad tým zaberie nejaký čas. Takže, pustiť sa do koučingu so všetkým, čo k tomu patrí tak, aby vás na konci čakala zaslúžená odmena, neznamená len dostaviť sa dvakrát do mesiaca ku koučovi na sedenie.

Zdá sa vám to príliš náročné? Možno, ale nestojí vám trochu vynaloženého úsilia za dosiahnutie vysnívaného cieľa?

2. Rozhovor s priateľom

Ak máte vo svojom okolí priateľa alebo známeho, ktorý už koučing absolvoval, pozvite ho von a poriadne ho vyspovedajte. Každý kouč, koučovaný, aj samotný proces koučingu je unikátny, ale to neznamená, že by ste sa nemali stretnúť s niekým blízkym, kto vám môže poradiť. Ľudia sa radi s vami podelia o svoje skúsenosti, ale počítajte aj s tým, že nie na všetko dostanete odpoveď. Koučing je dôverný vzťah medzi koučom a koučovaným a diskrétnosť je základom každej dôvery.

Opýtajte sa priateľa, kde v živote pocítil najväčšiu zmenu, čo mu na ich koučovi vyhovovalo alebo čo mu naopak vadilo. Ako často sa stretávali a čo sa dialo medzi sedeniami. Čo bolo pre nich najťažšie, alebo ako s tým, čo sa o sebe naučili, pracujú dnes.

Prečítajte si tiež

Ak vo svojom okolí takého človeka nemáte, preskúmajte internet a diskusné fóra. Aj zahraničné – koučing je univerzálny nástroj, s ktorým sa už niekoľko desaťročí pracuje hlavne v západnej Európe alebo v USA. Zapojte sa do diskusií a pýtajte sa ľudí, ktorí majú s koučingom pozitívne i negatívne skúsenosti – aby ste sa práve takýmto vyhli vy sami.

3. Výber témy koučingu

Na koučing väčšinou prichádzate s viacerými témami a pri prvom osobnom stretnutí s koučom si spoločne dohodnete okruh, ktorému sa budete venovať. A cieľ, ku ktorému budete smerovať. Skúsený kouč už vie odhadnúť čas, ktorý treba na to, aby sa vaše témy mohli vyriešiť. Rovnako sa môže stať, že si dohodnete tému sedenia, a počas rozprávania sa dostanete niekde úplne inde. Ale i to je správne. Keď vám na niečom záleží alebo vám to nedá spať, budete mať o tom potrebu rozprávať. A skôr alebo neskôr, sa k tomu s koučom dostanete. Je úplne prirodzené, že hlavne v začiatkoch, kým sa buduje dôvera, neviete o vašich témach rozprávať úplne otvorene alebo to balíte do toľkých obalov, že kým sa tá cibuľa a všetky jej vrstvy ošúpu, nejakú dobu to potrvá.

Dobrý kouč vám vždy pomôže dostať sa k jadru veci a nastaviť vám zrkadlo.

A ešte jedna rada k výberu témy. Za koučing si predsa platíte. Vyberajte si preto témy, ktoré naozaj neviete vyriešiť sami alebo za pomoci dobrého priateľa či svojho partnera. V našom okolí má každý pár ľudí, ktorí možno už podobný problém riešili a úspešne zvládli. Len sa zabúdame rozprávať alebo málo toho druhého počúvame. Požiadajte o radu, reflektujte a potom si urobte po svojom tak, ako vám napovie vaše vnútro. Už ste dakedy zažili ten pocit, keď vám kolega, známy alebo nejaká autorita, dali skvelú radu, a vy ste o tom nadšene začali rozprávať svojej žene alebo dobrému priateľovi, ktorí na vás nechápavo pozerali so slovami: „Však to ti už niekoľko mesiacov hovorím aj ja, ty ma vôbec nepočúvaš?!“ Nevyhadzujte peniaze na témy, ktoré viete vyriešiť aj bez kouča. Občas sa stačí dobre pozerať okolo seba, pozorne počúvať a dôverovať.

4. Rozpočet alebo koľko stojí kouč

Ak ste sa uistili, že do koučingu skutočne chcete ísť naplno, je vhodný čas a máte vybraté témy, nastáva čas pozrieť sa na financie. Zoberte si do ruky zoznam s témami, ktoré chcete s koučom riešiť a skúste si k nim napísať sumy, ktoré by ste boli ochotní zaplatiť, keby daná téma už nebola problémom vo vašom živote. Keby ste začali pravidelne cvičiť a zlepšili svoje zdravie – za koľko by to bolo? Keby ste urobili vo firme rozhodnutia, ktoré už dlhšie odkladáte, napr. rozlúčili sa s lenivým zamestnancom ešte tento mesiac, dohodli si so spoločníkom vo firme nové, pre seba férovejšie pravidlá – koľko by vám to prinieslo? Keby ste namiesto vysedávania po nociach vo firme, jedávali večeru za rodinným stolom alebo sa hrali s vlastnými deťmi – na koľko by to ocenila vaša rodina?

Keď začnete rozmýšľať o tom, koľko hodláte do svojho rozvoja, sebavedomia, zdravia, redukcie stresu a rastu vnútornej pohody investovať, začnite od konca – a to veľkosťou a dôležitosťou tém, ktoré chcete za pomoci koučingu riešiť. A spomeňte si na to, koľko ste dali za posledný televízor, návštevu u zubára, nový bicykel alebo dovolenku pri mori.

Hodina koučingu na Slovensku vás môže vyjsť niekde medzi 30 až 1 000 EUR. Určite neplatí pravidlo, že čím lacnejší, tým horší kouč. Sebavedomý kouč si stanoví cenu, ktorá sa mu javí ako správna, za hodnotu, ktorú pre klienta dokáže vytvoriť.

K financiám treba ale dodať, že koučing je jednou z tých profesií, ktoré majú ľuďom pomáhať. Nie je to len o zárobku, ale i úprimnom zámere pomôcť klientovi žiť vedomý život (mám jasno v tom kto som a na čom mi v živote záleží), a robiť dobré rozhodnutia. Ak rozumieme svojim potrebám a vieme dostať svoju myseľ pod kontrolu tak, aby slúžila našim cieľom – dokážeme zdolať akúkoľvek prekážku.

Článok pokračuje pod reklamou

5. Výber kouča

Existuje niekoľko názorov, ako si vybrať správneho kouča. Toho vo vyššom veku a s početnými životnými skúsenosťami alebo vekom blízkeho človeka, ktorý sa napríklad stretáva s rovnakými výzvami dnešnej doby ako ja. Toho, ktorého predchádzajúce pracovné skúsenosti korešpondujú s mojimi aktuálnymi výzvami (napríklad skúsenosti s vedením ľudí – ak časťou mojich problémov vo firme je snaha naučiť sa lepšie šéfovať ľuďom vo firme) alebo práve naopak – vyhľadám kouča, ktorý sám ľudí nikdy neviedol ale má vyštudovanú psychológiu a rozsiahlejšie vzdelanie pre prácu s ľuďmi. Vo svete existujú viaceré asociácie alebo inštitúcie, ktoré vydávajú po splnení istých podmienok a absolvovaní výcviku svojim členom certifikát.

K tomuto mám len jednu radu – určite si dopredu vlastné kritériá a požiadavky na kouča, ale nakoniec dajte na inštinkt a dojem z prvého osobného stretnutia, doplnený pocitom z web stránky a (osobných) referencií. Už z prvého stretnutia by ste mali odchádzať s pocitom, že máte v probléme, s ktorým ste za koučom prišli o niečo jasnejšie.

Stanovte si kritériá, ale nakoniec dajte na dojem z prvého stretnutia.

Nezabudnite sa ale samého seba opýtať, aký prístup od kouča očakávate. Chcete, aby kouč chodil okolo vás v rukavičkách a dal vám čas a priestor, aby ste nové veci objavovali pomaly, alebo aby hneď na prvom stretnutí na vás vytiahol aj ostrejšie otázky, pred ktorými sa neschováte? Ak pracujem s klientom pomalšie a máme čas rozobrať veci do hĺbky a nikam sa neponáhľame – zmeny v chovaní klienta sa dejú postupne, sú menej bolestivé a výsledky sú trvácnejšie. Naopak, ak pracujeme vyšším tempom a ráznejšie, výsledky sa dostavia rýchlejšie, ale existuje riziko, že zmena správania klienta je len dočasná (napr. sa namotivuje) a dlho nevydrží. V živote treba občas jedno aj druhé. Záleží od situácie.

6. Prvý kontakt a stretnutie

Predpokladám, že v tejto fáze máte už zoznam aspoň 2-3 koučov, s ktorými uvažujete o spolupráci. Väčšina koučov sa s vami najskôr porozpráva 30 minút na telefóne alebo cez videohovor (takzv. poznávací rozhovor), iní vás pozvú hneď na osobné bezplatné stretnutie.

Pokiaľ ide o prvý kontakt – ja preferujem telefonickú komunikáciu, ktorá šetrí obom čas aj náklady. Niekedy totiž za pár minút zistíme, že klientovi neviem s jeho problémom pomôcť (potrebuje napr. iný druh koučingu, iný štýl práce, alebo v niektorých prípadoch skôr psychológa alebo terapeuta), alebo máme rozdielne predstavy o prípadnej spolupráci.

Na úvodnom telefonáte by ste mali zistiť, či vám práve tento kouč môže s vašim problémom pomôcť a aké má predchádzajúce skúsenosti s podobnými situáciami u klientov alebo vo vlastnom živote. S akými technikami a akým štýlom pracuje, koľko je minimálna doba vzájomnej spolupráce a koľko vás to bude orientačne stáť. Kouč naopak dostáva priestor presvedčiť vás o svojej osobe a skúsenostiach, snaží sa nadviazať dôveru a pritom za pár minút pochopiť váš skutočný problém. Klienti prichádzajú s jasným problémom vo firme, ale to čo brzdí ich úspech v živote nachádzame občas niekde úplne inde.

Klienti prichádzajú riešiť problém vo firme, ale to čo brzdí ich úspech nachádzame občas niekde úplne inde.

Ak sa vám kouč pri tomto poznávacom rozhovore pozdáva a on sa uistí, že máte o koučing seriózny záujem a môžete si jeho alebo jej služby dovoliť, dohodnete si prvé osobné stretnutie.

Určite odporúčam zavolať si alebo stretnúť sa s minimálne 2 koučmi. To, čo vyhovuje vášmu kamarátovi, nemusí vyhovovať vám.

Vyberte si kouča, ktorému ste ochotní hneď od začiatku dôverovať. Hľadáte pevnú pomocnú ruku a kouč vám ju môže dať. Na čo strácať čas a vaše peniaze. Kým s koučom skončíte, bude o vás vedieť viac, ako vaši najbližší. Niekedy aj veci, za ktoré by ste sami seba nikdy nepochválili.

Ale toho sa netreba obávať – profesionálny kouč vás nikdy súdiť nebude!

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Hodnotiaci rozhovor: ako ho viesť a aké otázky sa (ne)pýtať?

Objektívna spätná väzba zamestnancov aj manažérov má pre firmu veľký význam. Aké benefity prináša a aké sú zásady správneho vedenia hodnotiaceho pohovoru?

Najčastejšie chyby nových šéfov pri práci s ľuďmi

Väčšina novo vymenovaných šéfov sa od prvého dňa prioritne sústredí na rozvoj biznisu, až potom na spoznávanie ľudí. Otočením týchto krokov však možno získať oboje – spokojných zamestnancov aj úspešný biznis.

Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Tímová spolupráca, ktorá priniesla bronzový úspech

Olympijská medaila v hokeji a príbeh, ktorý za ňou stojí, je pozitívnym impulzom nielen pre mladých športovcov. Ako môže úspech hokejistov inšpirovať firmy a ich lídrov?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky