Na ktorú zo slovenských biznis súťaží sa oplatí mladým podnikateľom vsadiť?

Na ktorú zo slovenských biznis súťaží sa oplatí mladým podnikateľom vsadiť?
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Čaro úspechu v niektorej zo širokej palety slovenských biznis súťaží spočíva okrem originálneho predmetu podnikania aj v správnej voľbe súťažnej platformy. Ako si strategicky zvoliť tú pravú?

Zorientovať sa v množstve biznis súťaží, ktorých počet rastie skoro priamoúmerne s množstvom startupových projektov, môže znamenať niekoľko hodín strávených surfovaním na internete. Slovenskí podnikavci majú na výber z viac ako desiatich biznis súťaží.V čom sa navzájom líšia a ako si vybrať tú správnu? Okrem benefitov, ktoré oceneným prinesie je dobré posvietiť si aj na počet prihlášok (konkurenciu) v uplynulých ročníkoch a tiež na partnerov, ktorí pri súťaži stoja. Potom zostáva ešte zohľadniť, čo by vášmu podnikaniu pomohlo - finančná injekcia, pomocná ruka pri rozbehu, či PR u potenciálnych obchodných partnerov a klientov.

Podpora pre projekty na štartovacej čiare

Ojedinelé podnikateľské vízie sa relatívne často objavujú už v radoch študentov. Dôležité je dostatočne ich rozvinúť a nezľaknúť sa úskalí v podnikateľskom svete. „Podporu podnikania mladých ľudí vnímame ako jednu z možností ich budúceho uplatnenia. Za dôležité pritom považujeme inovatívny nápad z oblasti predmetu štúdia, znalosť mechanizmov podnikania a samozrejme aj schopnosť komunikovať svoju víziu. Radi privítame tých, ktorí majú v kombinácii týchto troch atribútov pomerne jasno. Získaný grant potom môžu využiť na rozbeh samotného podnikania,“ uvádza Zuzana Böhmerová z Nadácie Tatra banky. Tá v roku 2015 už po piatykrát vyhlasuje Grantový program Business Idea pre študentov druhého a tretieho stupňa denného štúdia, aby ich podporila v naštartovaní ich podnikateľského zámeru. „Grantový program Business Idea bol pre nás príležitosťou na získanie finančného príspevku pre začínajúcich podnikateľov,“ zdôvodňuje výber tejto platformy víťazka roku z 2013, Zuzana Krnáčová.

Podnikateľský nápad roka je od svojho vzniku najväčšou podnikateľskou súťažou na Slovensku. Ak teda potrebujete pre svoje podnikanie získať čo najväčšiu publicitu, táto súťaž by mala byť prvá voľba. „Cieľom Podnikateľského nápadu roka je propagovať podnikanie medzi mladými ľuďmi a za pomoci lídrov súčasného biznisu pomáhať oceneným podnikateľským nápadom mladých ľudí pri premene na úspešné podnikanie. Na ocenených čaká akceleračný balíček pozostávajúci z možnosti získať investora, špičkových právnych služieb, služieb najoceňovanejšej reklamnej agentúry, či poradenských spoločností, ktoré by si mladý podnikateľ pri štarte ešte nemohol dovoliť,“ hovorí Ján Solík, predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska, ktoré je vyhlasovateľom súťaže. Napriek tomu, že ide o súťaž nápadov, dôležitý je aj realizačný tím a množstvo energie a úsilia, ktoré už jeho členovia do nápadu vložili. „Kvalita prihlasovaných projektov každý rok stúpa a je vidieť, že súťažiaci sa vopred poctivo pripravujú. Napriek tomu, že do súťaže možno prihlásiť nápad v rôznych štádiách vývoja, od idey až po už začínajúci mladý biznis, porotu v minulosti skôr zaujali práve rozpracovanejšie projekty v pokročilejšom štádiu,“ dodáva Solík. Súťaž Podnikateľský nápad roka má pomôcť mladým podnikateľom s uvedením ich produktov na trh a rýchlejším štartom podnikania. Nejde pritom iba o súťaž startupov, ale aj podnikateľských projektov z „tradičných“ odvetví.

Pre všetkých podnikania chtivých študentov sa v tomto roku 2015 už po tretíkrát otvorila aj súťaž s názvom Skvelí mladí podnikatelia. Úspešným podnikateľom zajtrajška ponúka ako motiváciu finančnú výhru v hodnote 15 000€. Tú si v uplynulom ročníku zo súťaže odniesol Robert Schochmann, ktorému sa už podarilo uspieť vo viacerých súťažiach. Hoci k najfrekventovanejším dôvodom prihlásenia sa do niektorej z biznis súťaží patrí pomocná ruka silného strategického partnera, objektívna spätná väzba či mentoring, účasť v súťaži okrem samotnej výhry prináša mnohé ďalšie benefity. „Medzi najväčšie prínosy radím najmú kapitálovú podporu pre vývoj a predaj produktov,“ vysvetľuje Robert Schochmann.

Pre rozbiehajúcich sa podnikateľov

Misiou ďalšej podnikateľských súťaží, StartupAwards.sk, je zvyšovať povedomie o inovatívnom podnikaní, inšpirovať budúcich zakladateľov technologických firiem a tiež dostať Slovensko na startupovú mapu sveta. „V priebehu štyroch rokov sa nám podarilo na Slovensko pritiahnuť viacero zahraničných investorov a podnikateľov a tiež vytvoriť partnerstvá napr. v Silicon Valley alebo v Helsinkách,“ konštatuje spoluzakladateľ súťaže, Jaroslav Ľupták. K špecifikám súťaže patrí komunikácia v anglickom jazyku v priebehu celej súťaže, ale aj prepájane komunít v rámci startupového ekosystému. StartupAwards.SK pritom nie je súťaž nápadov, ale reálnych projektov, ktoré súťažiaci už realizujú.

V roku 2013 sa medzi podnikateľskými súťažami objavila aj ďalšia, zameraná na podporu etablovaných podnikateľských subjektov. „V porovnaní s väčšinou ostatných podnikateľských súťaží spočívala pridaná hodnota StartFIT v aktívnom prístupe k autorom podnikateľských zámerov. Tí priamo od odborníkov z daných oblastí a investora získali spätnú väzbu na svoje projekty. Mali tak možnosť spoločne pracovať na dotvorení a zlepšení potrebných častí projektu,“ vysvetľuje Radoslav Vašina. Fond inovácií a technológií, ktorý súťaž organizoval, sa v roku 2014 stal oficiálnym partnerom najväčšej slovenskej biznis súťaže Podnikateľský nápad roka. Tá sa v porovnaní s ostatnými teší najvyššiemu počtu záujemcov s inovatívnymi nápadmi. „Podnikateľský nápad roka je určený pre širšie cieľové publikum, o čom svedčí niekoľko stoviek prihlásených projektov. Zároveň je zastrešený viacerými partnerskými firmami a investormi,“ zdôvodňuje výhody partnerstva Vašina. Viacero podobných súťaží vedie k zbytočnému triešteniu síl na malom slovenskom trhu. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý dali prednosť podpore Podnikateľského nápadu roka pred organizovaním ďalšieho ročníka súťaže StartFit. Podobný osud z rovnakých dôvodov stretol o rok skôr aj súťaž s názvom Vyhrajte investora, ktorá bola zameraná na podporu stredných a malých podnikateľov a organizovala ju Slovenská asociácia rozvojového kapitálu (SLOVCA). „Naším cieľom bolo nájsť projekty vhodné pre investorov a zároveň popularizovať venture kapitál ako formu financovania odvážnych podnikateľských zámerov. Spojili sme sily a databáza stoviek prihlásených v Podnikateľskom nápade roka potvrdzuje, že to bol správny krok“, konštatuje Ivan Jakúbek, prezident SLOVCA a zároveň viceprezident najväčšej a najstaršej private equity skupiny v našom regióne.

Motivovať študentov k práci na svojom podnikateľskom sne už počas štúdia sa snaží aj súťaž Študentská podnikateľská cena. Jej víťazi sa pravidelne zúčastňujú na celosvetovom finále Global Student Entrepreneur Award v USA. „Našou ambíciou nie je, aby študenti skončili so štúdiom alebo ho prerušili. Naopak. Cieľom súťaže je, aby nosnou aktivitou bolo štúdium spojené s prácou na svojom podnikateľskom sne,“ približuje organizátor súťaže, Marián Meško. Pozitívnymi skúsenosťami s touto súťažou sa môže pochváliť jej absolútna víťazka z roku 2012; Zuzana Tokárčiková: „Najväčším benefitom bola účasť na svetovom finále Global Student Entrepreneur Awards, počas ktorého som svoj nápad prezentovala v budove americkej burzy. “Projekt, s ktorým súťažila, sa neskôr rozhodla zmodernizovať a vytvoriť novú, lepšiu verziu. Po skončení vysokej školy si za cieľ stanovila presunúť podnikanie do zahraničia a preraziť na väčšom trhu. Trochu iným spôsobom sa situácia vyvinula pre víťaza súťaže z roku 2012: „Projekt som po ukončení súťaže odložil, keďže som po prieskume trhu zistil, že ešte v danom období nebol priestor na ponúkané riešenie a spoločnosť naň ešte nebola pripravená. K svojim úspechom však radím založenie startupového centra Eastcubator v Košiciach ktoré motivuje mladých ľudí k technickým vedám a pomáha im rozvíjať technické a inovatívne zmýšľanie,“ uviedol Matúš Ondáš.

Zájazdom do rôznych svetových destinácií láka kreatívne podnikajúcich ľudí súťaž Mladý inovatívny podnikateľ. „Podľa nás len podnikateľ, ktorý neustále inovuje, môže byť v dnešnom tvrdom konkurenčnom prostredí úspešný. Preto odborná porota vyberá práve takto zmýšľajúcich mladých podnikateľov,“ hovorí jeden z organizátorov, Marián Meško. Súťaž ako jediná prebieha pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR, a niektorému zo súťažiacich sa pravidelne udeľuje aj cena ministra. Pod záštitou významných osobností politického života však prebiehajú aj niektoré ďalšie zo slovenských biznis súťaží. Nad Podnikateľským nápadom roka v minulosti prevzalo záštitu Ministerstvo financií SR, predseda vlády prevzal záštitu nad súťažou Podnikateľka Slovenska a súťaž EY Podnikateľ roka zastrešuje sám prezident SR.

Článok pokračuje pod reklamou

Pre tých, ktorým sa úspešne darí rásť

Päťdesiat rokov spolupráce nezávislých podnikateľov a spoločnosti Metro vyústilo do prvého ročníka súťaže METRO Dobrý podnikateľ, ktorý odštartoval v roku 2014. Jej zmyslom je oceňovať podnikateľov, ktorí podnikajú so srdcom a okrem úspešného biznisu robia aj niečo navyše pre svoju obec alebo okolie. „Víťazi napĺňajú to, čo pre nás pojem dobrý podnikateľ znamená. Ide o ľudí, ktorí do podnikania dávajú nielen čas, úsilie a kapitál, ale aj srdce a ochotu meniť svoje okolie k lepšiemu. To boli aj hlavné kritériá súťaže,“ upresňuje odlišný charakter súťaže Eva Šoucová.

V cieľavedomých profesijných plánoch ženy – podnikateľky už 15 rokov podporuje Slovak Business Agency formou súťaže Podnikateľka Slovenska. Úspešným ženám v biznise vzdáva hold najmä za schopnosť zladiť rodinný život s vedením úspešnej firmy. Víťazné ocenenie sa odovzdáva až v troch kategóriách; vynikajúca podnikateľka, začínajúca podnikateľka a úspešná živnostníčka. Šancu na úspech majú všetky ženy, ktoré podnikajú aspoň rok a vedú spoločnosť, v ktorej vlastnia aspoň 50% podiel.

Do trošku iného súdku načiera platforma Diamanty slovenského biznisu, ktorú od roku 2009 organizuje skupina Enterprise Investors. Jej cieľom je oceňovať stabilné spoločnosti, ktorým sa na Slovenskom trhu každým rokom darí rásť a napredovať. „Ocenenie vychádza z reálnych finančných ukazovateľov slovenských firiem. Vygenerovaný rebríček prvých sto najlepších firiem rozdelíme podľa regiónov. Objavujeme tak výnimočných podnikateľov a úspešné firmy na západnom, strednom i východnom Slovensku,“ upresňuje Lýdia Žáčková.

Kruh uzatvára súťaž EY Podnikateľ roka, ktorej ambíciou je dodať odvahu ľuďom vstupujúcim do podnikateľskej sféry a zároveň oceniť tých, ktorým sa v biznise darí a mohli by byť zdrojom inšpirácie. Absolútny víťaz sa dostane až na celosvetové finále súťaže World Entrepreneur of theYear v Monce Carle.

Keď jedna súťaž nestačí

Pavol Kaleja z projekčného štúdia Vizualizačky.sk sa rozhodol svoje skúsenosti konfrontovať v rôznych súťažiach, zameraných na inovatívne podnikateľské koncepty. „V súťažiach som videl obrovskú príležitosť zviditeľniť naše štúdio a odlíšiť sa od už aj tak silnej konkurencie. Tiež sa mi páčila myšlienka, že za našu snahu môžeme byť ocenení a získať zaslúžený rešpekt,“ odôvodňuje mladý doktorand, ktorý so svojimi spoločníkmi pred tromi rokmi založil vlastné projekčné štúdio. Spoločne výborne obstáli vo všetkých súťažiach, do ktorých poslali prihlášku. V Podnikateľskom nápade roka 2014 neuspeli, no na konte majú až tri prvé miesta: v súťaži Business Idea 2014, Študentská podnikateľská cena 2014 a National Innovation Competition. Víťazi Podnikateľského nápadu roka 2014 si naopak vybrali iba jednu súťaž a na tú sa koncentrovali. „Zvažovali sme účasť vo viacerých súťažiach, keďže sme chceli získať fundovaný názor odbornej poroty, ľudí z biznisu a investíciu. Pre Podnikateľský nápad roka sme sa rozhodli preto, že na nás tento projekt pôsobil kredibilne a lákala nás hlavná výhra v podobe investície do nášho projektu“, spomína Michal Tomčík z Pygmalios analytics.

Trochu štatistiky

Kým v niektorých súťažiach počet prihlášok z roka na rok narastá, iné sa trápia ich nedostatkom. Súťažiaci totiž selektívne zvažujú pomer vynaloženého úsilia a konečného prínosu z účasti v súťaži. Počet prihlášok v Grantovom programe Business idea neprevyšuje v posledných rokoch tri desiatky, a to napriek tomu, že je určená pre študentov vysokých škôl, ktorých sú každoročne tisíce. „Z počtu prihlásených súťažiacich nie sme sklamaní, pretože chceme podporiť tri, maximálne štyri komplexné podnikateľské plány. Limitom pri predkladaní žiadostí je napr. aj to, že podporujeme iba študentov slovenských vysokých škôl, ktorí však ešte nesmú byť v poslednom roku štúdia,“ prezradila Zuzana Krnáčová. S podobným problémom sa potýkajú aj organizátori súťaže Študentská podnikateľská cena, v ktorej sa počet prihlášok už tretí rok pohybuje okolo piatich desiatok.

Najväčšia slovenská biznis súťaž Podnikateľský nápad roka sa naopak teší veľkému objemu prihlásených. Kým v prvom ročníku súťaž e v roku 2012 sa titul Podnikateľský nápad roka snažilo získať takmer 300 uchádzačov, v roku 2014 číslo prihlásených vzrástlo na viac ako 400. Počet prihlášok každým rokom rastie aj v prípade Podnikateľky Slovenska, ktorých sa v uplynulom ročníku nazbieralo už 60. Nárast prihlásených súťažiacich na necelú stovku v roku 2014 zaznamenali aj v súťaži StartupAwards.

Pri hlásení sa do podnikateľských súťaží vedú muži. Až 84% z prihlásených v Podnikateľskom nálade roka 2014 boli práve páni. Najviac prihlášok dorazilo z Bratislavského kraja. Viac informácií poskytuje infografika organizátora. Podobná situácia sa opakuje aj v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ. Tu sa veková štruktúra prihlásených ustálila medzi 28-35 rokmi. Najviac prihlásených je pritom z Bratislavského kraja, potom nasleduje Košický kraj. Približne 85% prihlásených je mužov. V Študentskej podnikateľskej cene sú to študenti medzi 20-25 rokmi a najviac prihlásených je naopak z Košického kraja, a potom nasleduje Bratislavský kraj. Približne 90% z prihlásených sú muži.

Aké biznis súťaže plánujú organizátori na Slovensku v roku 2015 a kedy bude možné sa do nich prihlásiť nájdete v článku Podnikateľské súťaže a ich prehľad pre rok 2015.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Titul Mladý inovatívny podnikateľ roka 2024 je udelený: kto zaujal?

Vo finále dominovali ženy podnikateľky. Porota ocenila nápady z oblasti vzdelávania, technológií, zdravotníctva a výroby dizajnových dekorácií. Kto je víťazom?

Súťaž Mladý inovatívny podnikateľ 2024 sa blíži: ako sa zapojiť?

Na finalistov čakajú atraktívne ceny. Aké sú podmienky, kde a dokedy sa registrovať a čo finalisti získajú?

Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Brikety z konského trusu Fluf: predsudky strieda úspech

Nápad košických gymnazistov ľudia brali ako vtip. Ide pritom o ekologickú a cenovo dostupnú alternatívu vykurovania. Ako búrajú predsudky a čím si získavajú zákazníkov?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky