Čo sa stane, keď si zverejnený inšpiratívny biznis príbeh o českom podnikateľskom velikánovi 20. storočia prečíta človek, ktorý časť detstva prežil v jeho tesnej blízkosti? Spoznajte Jana Neheru nie ako podnikateľa, ale ako človeka z mäsa a kostí.
„Článok o Jánovi Neherovi z augusta 2014 ma veľmi potešil. Pripomenul mi moje detstvo, keďže továrnik Jan Nehera a jeho manželka Anastázia Neherová boli moji krstní rodičia,“ začína e-mail pána Pavela Karasa, ktorý si prečítal článok uverejnený na portáli podnikajte.sk o prostějovskom Baťovi. Pán Karas sa narodil už priamo vo vile Jána Neheru a jeho spomienky prezrádzajú mnoho zo života a osobnostných charakteristík výnimočného českého podnikateľa. Nevolá ho inak ako pán továrnik.
Netradične štedrý, ale prísny
„Môj otec, absolvent záhradníckej školy v Malinove, si hľadal prácu a zrejme to tak chcel osud, aby sa v pravý čas spýtal pána továrnika. Ten práve dokončoval vilu v Prostějově a hľadal správcu a záhradníka. Nielenže môjho otca najal, ale dokonca mu aj vystrojil svadbu s mojou matkou, pôvodom z Malinova a poskytol im aj byt v prízemných priestoroch vily,“ opisuje netradične štedré počínanie českého podnikateľa Pavel Karas, ktorý pochádza z piatich súrodencov. Pavel Karas a jeho súrodenci boli prvými deťmi, ktoré sa vo vile narodili. Vila bola taká veľká, že neskôr slúžila dokonca ako internát.
Jan Nehera pochádzal z krajčírskej rodiny, a hoci sa jeho otec usiloval o to, aby jeho syn vystúpil z rodinnej krajčírskej línie, podarilo sa mu to len na chvíľku. Nielen že sa Jan Nehera po vyštudovaní zámočníctva k ihle a niti vrátil, ale modely z jeho konfekcie sa dokonca vyvážali do celého sveta. „Z rozprávania si pamätám, že pán továrnik bol prísnym, tvrdým podnikateľom baťovského rázu. V Československu zaviedol hromadnú veľkovýrobu odevov a zriadil strednú odbornú priemyslovku spolu s internátom pre žiakov i učiteľov. Filiálky mal pootvárané po celom svete,“ vymenúva Ján Karas počiny legendárneho podnikateľa a pridáva k nim napr. aj zriadenie veľkého ovocného sadu a turbíny na osvetľovanie dedinky v českých Oklukách. Podobne ako Baťa svojim zamestnancom poskytoval mnohé sociálne výhody.
Prezývku prostějovský Baťa si vyslúžil tým, že v istom momente podnikania sa rozhodol svoju konfekciu predávať vo vlastných predajniach a nie prostredníctvom iných obchodníkov. Z firmy Ján Nehera – továrenská výroba odevov sa stal jeden z najväčších konfekčných závodov v Československu. V jeho predajniach by ste však mohli nakupovať po celom svete. Odevná služba Nehera bola vďaka svojim 44 prevádzkam známa aj na Slovensku. Vybudovaním odevného závodu na Slovensku napísal Jan Nehera podstatnú kapitolu odevníctva v našej histórii. Po vzniku Prorektorátu to však z dôvodu politických okolností a znárodňovania šlo s firmou Nehera postupne dolu vodou. Po smrti svojho majiteľa niesla známe mená Odeva, neskôr OZETA, ktoré si z rôznymi vzostupmi a pádmi pamätajú aj dnešní súčasníci.
Svetlé a tienisté stránky živote Neherových
Človek, ktorý vybuduje biznis takých rozmerov, ako Jan Nehera, musí byť náročný nielen na seba, ale aj na svoje okolie. Možno preto si ho súrodenci Karasovi pamätajú ako prísneho človeka, citlivého na poriadok. Ako zaneprázdnený obchodník a podnikateľ však bol často na cestách a mimo domova. Spomienky súrodencov Karasových sa preto viažu aj na jeho manželku Anastáziu Neherovú. „Bola to láskavá dáma, ktorá si s nami deťmi dobre rozumela. Spolu s kuchárkou nás rozmaznávali všelijakými chuťovkami. Ja som mal najradšej krajec čerstvého chleba natretý husacím sadlom,“ opisuje príjemné spomienky pán Pavel.
Pavel Karas aj so svojimi súrodencami na detstvo spomína rád. „Pri vile Neherových sa nachádzala krásna záhrada, zrub a bazén, v ktorom som sa ako dieťa naučil plávať. Neherovci mali tri deti; Jana, Libuši a Jitku. Z ďalšej veľkej záhrady za potokom mi v pamäti utkveli veľké černice, mišpule a jahody. Tiež mali krásne psy; čiernu Doru a hnedú Sylvu,“ listuje Pavel v spomienkach. Hoci by si rád aj so svojimi súrodencami rád spomenul na viac detailov zo života Jana Neheru, ich pamäť tak ďaleko do detstva prirodzene bohužiaľ nesiaha.
Pozitívne spomienky pána Karasa na detstvo vo vile podnikateľa v súčasnosti dopĺňa radosť z toho, že značka Nehera žije dodnes. Prednedávnom ju vzkriesili podnikatelia Bibiána a Ladislav Zdútovci ako nový slovenský koncept luxusnej módy. Kvalitné módne produkty vznikajú v tradičných textilných ohniskách na Slovensku, akými sú napr. Trenčín či Púchov, no predvádzané sú opäť na svetových mólach. Z pôvodnej značky Nehera sa zachovala predovšetkým vysoká úroveň krajčírskeho spracovania, pribudla k nej ochota experimentovať a byť elegantne iný.