Praktickosť, vkusnosť a cit pre životné prostredie šikovne spojili do jedného balíka. Ponúkli tak nielen funkčné, ale aj dizajnové riešenie ekologických problémov s nahromadeným odpadom.
V dobe digitalizácie, dominancie virtuálneho sveta a mobilných aplikácií prekvapili manuálnou zručnosťou a kreativitou. Ako jediní zo zúčastnených startupistov na Startup weekende Žilina 2014 totiž nesedeli za počítačom a nevyvíjali novú aplikáciu, databázu či službu. Namiesto toho si vyhrnuli rukávy, prehrabali sa v nahromadenom stavebnom odpade pod oknami Banky Žilina a pustili sa do práce. Výsledkom bol fyzický výrobok z drevenej palety, ktorý očaril nielen prítomných divákov, ktorí projektu Pure Junk udelili tzv. cenu ľudu, ale aj samotných porotcov.Ekologicky zameraný projekt sa tak vyšvihol až na druhé miesto v rebríčku víťazných projektov. „Popri všetkých aplikáciách a technických vylepšeniach som mala o šanciach Pure Junk isté pochybnosti. No nakoniec som bola veľmi prekvapená, že práve silná myšlienka tohto projektu nás dostala nie len do samotného kolotoča žilinského Startup weekendu 2014, ale dokonca až do prvej trojky,“ rekapituluje Mária Demjanovičová.
Netradičný prístup k tradičným materiálom
Recyklácia, triedenie či znižovanie množstva vyprodukovaného odpadu sú v súčasnej situácii často skloňované a notoricky známe pojmy. Idea dizajnového, ale zároveň aj funkčného spracovania vzniknutého odpadového materiálu a jeho opätovné využitie v nábytkárstve už znie o niečo lepšie. K tomuto menej tradičnému riešeniu vzniknutej nepriaznivej situácie dospel tím piatich mladých ľudí, ktorý sa vyformoval na 3. ročníku Startup weekendu Žilina. „S pôvodnou ideou prišli dvaja ľudia, okolo ktorých sme vytvorili omnoho väčší tím. Do konca sme však zotrvali len piati a intenzívnou prácou počas víkendu sme dotiahli pôvodnú ideu do finálnej podoby,“ zhodnotil vtedy jeden z členov tímu, Dušan Jankovič.
Od Startup weekendu v Žiline uplynuli takmer dva mesiace, no na facebookovom profile Pure Junk stále pribúdajú nové príspevky. O neustále napredovanie projektu sa v súčasnosti snaží až 7 ľudí. Kým z pôvodného tímu ostali dvaja, svoje nadšenie sa im podarilo preniesť na ďalších 4 študentov a dokonca aj na jedného člena poroty; Petra Strážovca. „Každý z nás má určené úlohy, aj keď aktuálne ešte pracujeme na všetkom spoločne, aby sme našli optimálnu cestu, ktorou nám to pôjde najlepšie,“ vysvetľuje Mária Demjanovičová.
Odrazový mostík
Projektom Pure Junk sa jeho tvorcovia rozhodli pomôcť planéte a odbremeniť ju od množstva odpadu, ktoré ľudstvo produkuje. „Chceme, aby si ľudia uvedomili, že odpadu sa nie je potrebné vždy len zbaviť. Pre každého z nás môže mať totiž pridanú hodnotu, ak sa s ním naloží tým správnym spôsobom,“ myslí si Jankovič. Až na Startup weekende v Žiline si však podľa jeho slov rozšírili obzory možného smerovania projektu, no zároveň sa naučili rátať so všetkým, čo je pre dobrý projekt nevyhnutné. „Tri dni strávené v budove Banky Žilina boli pre nás odrazovým mostíkom. Nadviazali sme neuveriteľne veľké množstvo kontaktov a naučili sa veci, ktoré by sme v škole mali rozložené na 4 semestre,“ dodáva jediné dievča v tíme, Mária Demjanovičová.
Alarmujúca situácia
Množstvo 1,75 miliónov ton odpadu ročne a len 1% z tejto obrovskej masy sa na Slovensku dočká recyklácie. Aj to boli argumenty, ktorými ľudia stojaci za projektom Pure Junk znepokojovali prítomnú verejnosť. Ako náplasť na vzniknutý stav ponúkajú vlastný koncept recyklácie odpadu. Ten zahŕňa spoluprácu s veľkými firmami, ktoré sú významným producentom odpadového materiálu. Pretože práve ten sa má prácou šikovných rúk premeniť na dizajnový nábytok. To, čo bolo pôvodne nepotrebným, sa zmení na esteticky atraktívny kúsok nábytku, ktorý možno čoskoro prenikne nielen do domácností, ale aj verejného sektora.
„Našou víziou je vytvárať celkom nové veci z recyklovateľného materiálu. Boli by sme radi, ak by sa nám podarilo stať sa tak významnou konkurenciou firmám, ktoré vyrábajú nábytok z nového, no najmä ďalej nevyužiteľného materiálu .Výrobky s logom Pure Junk by mala charakterizovať najmä funkčnosť v kreatívnom a dizajnovo atraktívnom prevedení, ktoré nezaťažuje našu planétu,“ vysvetľuje tímlíderka ľudí, ktorí sa rozhodli kráčať ruka v ruke so životným prostredím a dodáva: „Zaujať chceme najmä tým, že náš nápad nesie nálepku EKO. Ekologické hľadisko sa v súčasnosti stáva nielen jednou z top tém, ale aj výrazne trendovou záležitosťou.“
Drevo, papier, plasty.....
Vo svojom strategickom pláne rátajú s viacerými druhmi materiálu, ktoré môžu pre človeka znamenať opätovný prínos. „Našou ambíciou nie je len práca s drevom a drevenými paletami, ale aj s materiálmi ako sklo či plast. V budúcnosti sa však zoznam využiteľných materiálov budeme snažiť rozšíriť o ďalšie druhy využiteľného odpadu,“ predostiera smerovanie projektu Pure Junk Mária Demjanovičová.
S priaznivcami nízkonákladových a estetických výrobkov už komunikujú nielen prostredníctvom webstránky, ale aj blogu a viacerých sociálnych sietí. Naplniť ich atraktívnym obsahom a prvým hotovým výrobkom do portfólia sa im podarilo už počas nepretržitej trojdňovej práce na startup weekende v Banke Žilina. Kým vtedy ich projekt predstavoval len myšlienku s nemalým potenciálom, dnes je z neho reálna aktivita. „Ľudia nás kontaktujú, pýtajú sa, ako sme na tom, a či už je možné objednať si nejaký z našich produktov. Máme za sebou reálnu prácu na píle v Divine, kde sme si skúsili kompletné spracovanie dreva; od hobľovania, cez brúsenie a úpravu až po maľovanie. Učíme sa tiež vypaľovať do dreva, keďže chceme, aby každý z našich produktov bol nositeľom našej značky; Pure Junk,“ neskrýva svoj entuziazmus autorka pôvodnej myšlienky.
Viac recyklovania, viac radosti
Základom úspechu by teda mala byť obojstranne výhodná spolupráca s producentmi odpadového materiálu, ktorá sa nakoniec podpíše aj pod zdravšie a kvalitnejšie životné prostredie. „Najbližšou métou je pre nás rozbehnutie spolupráce s lokálnymi firmami a organizáciami, ktorá nám, veríme, ukáže ďalšie cesty a možnosti. V súčasnosti sa môžeme dokonca pochváliť partnerstvom s firmou, ktorá nám bude sprostredkúvať matrace. Tie budú taktiež ako recyklovaný produkt súčasťou nášho portfólia,“ vysvetľuje Mária.
Plány sedemčlenného tímu však siahajú omnoho ďalej, ako len za horizont nábytkárskeho priemyslu. „Radi by sme priniesli nový životný štýl. Reprezentovaný zodpovedným správaním sa k prostrediu a zároveň efektívnym a užitočným využívaním všetkých dostupných zdrojov. Chceli by sme vytvoriť komunitu ľudí, ktorí svojím kreatívnym vnímaním budú chcieť zmeniť svet k lepšiemu,“ načrtla hlbší význam iniciatívy Pure Junk jeho hlavná iniciátorka Mária Demjanovičová.