Bojíte sa zbaliť kufre a vyraziť na dovolenku ďaleko od práce? Vezmite si príklad od skúsených lídrov – vypnite mobil a dajte zelenú skutočnému oddychu.
Ak podnikáte alebo vediete veľký tím ľudí, je pre vás isto ťažké nechať myšlienky na prácu za zatvorenými dverami kancelárie. Nekončí pre vás odbitím pracovnej doby. Myslíte na ňu počas šoférovania, upratovania, možno aj vtedy, keď ste s rodinou a nezriedka aj počas dovolenky.
Na druhej strane si každý začne po určitom čase uvedomovať, že oddych potrebuje. Ak si ho nepýta myseľ, v horšom prípade si ho vypýta telo. I keď sa čas strávený bez myšlienok na prácu javí ako príliš náročná úloha, je nepochybné, že oddych má v konečnom dôsledku na prácu blahodarné účinky.
Pracovné problémy vyriešite oveľa efektívnejšie a rýchlejšie, keď budete dostatočne oddýchnutý. Ak má problémy riešiť unavený a vyčerpaný človek, podpíše sa to na jeho psychike a následne vzniká reťazová reakcia. „Začnete byť nervózny a nepríjemný na svojich kolegov, čím spôsobíte dusnú atmosféru. A tá určite nepridá na kreatívnej nálade, ktorá je dôležitá v týchto dynamických časoch. Ak sa chce človek podobným nepríjemnostiam vyhnúť, musí vedieť aj aktívne oddychovať,“ hovorí Táňa Ondrejková, majiteľka cestovnej kancelárie Pelikán.
Dodržiavajte zásadu „work hard, play hard“
Táňa Ondrejková ako prvá na Slovensku začala ponúkať letenky online a o rok neskôr sa stala líderkou na trhu. Po rokoch práce si konečne aj ona dopraje oddych na pláži, ktorý minimálne raz do roka vyvažuje aktívnou dovolenkou. Zastáva teóriu, že po 250-percentnom pracovnom nasadení by bez poriadnej dávky oddychu za krátky čas vyhorela. Preto sa drží zásady „work hard, play hard.“
Dovolenka a hlavne cestovanie s rodinou je jednou z najdôležitejších foriem oddychu aj pre Juraja Saska, majiteľa online marketingovej agentúry Visibility. Do roka využíva naplno približne dvadsať dní dovolenky. „S deťmi chodíme na predĺžené víkendy po okolí a niekoľkokrát do roka sa vyberieme aj na dovolenku k moru alebo do hôr. Aktuálne sme na tri mesiace na Balkáne, kde cestujeme a oddychujeme pri mori. To je však výnimočná situácia,“ dodáva.
Dovolenka u manželov Beniakových, majiteľov odevnej firmy Favab, ešte pred pár rokmi nepripadala do úvahy. „Niekedy som ešte na Štedrý deň fakturovala,“ smeje sa pani Beniaková. S manželom podnikajú spolu už 27 rokov a dnes si už konečne pravidelne doprajú 10-14 dní letnej aj zimnej dovolenky a zopár predĺžených víkendov počas roka. Obdobie pracovného oddychu využívajú cez celozávodnú dovolenku, rovnako ako všetci ich zamestnanci. Aj oni časom zistili, že bez dovolenky to jednoducho nejde a človek potrebuje načerpať nové sily, aby sa po zaslúženom oddychu mohol tešiť opäť do práce.
Oddychovať sa za posledné dva roky naučil aj český podnikateľ Aleš Mlátilík, CEO portálu Zľavomat. Minulý rok strávil na dovolenke takmer tri týždne, tento rok ho čakajú dva týždne nepretržitého voľna a pár predĺžených víkendov. Počas dňa oddychuje skôr pasívne a večer si dopraje relax v meste či návštevy pamiatok.
Ak musíte pracovať, stanovte si denný pracovný limit
V mnohých prípadoch sa majitelia firiem ani počas oddychu na letnej dovolenke nedokážu úplne odstrihnúť od práce. Hoci v zásade nejde o aktívne riešenie problémov, stále majú tendenciu zaujímať sa o chod firmy počas ich neprítomnosti. „Ak je práca zároveň pre vás aj koníčkom, potom vám nedá nepozrieť sem-tam na mobil alebo do počítača,“ hovorí Táňa Ondrejková.
Napriek tomu, že pracovné maily číta na dovolenke len sporadicky, veľakrát príde práve počas oddychu na množstvo dobrých nápadov. „Ak je hlava prirodzene nastavená na prijímanie vonkajších podnetov, treba im nechať voľný priebeh a následne ich prijať ako inšpiráciu,“ radí z vlastnej skúsenosti. Vtedy je dobré všetko zapisovať a po návrate z dovolenky aplikovať a rozvíjať.
Priznáva, že hoci si v čase dovolenky stanovila maximálny pracovný limit dve hodiny denne, kolegovia jej radi doprajú voľno a na dovolenke sa ju snažia nevyrušovať.„Takže aj keby som sa nevedela od práce odstrihnúť sama, odstrihnú ma kolegovia,“ dodáva s úsmevom.
Podľa Juraja Saska je vedenie firmy obrovská zodpovednosť a hoci je rád, keď si od emailovej schránky na chvíľu oddýchne, musí na prácu myslieť aj počas dovolenky. „Je to niečo ako byť rodičom. Nemôžete ísť na dovolenku bez detí a na týždeň či dva zabudnúť, že ich máte,“ hovorí úprimne.
Zo skúseností sa mu najviac osvedčili polopracovné dovolenky, počas ktorých v priemere štyri hodiny denne pracuje a jeden týždeň zo štyroch sa venuje iba rodine. Priznáva, že myšlienky na prácu sa mu nedokážu zastaviť ani počas dovolenky, no občas z toho vzíde niečo užitočné.
Zabezpečte si pokojnú dovolenku ešte pred odchodom
Asi žiaden podnikateľ si nedokáže predstaviť odchod na dovolenku bez realizácie príslušných opatrení a istoty v podobe spoľahlivých zamestnancov. Juraj Sasko preto odporúča dodržiavať hneď niekoľko dôležitých zásad:
- informovať kolegov a klientov o svojom odchode na dovolenku,
- nastaviť si automatické maily o neprítomnosti, v ktorých odporučíte odosielateľovi obrátiť sa na inú zodpovednú osobu,
- pripraviť proces reportingu od zodpovedných ľudí a
- zabezpečiť realizáciu platieb a miezd.
Podľa Viery Beniakovej je ideálne naplánovať si dovolenku mimo výplatných a odvodových termínov, aby sa tak majitelia vyhli nepríjemnostiam s ekonomickými pokutami.
Pre Aleša Mlátilíka je alfou a omegou silný top a stredný manažment vo firme. Bez neho by nedokázal na dovolenku odísť vôbec. Je presvedčený o tom, že firma je v absolútnom bezpečí aj bez jeho prítomnosti. „Je dôležité dôverovať svojmu tímu a mať stopercentne nastavené všetky kompetencie – vtedy sa na dovolenku odchádza so spokojným svedomím,“ hovorí šéf zážitkového portálu.
Táňa Ondrejková je toho istého názoru: „Iba vďaka šikovným kolegom môže majiteľ spokojne odísť na dovolenku s vedomím, že bez neho dokážu nielen udržiavať firmu, no navyše aj tvoriť a spúšťať do života úplne nové projekty.“
Ako si prácu nepribaliť do kufra?
„Ideálnym tipom, ako na dovolenke nemyslieť na prácu, je aktívna dovolenka s množstvom okolitých podnetov,“ radí Táňa Ondrejková.
Dobrá partia ľudí, dovolenka s deťmi, adrenalínové safari, turistika, pri ktorej sa fyzicky unavíte tak, že večer vám ani nenapadne otvoriť počítač. Aj takto môže vyzerať dokonalá dovolenka bez práce.
Ďalšou dobrou radou ako sa vzdať práce na dovolenke je „vypnúť mobil aj notebook alebo si ich so sebou vôbec nevziať,“ radí Sasko. Iba úplné odstrihnutie sa od firmy a pracovných mailov je podľa neho tým pravým relaxom.
Viera Beniaková si ešte pamätá časy, keď mal jej manžel každé ráno na dovolenke firemné konferenčné hovory. Dnes radí využívať mobil počas dovolenky iba na súkromné účely a opatrenia vo firme zabezpečiť ešte pred odchodom na dovolenku. „Keď dokážem roky organizovať vlastnú firmu, prečo by som nedokázala zorganizovať prípravu na svoj vlastný oddych?“ dodáva pani Beniaková s úsmevom.
Na druhej strane, existujú ľudia, ktorí si nedokážu predstaviť ani jeden deň bez kontaktu s prácou. No nie kvôli potrebe dohliadať na kolegov, ani pre obavy o chod firmy počas svojej neprítomnosti.
Záujem o firmu počas dovolenky prejavuje aj Aleš Mlátilík, a to z jednoduchého dôvodu: „Asi som jeden z tých šťastných ľudí, ktorí svoju prácu neberú ako povinnosť, ale ako hobby, ktorý nám krásne rastie pod rukami a neustále sa vyvíja.“