Tretí ročník Startup Weekendu v Košiciach predstavil avatara, ktorý nahradí klasické figuríny

Tretí ročník Startup Weekendu v Košiciach predstavil avatara, ktorý nahradí klasické figuríny
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

66 účastníkov zo siedmych krajín, 11 tímov a 3 dni strávené v priestoroch Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach na rozvoji riešení pre psičkárov, obchodníkov, ale aj zaneprázdnených súčasníkov.

Aj taká je bilancia tretieho ročníka celosvetového konceptu Startup Weekend v Košiciach. Popri Žiline a Bratislave Košice dopĺňajú trojlístok slovenských miest, v ktorých víkend rozvíjania podnikateľských vízií prebieha. Východ Slovenska prekvapil zahraničnými účastníkmi zo susedných krajín, akými sú Maďarsko či Ukrajina, ale aj účastníkmi z Nemecka, Rumuska či ďalekého Mexika a Nikaraguy. Najmladší účastník mal pritom len trinásť rokov a najstarší takmer 60. Svoje podnikateľské vízie prezentovali trinástim mentorom, ktorí im pomohli pri ich rozvíjaní a obhajovaní pred 9-člennou porotou.

Medzi súťažiacimi aj úspešní podnikatelia a mentori

Kým organizátori oproti minulému roku zvýšili kapacitu podujatia na 60 účastníkov, napokon sa ich zúčastnilo takmer 70. Načreli pri tom do rôznych oblastí. „Startupisti prišli s novými nápadmi a riešeniami v oblasti hardvéru, v sociálnej oblasti, marketingu a klasicky vo webdizajne či dokonca sociálnej siete, “ upresnil jeden z organizátorov, Marek Lavčák z Technickej univerzity v Košiciach. Medzi tohtoročnými potenciálnymi podnikateľmi sa okrem študentov, doktorandov, zamestnancov marketingovej agentúry či momentálne nezamestnaných ľudí objavili aj už úspešní podnikatelia či mentori . Jedným z účastníkom bol totiž napr. aj Tomáš Bel, ktorý stojí na čele spoločnosti EXIsport či 13-ročný Adrián Bortník s neformálnou prezývkou najmladší CEO na Slovensku.

Záujem stúpa, kvalita rastie

Kým v piatok je daný nápad často len v štádiu vízie, startupisti majú 54 hodín na to, aby ho premenili na komplexnejší biznis projekt. Podľa organizátorov kvalita nápadov ako aj ľudí, ktorí za nimi stoja oproti minulému ročníku vzrástla. „Počas uplynulého ročníka cez noc nepracoval ani jeden tím. Tento rok až do ranných hodín pracovali 4 tímy. Pokroky však vidím nielen v tom, ako ľudia pracujú, ale aj v tom, ako myslia,“ porovnal situáciu spred minulých rokov Marek Lavčák.

Úspechom na Startup Weekende však nič nekončí. Práve naopak. „Medzi minuloročnými projektmi sú také, ktoré boli úspešné a naďalej sa im darí a rozvíjajú sa. Potom sú tu ale aj také, ktoré na Startup Weekende Košice 2014 uspeli, no ich autori na nich ďalej nepracovali a upadli do zabudnutia. Oproti nim stoja tie, ktoré na košickom Startup Weekende 2014 úspech síce nezožali, a predsa sa im v podnikateľskej sfére darí,“ spomína Marek Lavčák. Mnohí startupisti sa ženú za zháňaním investorov, Marek prezrádza, že tajomstvo úspechu nie je len vo financiách „Najpodstatnejšou časťou projektu je to, koľko je doň človek ochotný investovať vlastného presvedčenia, vlastnej práce a ochoty vzdelávať sa. Najlepšou kombináciou je skvelý tím ľudí okolo výborného nápadu.“

Článok pokračuje pod reklamou

Charizmatický líder a biznis potenciál

Podľa Mareka Lavčáka podstatnú úlohu v úspešnom startup projekte zohráva líder tímu. „Skupina by mala mať charizmatického lídra , ktorý vie riadiť tím a presvedčivého obchodníka , ktorý bude vedieť prácu tímu dostatočne predať. Všeobecne úspešný tím vnímam ako skupinu ľudí majúcich skúsenosti a znalosti, no najmä sa chcú ďalej rozvíjať,“ vyjadril svoj názor.

Najväčšiu pomoc pritom startupisti potrebujú najmä v oblasti biznisového zamerania ich projektu. „Pokiaľ ide o technickú zdatnosť účastníkov, tá je na vysokej úrovni. Problémom je to, že tímy zabúdajú na to, že by mali súťažiť s komerčnými projektmi. Biznis potenciál projektov nebýva až taký jasný,“ prezradil Marek Lavčák. „Startupisti majú zvyčajne veľmi nápadité projekty, no veľmi často im chýba premyslený biznis model. Zakladatelia majú jasno v tom, čo chcú robiť, ale o tom ako bude projekt generovať tržby majú len hmlistú predstavu. Bez jasného biznis modelu, platiacich zákazníkov a tržieb nemožno nápady nazývať podnikateľskými.“ potvrdzuje Ján Solík zo Združenia mladých podnikateľov Slovenska, ktoré bolo jedným z partnerov košického StartupWeekendu. „Práve pri odstraňovaní slabých miest projektov zohrávajú podujatia ako Startup Weekend významnú úlohu. Koncentrovaná spätná väzba od ľudí z praxe a intenzívna práca v tvorivom prostrední môžu projekty pomôcť zásadným spôsobom posunúť v pred,“ dodáva Solík.

Košickým Startup Weekendom účastníkov sprevádzali mentori z rôznych oblastí ako napr. z oblasti financií, IT či marketingu. „Mnohé tímy presne vedeli, čo potrebujú zlepšiť a rady ktorého mentora si prišli vypočuť. Niektoré naopak potrebovali objaviť nové možnosti svojho projektu a smer jeho rozvoja. Viacerí zo zúčastnených sú amatéri v oblasti podnikania, iní už čo-to preskákali,“ konštatuje majiteľ agentúry PROMISEO, Peter Šoltés, ktorý na Startup Weekende v Košiciach pôsobil už po druhýkrát pôsobil v úlohe mentora.

Avatar, vzájomné výzvy ale aj marketing

Presvedčiť viac než tucet porotcov sa v priebehu víkendu na východe Slovenska podarilo skupinke ľudí, zhromaždenej okolo víťazného projektu TaskyFlock . Ak ste vystresovaný, upokojí, ak sa nudíte, zabaví. S cudzími ľuďmi si navzájom zadávate jednoduché a na čas nenáročné výzvy, spoznávate nových ľudí a ničíte stereotyp všedných dní. Tesne v závese za prvým miestom skončil projekt Emomime, teda 3D avatar , ktorý má byť budúcnosťou výkladov v obchodných centrách a minulosťou pre statické klasické figuríny. Bronz si zo Startup Weekendu Košice odniesli autori projektu Androcket , ktorí sa podpísali pod jednoduchý nástroj pre tvorbu marketingových kampaní. Malým spoločnostiam zabezpečia intenzívnu komunikáciu so zákazníkom na profesionálnej úrovni.

Organizátori už zároveň avizovali aj ďalší ročník Startup Weekendu na východe krajiny. Ten nás čaká opäť približne o rok.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Víťazi súťaže startupov – ktoré inovatívne projekty ohúrili porotu?

Vďaka súťaži „Máš nápad?“ bude mať 9 začínajúcich firiem možnosť rozvíjať sa v Startup centre. Ktoré projekty porota vybrala do pred inkubačného pobytu?

Aplikácia Sphere.Me z dielne mladého Slováka zaujala spoločnosť Twitter

Tomáš Halgaš je jedným z prvých Slovákov, ktorému sa podarilo svoju startupovú ideu rozvinúť a predať veľkej technologickej firme. Čo pre projekt a jeho tím znamená taký zásadný krok?

Slováci sa dostali do startup centra v Bostone. Rozširujú biznis o amerických klientov

Stretnúť sa s mentormi a lídrami z vašej oblasti biznisu, získať od nich know-how a rady na rozvíjanie. To je snom asi každej začínajúcej firmy. Slovenskému Biotronu sa splnil.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky