Ako tvorba obsahu nahradí prieskum trhu

Či už rozbiehate novú firmu alebo nový projekt, potrebujete si urobiť prieskum trhu. Na tieto účely môže poslúžiť aj natívny obsah. Ukážeme vám ako.

V prechádzajúcich častiach tohto seriálu o natívnej reklame sme si už popísali, ako si vybrať vhodné témy tak, aby sme netvorili len nejaký obsah, ale aby bol funkčný. To znamená, aby korešpondoval s obchodnými a marketingovými cieľmi firmy a zvyšoval povedomie o značke alebo viedol k nákupu tovaru.

Kvalitne urobený obsah však vie ušetriť aj peniaze na prieskume trhu, no nielen to – získate ním dáta, ktoré môžete využiť v biznise pri lepšom nastavovaní vašich produktov a služieb.

Zoberme si napríklad situáciu, že vaša firma XY má pripravený na predaj nový produkt, ktorým cieli na obyvateľov dedín na Slovensku. Potrebujete však zistiť, ako na tento produkt reagujú, či ho pred spustením predaja netreba vylepšiť a ako nastaviť marketing. Môžete ísť cestou pokus-omyl, ale to vás môže vyjsť draho. Alebo môžete ísť “na istotu” a risknúť to, že je všetko ako má byť – a teda netestovať vôbec a ísť rovno na trh s hotovým produktom. . Skúsenejší podnikatelia však pôjdu cestou prieskumu trhu. A práve na tieto účely môžu použiť aj natívny obsah.

Prieskum cez natívny obsah

Tvorbu obsahu začnite robiť tak, akoby ste už propagovali hotový produkt. Predovšetkým je mimoriadne dôležitý vhodný výber tém, ako sme si ho popísali v predchádzajúcich častiach. Ak máte tému, napíšte články alebo pripravte video. Umiestnite ho na firemný či produktový web a spustite.

V Google Ad, prípadne na Facebooku nastavte reklamu na požadovanú cieľovú skupinu – v našom prípade obyvatelia dedín na Slovensku. V prípade prieskumu trhu obsahom platí, že cielenie by malo byť čo najširšie, a teda nie prísne špecifické, ako keď už cielite s obsahom pri predaji. Prečo? Nuž preto, že teraz ideálnu cieľovú skupinu len hľadáte, zatiaľ o nej viete len to, že býva na vidieku.

Nechajte reklamu bežať aspoň týždeň, podporte ju sumou do 300 eur, na získavanie úvodných dát by to malo stačiť. Samozrejme, môžete podporiť reklamu aj nižšou sumou, podľa vášho rozpočtu, len v tom prípade nemusíte získať relevantné dáta – potrebujete zopár dní na to, aby sa zobrazila čo najväčšiemu spektru ľudí, ktorých reklamný algoritmus vyberie. Nie všetci z vašej cieľovky sú na internete každý deň. Ak však do testovacej fázy chcete investovať čo najmenej peňazí, nastavte denný limit na 8 eur a nechajte reklamu bežať sedem dní. To je minimum, pod ktoré sa neoplatí ísť.

Ako čítať dáta z obsahu

Ak ste témy vybrali naozaj dobre a obsah spracovali profesionálne, získali ste práve dáta, ktoré vám pomôžu lepšie zacieliť váš produkt. Všímajte si najmä tieto údaje a informácie, ktoré sú za nimi skryté:

Počet návštev na článku (videu)

Hovorí vám o tom, aký záujem je o tému, ktorej sa týka váš produkt. Ak na natívny obsah prišlo málo ľudí, znamená to dve veci – alebo ste zle zvolili tému, alebo o váš produkt nebude záujem. Práve tu sa totiž prejavuje najväčšia sila obsahu v službách prieskumu trhu – ak sa ľudia o danú tému (daný problém) nezaujímali, je veľmi pravdepodobné, že nebudú hľadať ani váš produkt. Veď načo kupovať riešenie, keď neexistuje problém?

Doba strávená na článku (videu)

Ak ľudia klikali, ale obsah nesledujú, pravdepodobne to znamená, že o danú tému majú záujem, ale spracovali ste ju nudne. Poučte sa z toho. Hľadajte chyby v obsahu, požiadajte o konzultáciu skúsených obsahových marketérov. Lepšie potom zacielite pri tvorbe marketingu a reklamy.

Ak je prvý parameter (Počet návštev) vyhovujúci a teda o tému je záujem, môžete preskúmať demografické dáta, ktoré Google a Facebook zhromaždil pri cielení reklamy. Zistíte najpravdepodobnejší vek klientov, oblasť, kde bol najväčší záujem atď. Tieto informácie viete využiť pri tvorbe persón a viete lepšie adresovať klientov pre prvú vlnu po spustení produktu – viete, koho osloviť, aby ste získali prvé predaje a prvé referencie.

Ako dáta z natívneho obsahu využiť

Ak prvotný natívny obsah dopadol fiaskom a ľudia sa oň nezaujímali, využite tieto znalosti pre vylepšenie produktu. Pripravte si obsah, ktorým cielite na váš produkt tak, akoby bol už zmenený – vynovený, mal iné parametre, inú grafiku atď. A skúste celý proces s obsahom zopakovať. Ak si dobre vytvoríte témy pre obsah a spracujete ich na úrovni, viete takto vylepšovať produkt ešte predtým, než sa od dizajnérov dostane k realizátorom. A pritom získavate stále nové dáta, ktoré vám viac povedia o tom, kto presne sú vaši klienti.

Dáta viete využiť pri vylepšovaní produktu, presnejšej tvorbe persón alebo lepšom cielení reklamy. Výhodou takéhoto postupu oproti napríklad testovacej vzorke je, že dostanete dáta, ktoré sú naozaj relevantné – nemôže sa stať, čo je najväčší problém testovania, že ľudia vám povedia niečo iné a v reálnej kúpnej situácii zareagujú inak. Nie vždy totiž reagujeme tak, ako si myslíme, že budeme reagovať.

Testovanie produktu cez obsah tento problém rieši. Ak totiž raz už ľudia klikli na obsah, ktorý sa venuje téme súvisiacej s predávaným produktom, budú mať záujem aj o produkt. Ak sa o tému nezaujímajú, neosloví ich ani produkt. Ušetríte vopred veľa peňazí v porovnaní s tým, ak by ste na trh uviedli produkt, o ktorom až časom zistíte, že nebol úspešný. Prerábať ho, uviesť ho znovu na trh, resp. sťahovať z trhu prvý variant je nákladnejšia cesta, ako testovanie záujmu cez natívny obsah.  

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Originálne reklamné predmety – inšpiratívne príklady

Prehľad trendov v reklamných predmetoch. Na čo staviť pri ich výbere a dizajne, ak chce firma pritiahnuť pozornosť?

Reklamné predmety: na čo myslieť pri ich výbere a dizajne?

Ako uvažovať nad podobou reklamného predmetu, ktorý bude mať pre firmu zmysel, ako znížiť náklady za jeho výrobu a na čo myslieť z hľadiska času? Tipy odborníka.

Google Consent Mode v2: čo to je a aké zmeny prináša?

Firmy, ktoré chcú využívať remarketing, musia od 6. marca 2024 implementovať novú verziu Google Consent Mode. Čo sa mení?

Google analytics 4 (GA4): čo treba vedieť?

V čom sa Google Analytics 4 líši od predošlých verzií, aké výhody prináša firmám a marketérom, na čo pri nastavení nezabudnúť a akú rolu má v zbere dát umelá inteligencia? Podstatné info v kocke.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky