Startup weekend Žilina má za sebou už 3. úspešný ročník

Startup weekend Žilina má za sebou už 3. úspešný ročník
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Na začiatku ľudia s neurčitou ideou, na konci osoby s jasnými víziami. Aj tak možno popísať už 3. ročník Startup weekendu Žilina, ktorý tentoraz prebiehal v celkom nových priestoroch Banky Žilina.

Voľný víkend možno stráviť na tisíc rôznych spôsobov. Celkovo osem desiatok ľudí sa však ten uplynulý rozhodlo venovať rozvoju svojej podnikateľskej myšlienky. Priestor a podmienky na túto netradičnú akciu poskytol majiteľ budovy Banky Žilina, Milan Dubec. Dokopy viac než 120 ľudí spolu s mentormi a porotcami absolvovalo startup víkend, ktorý súčasne prebiehal v ďalších 23 mestách po celom svete.

Tretí ročník Startup weekendu Žilina však prebiehal na celkom novom mieste ako dva predošlé. Budova Banky Žilina sa aj počas prebiehajúcej rekonštrukcie osvedčila ako priestor maximálne vhodný pre tento druh aktivity. Pracujúce tímy boli vo vzájomnej interakcii, no zároveň mali vlastný priestor, umožňujúci maximálne sústredenie sa na prácu. Rekonštrukcia však vrcholí a Banka Žilina sa čoskoro stane start-upovým miestom, kde to bude žiť workshopmi, diskusiami, prednáškami či dokonca podnetnou kaviarničkou ako stvorenou na stretnutia kreatívnych komunít.

Priestory Banky Žilina sa tak v piatok (7. novembra) zaplnili ľuďmi, odhodlanými nasledujúce tri dni tvrdo pracovať na rozvoji svojej myšlienky. Skôr než sa tak stalo, na scénu vstúpili ďalšie osoby, ktoré zaujali funkcie mentorov a tzv. judgeov (porotcov), ktorí mali v rukách rozhodovanie o osude súťažných projektov. Kým v piatok prekročili prah ľudia s jasnými víziami, boli medzi nimi aj takí, ktorí si svojím nápadom neboli celkom istí, ale aj takí, ktorí sa chceli jednoducho pridať ku kreatívnemu tímu niektorého z projektov. Z pôvodného počtu 25 prezentácií sa v priebehu tohto startup víkendu pod vedením mentorov vyformovalo 12 súťažných tímov v rôznom zložení. V nedeľu večer týchto 12 tímov predstúpilo pred porotcov, aby sa v priebehu 4-minútovej prezentácie pochválili výsledkom spoločnej intenzívnej práce na danom projekte.

Ktoré z projektov si odniesli ocenenie zo Startup weekendu Žilina?

Dominantnú pozíciu medzi súťažnými projektmi mali mobilné aplikácie, za ktorými sa v tesnom závese pohybovali služby v rôznych oblastiach. Manuálnou prácou sa počas tohto víkendu vyznačoval iba jeden projekt, a ten nesie názov Pure Junk. Okrem toho, že získal aj cenu (prítomného) ľudu, oficiálne obsadil druhú priečku. Cieľom tohto projektu je znižovať množstvo vyprodukovaného odpadu jeho opätovným využitím najmä v nábytkárskom priemysle. Prioritou jeho zástupcov je preto spolupráca s firmami a spoločnosťami, ktoré produkujú veľké množstvo odpadu. Víziou je spojenie dizajnu a funkčnosti. To sa prejaví v nábytku spracovanom z nepotrebného recyklovateľného materiálu. Nábytok či bytové doplnky z efektívne spracovaného odpadového materiálu môžu nájsť svoje využitie okrem domácností aj vo verejnom sektore. Tak vidia budúcnosť eko-projektu Pure Junk jeho tvorcovia.

O priečku nižšie, teda na treťom mieste, oficiálne zaujal pozíciu projekt s názvom ARIS, teda integrovaný systém na záchranu zvierat. Ten predstavuje jedinú unikátnu centrálnu databázu domácich zvierat. Tá má slúžiť nielen ich majiteľom, ale aj útukom či rôznym záchytným staniciam. Tvorcovia tejto myšlienky však nemajú na mysli len obyčajný inventár. Práve naopak, ich databáza bude o každom zvierati obsahovať dôležité údaje, vrátane zdravotných záznamov a zákadnej dokumentácie o zvierati. Tie napr. v prípade zatúlania sa psa využije záchytná či veterinárna stanica, na ktorej sa pes vyskytne. Kľúčovým by tak mala byť znížená byrokracia a maximalizácia starostlivosti o zvieratá. Jej prínosom je nepochybne fungovanie v reálnom čase. Vďaka tomu je konkrétna ponuka zvierat z útulku vždy aktuálna.

Trojicu víťazných projektov dopĺňa nápad, ktorý obsadil zlatú priečku. Tým je aplikácia pickaseat.co, ktorá umožňuje ľahkú a efektívnu prepravu napr. z miesta bydliska do miesta školy, internátu či práce. Na vami zvolenej trase po jednom kliknutí uvidíte autá, ktoré sa v najbližšom čase chystajú vyraziť na cestu. Stačí si už len vybrať jeden z ponúkaných časov, ktorý vám najviac vyhovuje a sumu, ktorú ste ochotný zaplatiť. Okrem toho si môžete obzrieť profily daných vodičov, aby ste si mohli byť istý ich spoľahlivosťou či bezpečnosťou. Porotcovia pri vyhlasovaní tohto víťazného nápadu nezabudli vyzdvihnúť, že gro práce autorského tímu prebehlo práve na Startup weekende Žilina.

K projektom, ktoré si domov odniesli ocenenie, patrí aj aplikácia Go workout! Tá ma motivovať všetkých lenivcov, aby sa nebáli pustiť do tzv. streetworkoutového cvičenia. Užívateľom totiž ponúka konkrétne tréningové plány s presnými ukážkami cvikov na vopred zvolené časti tela. Aplikácia sleduje vaše pokroky, umožňuje vám nahrávať fotografie či prijímať výzvy. Aj preto získala ocenenie Najlepší edukačný projekt. Zároveň všetkých workoutistov spája do jednej komunity a oni sa tak môžu vzájomne deliť o svoje pokroky, skúsenosti, triky či výzvy.

Ďalšie pozoruhodné aplikácie či služby zo Startupweekndu v Žiline

Počet do tucta projektov dopĺňajú ďalšie špeciálne aplikácie, služby či produkty. Spomenieme 3D svietiace grafiky Glowie a vrecká do koša Bag 4 you, ktoré vám budú v pravidelných intervaloch doručované domov. Vy sa tak nemusíte starať o to, či si ich z obchodu potrebujete priniesť alebo nie. Služba uCAR vás odbremení od starostí o vaše neumyté či pokazené auto. Vy len zavoláte na konkrétne číslo a odovzdáte kľúčiky od vozidla. O zvyšok sa má postarať špecializovaný tím, ktorý naplní vaše požiadavky do bodky a auto vám bezpečne vráti na vami zvolené miesto.

Projekty vo forme mobilných či webových aplikácií naozaj načreli do rôznorodých oblastí. Nevyhli sa ani svetu veriacich. V ňom aplikácia Neck ponúka moderný komunikačný kanál pre cirkev a veriacich. Po výbere konkrétneho kostola a pastora komunikujete formou anonymnej správy alebo si takpovediac zabookujete termín na videohovor. Vyznanie sa zo svojich hriechov tak nikdy nebolo jednoduchšie a časovo dostupnejšie.

Dobro so zlom konfrontuje webstránka www.behater.com. Tá komunikuje aj so sociálnymi sieťami a nám umožňuje podeliť sa o rozhorčenie z problému, ktorý je spoločný pre masu ľudí. Ten sa nejaká organizácia či osobnosť rozhodne vyriešiť a spokojnosť zavládne na oboch stranách. Riešiteľ daného projektu sa stane verejným hrdinom. Negatívnu emóciu ľudí s problémom vystrieda radosť z jeho vyriešenia.

Podporovať komunikáciu ľudí mimo virtuálneho sveta sa netradične rozhodli tvorcovia (paradoxne) mobilnej aplikácie s názvom Beer Social. Aplikácia vás kreatívnym a zábavným spôsobom potrestá za to, že ste si na posedení s vašimi priateľmi dovolili vstúpiť do virtuálneho sveta prostredníctvom mobilu. Vy tak budete musieť napr. ťapnúť okoloidúcu slečnu po zadnej časti tela alebo si pokrčiť plechovku od piva o vlastnú hlavu. Váš skutok následne všetci, ktorí používajú danú aplikáciu, samozrejme uvidia.

Večný problém so strácaním či neporiadkom v bločkoch z obchodov rieši aplikácia My Bill. Váš doklad si jednoducho odfotíte pomocou vášho smartfónu a označíte ho výstižným heslom. Poprípade doplníte aj názov obchodu, z ktorého tovar pochádza a váš bloček je bezpečne uložený. Ak pôjdete daný tovar reklamovať, bloček nájdete rýchlo a jednoducho v online priestore.

Zoznam projektov uzatvára mobilná aplikácia Travel alarm, vďaka ktorej už nikdy nezabudnete vystúpiť z autobusu či vlaku tam, kde máte. Ak sa vám aj podarí počas cestovania zaspať, aplikácia sleduje vaše GPS súradnice a 5 km pred vami zvoleným cieľom sa postará o váš návrat do sveta bdelých.

Do tretice všetko dobré

Tretí ročník Startup weekendu Žilina si od viacerých stálych účastníkov vyslúžil označenie ako doposiaľ najlepší. „Myslím si, že tento ročník sa ukázal ako veľmi kvalitný najmä vďaka tvrdej a vytrvalej práci, ktorú jednotliví účastníci počas týchto dní, ale aj nocí predviedli. Prezentované nápady považujem naozaj za vynikajúce. Jednotlivé tímy neváhali pracovať aj celú noc, aby svoju prácu dotiahli do úspešného konca, ktorý môže byť dôležitým začiatkom ďalšej etapy. Práve na záverečných prezentáciách bolo vidieť, koľko času a energie do svojich projektov vložili. O jedinečnú atmosféru tohto ročníka sa však postarali aj priestory Banky Žilina, ktoré vytvárali priestor ako stvorený na príjemnú pracovnú atmosféru,“ zhodnotil jeden z organizátorov Startup weekendu Žilina, Juraj Kavecký.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Podnikanie študentov: inšpiratívne nápady z celého sveta

Kreativita, talent, nadšenie a vízia – to všetko vedia aj študenti využiť, aby svoj nápad premenili na úspešný biznis, často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. Ukážka inšpiratívnych príkladov.

Konferencia Zamestnávanie cudzincov bude plná odborných prednášok a diskusií

Legislatívne novinky, výzvy v oblasti zamestnávania cudzincov aj skúsenosti odborníkov z praxe. Čo ďalšie ponúkne Konferencia Zamestnávanie cudzincov a kedy a kde sa uskutoční?

Netradičné ubytovanie v Česku, Poľsku, Rakúsku a Maďarsku

Rozprávková dedinka, pobyt v „skale“ či vo vínnom sude. Čím lákajú turistov podnikatelia v okolitých krajinách?

Atrakcie (nielen) pre deti: inšpiratívne biznis nápady zamerané na rodiny

Odpoveď na otázku „Kam na výlet s deťmi?“ ponúkajú viacerí podnikatelia. Inšpiratívne príklady zo Slovenska, Česka či Rakúska ako ukážka toho, že kreativite sa v biznise medze nekladú.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky