Ak sa povie direct sales alebo priamy predaj, jednou z alternatív, ktorá vám v danej súvislosti napadne, môže byť napríklad ekonomická definícia. Tá hovorí o predaji tovaru alebo určitých služieb založenom na osobnom kontakte konkrétneho predajcu so zákazníkom.
Ak sa spomenie slovné spojenie „švédska prírodná kozmetika“, nepochybne zarezonuje slovo ORIFLAME. V každom prípade obidve vyššie uvedené skutočnosti spája rovnaké priezvisko dvoch bratov Jonasa a Roberta af Jochnickovcov, ktorí sa nebáli ako muži vstúpiť do sveta kozmetiky a založiť spoločnosť, kde sa priamy predaj stal základnou líniou celého konceptu firmy ORIFLAME.
Spoločnosť bola oficiálne založená v roku 1967 bratmi Jochnickovcami a ich priateľom Bengtonom Hellstenom. S myšlienkou priameho predaja prišiel pôvodne súrodenec zakladateľov Staffan Jochnick. Ako námorný kapitán mal možnosť počas plavieb spoznať rôzne formy predaja a podnikania. Keď sa vrátil domov, hovoril bratom o Američanoch ako si kozmetické produkty objednávajú priamo doma. Bratia boli touto informáciou nadšení, pretože dovtedy vo Švédsku existovali iba malé obchodíky – parfumérie, kde si mohli ľudia kúpiť kozmetiku. Jonas a Robert využili hanblivosť väčšiny ľudí a boli presvedčení, že keď si budú produkty vyberať priamo u seba doma, ich biznis naberie správny smer. Ako to už pri úspešných spoločnostiach mnohokrát býva, vplyvom okolností, bytia v správnej chvíli na správnom mieste a chytenia šťasteny za pačesy – zrodila sa firma Oriflame. Jochnickovci napokon sami priznávajú, že na začiatku podnikania mali veľké šťastie, pretože práve v tom období sa rozpadla spoločnosť Ovation, kde viacerí ľudia boli vyškolení na priamy predaj. Desiatky ľudí, a medzi nimi aj brat Staffan Jochnick, ktorí do nej investovali, potrebovali svoje finančné prostriedky späť. Robert, Jonas a Bengton sa preto rozhodli zamerať na predaj kozmetiky na prírodnej báze formou priameho predaja.
Šesťdesiate roky sa niesli v duchu umenia, hudby, módy, ale menej v oblasti kozmetiky. Robert tento fakt vnímal a uvedomoval si, že ľudia by sa radi dozvedeli viac o starostlivosti o pleť, vyskúšali si vzorky krémov a iných kozmetických produktov, najlepšie v ich domácom prostredí. Zakladatelia ORIFLAME sa práve preto inšpirovali podomovým predajom a navrhli koncept predaja kozmetiky s obsahom prírodných výťažkov bez pokusov na zvieratách, pričom formou distribúcie sa mal stať práve priamy predaj, ktorý sa najskôr realizoval na organizovaných stretnutiach v domácnostiach tzv. home parties. Ich prvé oficiálne stretnutie ako spoločnosti sa konalo 14. augusta v roku 1967. Traja zakladatelia vyplatili pôvodných investorov a ich zbankrotovanú spoločnosť Ovation premenovali na Oriflame International. Pre úspešných súčasných predajcov je možno zaujímavá informácia o pôvode názvu ORIFLAME. Slovo oriflamme pochádza z latinského auriflamma, čo v doslovnom preklade znamená zlatý plameň. Brat Jochnickovcov Staffan, ktorý síce nebol priamym zakladateľom, ale skôr iniciátorom nápadu, navrhol, aby názov začínal na písmeno 0 a predovšetkým bol internacionálny. Prišiel s názvom Orchidea, ale jeden z distribútorov firmy mal lepší nápad. Inšpiroval sa baladou Fransa G. Bengtssona o Kráľovi francúzskych muzikantov a jeho vlajky – oriflamme. Vlajka s týmto názvom predstavovala troj až päťdielny obrazec zlatého plameňa, ktorý chránil ako symbol armádu kráľa počas bitiek. Robertovi Jochnickovi sa nápad veľmi páčil, pretože v tom videl spojitosť s ich firmou, ktorá na začiatku tiež potrebovala silu a ochranu, aby sa presadila vo veľkej konkurencii, najmä keď sa pokúšali na trh zaviesť nové produkty. Uvedomovali si, že začiatok bude náročný, obzvlášť, keď sa snažili prezentovať vo Švédsku niečo, v čom sa dovtedy ešte nikto v oblasti prírodnej kozmetiky neangažoval. Voči konceptu ich podnikania sa aj preto mnohí vyjadrovali skepticky, ako aj ich hlavný investor Arne Ögren, ktorý absolútne nerozumel tomu, že vzdelaní muži s dovtedy dobre platenou prácou, sú ochotní investovať do predávania rúžov na domácich posedeniach. Vyjadril sa však, že pokiaľ oni sami tej myšlienke veria tak veľmi, bude im teda dôverovať aj on. S jeho finančnou a psychickou podporou sa začala éra rozvoja Oriflame.
Prvú kanceláriu otvorili v Štokholme, ale za pár mesiacov im už veľkosťou priestoru nevyhovovala a presťahovali sa do mesta Sundbyberg. Počas prvých mesiacov sa bratia priamo angažovali pri distribúcii dodávok. K dispozícii mali zopár make-upov, pleťových krémov, rúžov a maskár. Zamestnancom pomáhali pri balení tovaru, pretože chceli ušetriť finančné prostriedky, ktorých logicky na začiatku podnikania nebolo dostatok. Jednou z historiek, na ktorú mnohí dlho spomínali, a fotografia z nej kolovala na každej konferencii Oriflame, bola úsmevná situácia, kde všetci, ktorí balili zásielky stáli okolo pingpongového stola a usilovne pracovali, pretože vôbec prvá zásielka obsahovala 630 balíkov.
Vtedajší zamestnanci hovorili, že bratia takto vytvorili veľmi pozitívne prostredie. Nielen tým, že im pomáhali, ale aj ich férovým prístupom. Je evidentné, že pozitívne stránky bratov af Jochnickovcov, ktorých entuziazmus, zdravá sebadôvera a chuť vyskúšať niečo nové, ich priviedli k prospešnému a fungujúcemu podniku. Chvályhodný je aj fakt, že nenástojili tvrdohlavo na svojich nápadoch a rozhodnutiach, ale počúvali aj rady ostatných. Lojalita k zamestnancom a budovanie pozitívneho prostredia, len umocnili stabilitu a prospech firmy. Jonas zároveň k procesu obchodovania s kozmetikou dodáva: „Symboly a legendy sú extrémne dôležité pri priamom predaji. Musíte vytvoriť nadšenie a používať príklady. Priamy predaj predstavuje predaj snov.“
V súlade s prírodou
Jedným z najväčších úspechov z radu kozmetiky Oriflame, ktorý sa predáva dodnes a je veľmi obľúbený u zákazníkov, bol nepochybne Tender Care alebo aj nazývaný „hojivý zázrak“. Pôvodne sa predával ako očný krém, ale keď z jednej fínskej nemocnice prišla objednávka na veľké množstvo Tender Care, pretože bol veľmi efektívny pri hojení popálenín, bratia skonštatovali, že je to jednoducho zázrak. Výborné účinky mali aj ostatné produkty bez konzervačných látok a predovšetkým s výťažkami z harmančeka, jazmínu, či brezy. Firma si totiž veľmi zakladala na filozofii prepojenia prírody s ľuďmi, a s tým spojené prírodné, neskôr aj ekologické (pribudli výrobky s bio rastlinnými výťažkami) produkty. Všetky obaly sú recyklovateľné a vyrábané tak, aby čo najmenej znečistili životné prostredie.
Spoločnosť v nasledujúcich rokoch expandovala do viacerých krajín sveta a priamy predaj prírodnej kozmetiky zaznamenal obrovský úspech. V roku 1970 sa presťahovala do Bruselu a v tomto období sa mierne odklonila od pôvodného konceptu podomového predaja a začala sa orientovať na individuálny predaj pomocou katalógov. Vôbec prvý navrhol Robert v náklade 31000 jednostranových výtlačkov. O pár rokov neskôr bola v Dubline otvorená prvá továreň, predovšetkým z dôvodu rýchleho sa rozrastania firmy, ale aj preto, že bratia chceli mať výrobu a kvalitu pod kontrolou a nemuseli byť závislí od externých dodávateľov. V rokoch 1982 až 2007 sa produkty Oriflame dostali postupne do všetkých krajín Európy, ale aj do Východnej Ázie, Latinskej Ameriky, či Ruska a Číny. Čína znamenala pre ORIFLAME veľký úspech, pretože sa jej ako prvej európskej firme s priamym predajom podarilo získať licenciu a povolenie na predaj v tejto krajine. Rok 2012 bol pre spoločnosť oslavou 45 rokov svojho fungovania, pričom neustále ponúka svojim zákazníkom kvalitné kozmetické produkty na prírodnej báze a v konečnom dôsledku poskytuje prácu miliónom ľudí na svete. Princíp distribúcie kozmetiky netestovanej na zvieratách bol pre zakladateľov veľmi zásadným a tento status si ako prví priekopníci v Európe udržiavajú dodnes. ORIFLAME sa taktiež angažuje v celosvetových projektoch, ktoré sú zamerané na pomoc deťom v ťažkých životných situáciách. Podporuje napríklad nadáciu World Childhood Foundation, ktorú založila švédska kráľovná Silvia a na Slovensku sa orientuje v rámci projektu Farebné nemocnice.
Zdroj: Björn Edsta - Jonas & Robert of Oriflame - vyd. Ekerlids, 2008, ISBN 978-91-7092-094-3