Malá hádanka na začiatok: Umožní vám presunúť peniaze z účtu na účet, ale bankár to nie je. Pomôže vám nájsť job vašich snov, ale personalista to nie je. Označujú ho ako člena mafie, ale mafián to nie je. O kom teda hovoríme? Ak ste hádali, že ide o Reida Hoffmana, tipovali ste správne. Ak nie, nič sa nedeje. Všetko sa dozviete v tomto článku.
Reid Garrett Hoffman sa narodil 5. augusta 1967 v Stanforde v Kalifornii. Ako sám hovorí, ako dieťa nebol veľmi spoločenský a komunikatívny. Skôr to bol ten typ geeka, čo v škole číta sci-fi a má maximálne päť kamarátov. Keby bol taký ostal, dnes by nik nevedel, kto to ten Reid vlastne je. Na jeho (a naše) šťastie sa nadchol pre hry na hrdinov (Role-playing games, t.j. RPG), ako napríklad Dungeons & Dragons (u nás známe skôr pod pojmom Dračí doupě) alebo Borderlands. Stal a nimi doslova posadnutý. Okrem školy vlastne nič iné nerobil. Dokonca prepísal herný manuál Borderlands a na jeho vydavateľa urobil taký dobrý dojem, že ho potom nechal skorigovať novú hru. Reid tým bol taký posadnutý, že to celé dal dokopy v priebehu víkendu. V podstate skoro nejedol a nespal, tak ho to nadchlo. A takisto to určilo, ktorým smerom sa jeho život bude uberať ďalej.
Sú to vzťahy, ktoré hýbu svetom
Hoffman išiel študovať umelú inteligenciu a kognitívnu vedu na Stanfordskú univerzitu. Už vtedy tvrdil, že spoločnosť a komunity sú dôležité a často o tom viedol debaty s kamarátom Petrom Thielom, ktorý zastával opačný názor. Thiel sa stal kľúčovým človekom v Reidovom živote, ale o tom si povieme až trochu neskôr. V tejto chvíli je dôležité, že tieto debaty a Reidove záujmy logicky vyústili do štúdia filozofie na Oxforde. Reid chcel jednoducho vedieť viac o tom, čo vlastne ľudia chcú a aké sú ich hodnoty. Pôvodne si myslel, že bude akademikom, ale rozhodol sa pre podnikanie, lebo chcel, aby jeho práca mala dopad na viac ľudí než len tých pár, ktorí čítajú akademické práce.
Ak chcete niečo dosiahnuť, musíte nielen vedieť, čo to je, ale aj ako to dostať
Po škole chcel Hoffman založiť softvérovú spoločnosť, ale nevedel ako, keďže nemal žiadne skúsenosti. Vtedy urobil jednu zaujímavú vec. Sadol si a spísal zoznam schopností a zručností, ktoré potrebuje získať na to, aby mohol založiť svoju vysnívanú firmu. Tieto skúsenosti sa rozhodol získať prácou pre iné spoločnosti, pretože to sa mu zdalo ako najrýchlejšia cesta. No a v roku 1994 preto začal pracovať pre Apple. Apple bol v tej chvíli bez Steva Jobsa a veľmi sa im nedarilo. Už vtedy sa ale rozhodli investovať svoj čas a peniaze do vlastnej sociálnej siete s názvom e-World, ktorú mal na starosti práve Reid. Asi úspešne, keďže v roku 1996 túto sieť kúpil AOL.
Za úspechom sociálnej siete stojí vždy komunita
Čoskoro Hoffman založil aj vlastnú vytúženú spoločnosť. Volala sa SocialNet.com a bola to virtuálna zoznamka. Vznikla 7 rokov pred tým, než sa sociálne siete stali trendom. Slúžila síce na hľadanie partnerov v tom romanticom zmysle, ale Reid už vtedy tvrdil, že tá istá technológia sa dá využiť pri riešení rôznych druhov problémov. Všetko je len o online komunite. A práve to sa stalo kameňom úrazu v rozpore medzi ním a správnou radou. Tá tvrdila, že najlepší spôsob, ako sieť rozšíriť do povedomia ľudí, je televízna kampaň. Reid s tým nesúhlasil. Tvrdil, že sociálnu sieť treba rozširovať cez online kanály. Keďže sa so správnou radou nedohodli, Hoffman v januári 2000 znechutene vlastnú spoločnosť opustil.
Bez reálneho modelu biznis nie je biznisom
Frustrovaný zavolal svojmu spolužiakovi a kamarátovi zo Stanfordu Petrovi Thielovi. Ten v tej chvíli rozbiehal (takmer) vlastnú spoločnosť Cofinity a Hoffmanova pomoc sa mu zišla. Cofinity sa zaoberalo platobnými a kryptografickými systémami. Nemalo však žiadny reálny biznis model a tu sa vedel uplatniť Reid. Pôvodná predstava všetkých zúčastnených strán bola taká, že Reid sa tak na pol roka stane súčasťou firmy a keď ju rozbehne, pôjde si po svojom. Práce však bolo viac, než si mysleli. Čoskoro sa Cofinity zlúčilo s x.com. Novovzniknutá spoločnosť sa mala volať x.com, ale nakoniec to zavrhli, lebo prieskumy dokázali to, na čo iným stačil sedliacky rozum – že x.com príliš evokuje pornografické stránky. Tak vznikol PayPal.
Veľký potenciál vždy podráždi veľa ľudí
PayPal mal veľký potenciál, a tak prirodzene dráždil všetkých, ktorých sa finančné transakcie týkali. To znamená, že naozaj všetkých. Na jednej strane boli banky, ktoré sa obávali, že spoločnosť, ktorá umožňuje každému rýchlo a efektívne platiť za tovar a služby online, ich pripraví o peniaze. Na druhej strane boli obyčajní ľudia, ktorí sa báli, že tiež prídu o svoje peniaze. Však ak niečo vyzerá príliš dobre a jednoducho, musí to byť podozrivé, nie? A celé to zaklincovali Visa a Maestro, ktorí tiež začali robiť problémy. To však bol presne ten druh výzvy, ktorý Reid potreboval na to, aby sa stal expertom na efektívnu rivalitu vo vysoko konkurenčnom prostredí. PayPalu pomohlo aj to, že neboli ten typ podnikateľov, ktorým išlo o rýchle prachy, ale naozaj chceli zmeniť svet. Podarilo sa im to a možno aj z tohto dôvodu sa neskôr pôvodná zostava stala známou ako PayPal mafia. V roku 2002 bol PayPal kúpený eBayom.
Aj obchodné vzťahy sú o komunite
V tom istom čase sa Reid pohol zas ďalej a založil prvú sociálnu sieť zameranú na biznis. Opisovať ju hádam netreba, veď ktorý profesionál by dnes už nepoznal LinkedIn? Je to miesto, kde môžete napríklad zverejniť svoj životopis, hľadať prácu alebo práve naopak zamestnancov a diskutovať o profesionálnych zaujímavostiach. Reid bol prvé 4 roky výkonným riaditeľom a teraz je predsedom správnej rady. Po tom, čo sa LinkedIn stal v roku 2011 verejne obchodovateľnou spoločnosťou, sa Reidov podiel odhaduje na 2,34 miliardy dolárov a v tom ešte nie sú započítané akékoľvek výnosy z Reidovho pôsobenia v Greylock Partners.
Dobré a veľké nápady si zaslúžia investíciu
Aha, Greylock Partners. To je jedna z najstarších venture kapitálových firiem a Hoffman je tam od roku 2010 partnerom. Má na starosti 20-miliónový Discovery fond. Reid sa tak celkovo vo voľnom čase venuje investovaniu do zaujímavých startupov a spoločností. Tí, čo ho poznajú, ho označujú za najúspešnejšieho anjelského investora posledného desaťročia. Investoval do 80 spoločností zaoberajúcich sa technológiami. Bol jedným z prvých ľudí, ktorí investovali do Facebooku a Zyngy. Okrem toho má prsty – vlastne peniaze – v projektoch ako Digg, Flickr a Last.fm. Tam však siahodlhý zoznam Reidových investícii nekončí, spomíname len tie najznámejšie. Hoffman je zapojený napríklad aj do Airbnb a Mozilly.
Slušnosť káže podeliť sa so svojimi skúsenosťami
Svoje skúsenosti s podnikaním Reid zdieľa aj so širokou verejnosťou. Vo februári tohto roku mu spolu s Benom Casnochom vyšla kniha s názvom The Start-Up of You: Adapt to the Future, Invest in Yourself, and Transform your Career, ktorá je o tom, že každý jedinec je vlastne ako biznis. Tvrdí, že ak chcete niečo dosiahnuť, musíte samých seba začať vnímať ako malý podnik a stať sa riaditeľom vlastného života. Medzi tým, čo sa naučil v Silicon Valley a jeho vlastným životom je totiž veľa paralel.
Desatoro Reida Hoffmana
Reid Hoffman je naozaj inšpirujúcim človekom a podnikateľom. Tu je 10 hlavných pravidiel, ktorými sa riadi.
1. Buďte priebojní a narušte status quo. Ak je váš nápad dobrý, musí ovplyvniť a zmeniť vnímanie más, nielen pár jednotlivcov. Musí jednoducho zmeniť správanie celého odvetvia.
2. Mierte vysoko. Malý biznis vás bude stáť pravdepodobne rovnako veľa času a námahy, ako rozbehnúť veľký. Prečo potom limitovať svoje možnosti?
3. Rozširujte sieť ľudí, ktorých poznáte. Veľké veci nestoja len na jednom človeku, vždy je to synergia schopností všetkých zainteresovaných. Preto sa zoznamujte s novými a zaujímavými ľuďmi. Čím väčšiu sieť máte, tým viac možností sa pred vami otvára.
4. Majte záložný plán. Nech plánujete akokoľvek, veci sa vždy môžu zvrtnúť. Taký je život. Preto je treba mať aj plán B.
5. Buďte vytrvalí, ale flexibilní. Musíte mať víziu a byť vytrvalí, bez toho to nejde. Ale umenie je v poznaní, kedy máte trvať na svojom a kedy svoju víziu upraviť podľa požiadaviek zákazníkov.
6. Svoj biznis predstavte v ranom štádiu. Prečo? Lebo to pritiahne pozornosť verejnosti a tá vám už sama povie, čo treba zmeniť, aby váš projekt fungoval. Nečakajte, kým váš projekt alebo produkt bude perfektne vyladený, lebo sa vám môže stať, že nezačnete nikdy.
7. Vyhľadávajte úprimnosť. Ak sa naozaj chcete zlepšovať, potom zabudnite na tých, ktorí vám hovoria, aký je váš produkt skvelý a za rohom ho ohovoria. Je to dobré na ego, ale dopredu vás to neposunie. Vy potrebujete spätnú väzbu od konštruktívnych kritikov.
8. Buďte všade. Lebo môžete mať neviem ako vynikajúci produkt, ale keď o ňom nikto nevie, dieru do sveta neurobíte.
9. Kultúra je kľúčová. Keď zostavujete tím, je síce pekné najať niekoho s pôsobivým zoznamom skúseností, ale pokiaľ sa nevie prispôsobiť volatilite startupovej scény, je vám nanič. Akurát vás bude zdržiavať.
10. Nebojte sa porušovať tieto pravidlá. Pravidlá podnikania nie sú fyzikálne zákony, menia sa podľa toho, ako sa mení svet. Preto ak máte pocit, že niektoré z pravidiel už nefunguje a máte lepší nápad, narušte status quo. V prírode sa tento proces volá evolúcia.
Moje meno je Evita Urban a z vlastnej skúsenosti takisto potvrdzujem pravdivosť Hoffmanovho desatora. Amen.