Aké firemné benefity letia v slovenských malých firmách túto sezónu? Dostávajú zamestnanci benefity celoročne alebo sú skôr typické pre záver roka? Oslovili sme sa majiteľov niekoľkých slovenských firiem a zaujímalo nás to, aké benefity a odmeny ponúkajú svojim zamestnancom.
To čo väčšina zamestnávateľov ponúka ako dodatočný benefit popri platovom ohodnotení sú služobné telefóny, stravenky, týždeň dovolenky naviac, či podpora ich vlastného vzdelávania. V dnešnej dobe sa však firmy posunuli celkom výrazne o krok vpred. Juraj Sasko z digitálnej agentúry Visibility popri týchto benefitoch poukázal vo svojej firme najmä na benefity ako: flexibilný pracovný čas, príjemné kancelárske priestory v centre mesta, jazykové kurzy, pravidelné teambuldingy, ale i menej tradičné ako napríklad masáže, infrasauna priamo v kancelárii či hranie stolného futbalu. „Za benefit považujeme aj našu firemnú kultúru, ktorá vytvára priateľskú a pohodovú atmosféru.“
Michal Matys z prekladateľskej a tlmočníckej spoločnosti Translata dodáva, že „pri väčšom počte zamestnancov je nevyhnutné, aby so sebou zamestnanci často komunikovali a navzájom sa spoznali, preto už dlhoročne podporujeme tzv. firemné obedy, kedy každý týždeň náhodne vylosujeme štvoricu kolegov, ktorí idú spolu na obed. Pravidelne organizujeme teambuildingy – či už spoločnú víkendovú chatu, exotickú večeru alebo spolu ideme na curling, motokáry, bedminton a pod. Týždeň sa snažíme spestriť aj pravidelnou donáškou ovocného koša a vždy doplnenými zásobami v kuchynke. Veľkou motiváciou sú aj pravidelné odmeny za nadpriemerne vykonanú prácu.“
Ktoré z benefitov motivujú zamestnancov najviac?
Grigor Ayrumyan, majiteľ spoločnosti Wezeo konštatuje, že je to práve prostredie, v ktorom zamestnanci pracujú. Tiež to, že môžu robiť to čo ich baví, vo firme, ktorá si cení ich hodnotu. Tomáš Török, CEO a partner jazykových škôl EMPIRE pokladá za najviac motivujúcu práve otvorenú atmosféru, komunikáciu v rámci firmy ale i to, aby konkrétny človek pôsobil na pozícií, ktorá mu umožňuje vykonávať to, v čom je skutočne dobrý. „Z môjho pohľadu je najfunkčnejšia taká kombinácia, pri ktorej sú kľúčoví ľudia zatiahnutí do tvorby stratégie (čiže do tvorby „budúcnosti“) a následne sami vidia čo to prinesie ich pobočke a ako na tom budú participovať“, dodáva Török.
Je mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú pracovný výkon zamestnancov, ich motiváciu a zanietenosť. Niekomu pre motiváciu postačí vianočný príspevok na konci roka, iný vyžaduje celoročné benefity či už v podobe mobilov, dodatočného vzdelávania, či homeofficu, ktorý sa stáva taktiež neustále viac a viac rozšíreným benefitom. Ako však uviedol Róbert Bános majiteľ advokátskej kancelárie, „najviac motivujúcim benefitom je v prvom rade práve osobitné ohodnotenie za úspešné zvládnutie cieľov. Vďaka tomu sa snažia zamestnanci dosahovať vopred stanovené ciele, ktoré sa priamo odzrkadlia i na ich mzde“.
Je vhodné vo firme zaviesť systém hodnotenia zamestnancov pomocou vopred stanovených cieľov?
Nevyhnutné je poznamenať, že to či si vopred určíme kritéria závisí individuálne od pracovného zamerania každého zamestnanca. V prevažnej miere si firmy už v dnešnej dobe určujú ciele a tým odmeňujú svojich zamestnancov podľa ich následného plnenia. Ako však uvádza pán Michal Matys: „Pri istých pracovných pozíciách je systém odmeňovania nastavený tak, aby bol tím odmenený ako celok a aby nikto, kto pomohol spoločnému úspechu, neostal bez odmeny.“ To je základ úspechu celej firmy. Tomáš Török opísal systém hodnotenia zamestnancov, ktorý v ich firme výborne funguje týmito slovami: „Najdôležitejšia je pre nás transparentnosť. Systém sledovania hospodárenia máme presne vypočítaný až do tretej úrovne riadenia – a od toho sú kľúčoví ľudia odmeňovaní.“ Dodáva, že na konci obdobia dostanú pobočky ich presný výsledok a následne z toho majú vopred stanovené percentá.
Rozmach netradičných benefitov už i na Slovensku
Netradičné benefity, ku ktorým sa v posledných rokoch firmy stále viac prikláňajú sa zameriavajú prioritne na efektivitu, účelnosť a daňové zvýhodnenie pri poskytovaní odmien svojim zamestnancom. Mnohí na to využívajú i rôzne druhy ankiet, vďaka ktorým zisťujú ktoré z nefinančných benefitov by zamestnancov pri práci najviac motivovalo.
V posledných rokoch sa rozšírili mnohé netradičné benefity, akými sú napríklad škôlky pre matky, ktoré sa vracajú z materskej dovolenky, či masáže v rámci pracovnej doby, prípadne zľavy na výrobky a služby u partnerov. Viaceré z nich už prebrali i niektorí nami oslovení slovenskí zamestnávatelia. Napríklad Grigorij Ayrumyan medzi benefity, ktoré zamestnanci jeho firmy plne využívajú zahrnul práve zľavy u partnerov. Michal Matys zasa ako netradičný benefit, ktorý vo firme zaviedli uvádza napríklad i zľavy na nákup kníh, či každoročnú zľavu na školu šmyku začiatkom zimy.
Pravdou je, že Slovensko je možno v tomto smere ešte trocha nepripravené a tak ako samotní zamestnávatelia, tak i zamestnanci, by sa s príliš netradičnými benefitmi len ťažko stotožnili. Preto často krát ostávajú zamestnávatelia pri klasických benefitov. Avšak neupúšťajú ani od inovácií v tejto oblasti. „V najbližšej dobe uvažujeme nad kúpou firemného bytu, kde by mohli byť ubytovaní zamestnanci (koncipienti a právnici), ktorí k nám dochádzajú, taktiež riešime kúpu firemnej chaty v Tatrách, ktorá by sa nevyužívala len na teambuildingy, ale bola by k dispozícii aj pre zamestnancov a ich rodiny,“ dodáva Róbert Bános. To už možno označiť ako krok vpred pre existencie rozvíjania benefitov na Slovensku v blízkej budúcnosti.
Avšak so systémom benefitov je to na Slovensku ešte stále trocha v ústupe oproti iným krajinám. Dôvodom je najmä tradičná kultúra ale i nižšie finančné ohodnotenie. Predovšetkým preto sa často krát ostáva pri tradičných benefitoch, akým je i napríklad tzv. „trinásty plat“, a teda vianočné príspevky na konci roka, ktorým si zamestnanci vylepšujú svoju finančnú situáciu pred vianočnými sviatkami.
Tie najzaujímavejšie benefity pre zamestnancov, ktoré ponúkajú firmy v zahraničí, ale aj na Slovensku nájdete v článku 20 naj zamestnaneckých benefitov svetových a slovenských firiem