Dotácie na zamestnávanie mladých ľudí

Štát podporuje firmy zamestnávajúce mladých ľudí, ktorí si nevedeli nájsť prácu. Prinášame tie najdôležitejšie informácie o uvedenej forme podpory.

Plánujete v blízkej budúcnosti zamestnať mladých ľudí a využiť pritom štátnu podporu vo forme finančného príspevku? 19. júna 2014 zverejnilo Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny oznámenie o možnosti predkladať žiadosti o poskytnutie finančného príspevku na podporu vytvárania pracovných miest.

Forma príspevku

Cieľovou skupinou, na ktorú je finančná pomoc zameraná, sú mladí nezamestnaní vo veku do 29 rokov vrátane, ktorí boli aspoň 3 mesiace evidovaní na úrade práce. Príspevok sa poskytuje zamestnávateľom, ktorí prijmú mladých ľudí do pracovného pomeru na plný úväzok na dobu najmenej 18 mesiacov. 12 mesiacov dotuje mzdy štát a zvyšných minimálne 6 mesiacov musí zamestnávateľ pracovné miesto udržať a financovať z vlastných prostriedkov.

Maximálny príspevok na jedno pracovné miesto na jeden mesiac je najviac vo výške 475,89 eur, pričom štát dotuje najviac 90 % z celkovej ceny práce zamestnanca (celková cena práce je hrubá mzda plus odvody, ktoré platí zamestnávateľ).

Pri posudzovaní žiadostí budú zvýhodnení takí zamestnávatelia, ktorí dokážu vytvoriť pracovné miesto na dlhšie ako 18 mesiacov a najviac preferovaní budú takí, ktorí vytvoria pracovné miesto na dobu neurčitú.

O aké príspevky môže požiadať zamestnávateľ pri zamestnávaní znevýhodnených uchádzačov v roku 2020, ako aj ich výšku nájdete v článku Príspevky na zamestnávanie znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie v roku 2020.

Dôležité fakty

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny prijímajú žiadosti o poskytnutie príspevku do 15.8.2014. Podpisovanie dohôd o poskytnutí príspevku prebieha až do 31.8.2014.

Celkovo je na túto formu podpory vyčlenených až 4,9 milióna eur, z čoho vyplýva, že uvedená pomoc by mohla pomôcť vytvoriť približne 856 nových pracovných miest.

O podporu sa môžete uchádzať prostredníctvom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (sú uvedené v prílohe č. 6 k oznámeniu), pričom rozhodujúce pre určenie konkrétneho úradu je to, kde má zamestnávateľ miesto podnikania alebo kde vytvorí pracovné miesto.

Podmienky pre získania príspevku

Prečítajte si tiež

O príspevok sa môžu uchádzať podniky a dokonca aj niektoré neziskové organizácie. Dôležité však je, že tento príspevok môžu uchádzači získať iba na pracovné miesta vytvorené vo všetkých krajoch okrem bratislavského kraja. V čase predloženia žiadosti musia mať najmenej 12-mesačnú históriu. Zamestnať mladých ľudí musí firma do 30 kalendárnych dní od nadobudnutia účinnosti dohody o poskytnutí príspevku.

Čo ak zamestnanec odíde z firmy?

V prípade predčasného skončenia pracovného pomeru je firma povinná do 30 kalendárnych dní preobsadiť pracovné miesto iným mladým nezamestnaným. Ak to neurobí, bude musieť celý príspevok poskytnutý na dané pracovné miesto vrátiť.

Dokumenty, ktoré je potrebné predložiť

  • žiadosť o finančný príspevok,
  • výpis z obchodného registra nie starší než 3 mesiace alebo výpis zo živnostenského registra nie starší než 3 mesiace,
  • schválenú účtovnú závierku za posledné účtovné obdobie,
  • doklad identifikujúci štatutárneho zástupcu,
  • kópiu zmluvy o prenájme nebytových priestorov na podnikanie resp. kópiu listu vlastníctva a pod.,
  • potvrdenie daňového úradu o tom, že žiadateľ nemá daňové nedoplatky (nie staršie než 3 mesiace),
  • potvrdenie Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní o tom, že žiadateľ nemá nedoplatky na poistnom (nie staršie než 3 mesiace),
  • potvrdenie príslušného Inšpektorátu práce o tom, že žiadateľ neporušil zákaz nelegálneho zamestnávania v posledných 2 rokoch (nie staršie než 3 mesiace),
  • zámer vytvorenia pracovných miest,
  • kópiu zmluvy o zriadení bankového účtu alebo potvrdenie banky o vedení účtu,
  • rôzne čestné vyhlásenia,
  • ďalšie prípadné doklady podľa požiadavky úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Všetky detailné informácie spolu s potrebnými formulármi môžete nájsť na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Kto nemôže žiadať o finančnú pomoc?

Okrem pracovných miest v bratislavskom kraji sú z podpory vylúčené tieto odvetvia (oblasti) resp. činnosti:

  • odvetvie rybolovu a akvakultúry,
  • oblasť prvovýroby poľnohospodárskych produktov vymenovaných v prílohe I k Zmluve o ES,
  • oblasť spracovania a odbytu poľnohospodárskych produktov vymenovaných v prílohe I k Zmluve o ES,
  • v uhoľnom odvetví,
  • podniky vykonávajúce činnosť súvisiacu s vývozom do tretích krajín
  • podniky v ťažkostiach (t.j. podniky, ktoré nie sú schopné, či už prostredníctvom svojich vlastných zdrojov, alebo pomocou finančných prostriedkov - získaných od svojich vlastníkov/akcionárov alebo veriteľov - zamedziť stratám, ktoré by ich bez vonkajšieho zásahu verejných orgánov takmer s určitosťou spôsobili ukončenie obchodnej činnosti v krátkodobom alebo strednodobom horizonte).
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Ľudovít Šrenkel
Ľudovít Šrenkel

Zaoberám sa riadením ekonomiky v spoločnosti Polygrafické centrum, s.r.o. a spracovaním znaleckých posudkov v ekonomickej oblasti - som znalec v odboroch Ekonómia a manažment a Priemyselné vlastníctvo. V rámci znaleckej činnosti spolupracujem s Ústavom súdneho inžinierstva ŽU v Žiline.


Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2025

V roku 2025 dochádza ku zmene výšky maximálneho vymeriavacieho základu pre účely výpočtu odvodov do Sociálnej poisťovne. Koľko na odvodoch zaplatí v roku 2025 zamestnanec a koľko zamestnávateľ?

Hrubá a čistá minimálna mzda v roku 2025 (daň, odvody, cena práce)

Zvýšenie minimálnej mzdy od 1.1.2025 má vplyv na zvýšenie čistej mzdy zamestnanca o 48 eur. Aký vplyv má vyššia minimálna mzda na výšku ceny práce pre zamestnávateľa či na odvody a daň zo závislej činnosti?

Rodičovský príspevok v roku 2025

Suma rodičovského príspevku sa každoročne upravuje koeficientom, ktorým boli upravené sumy životného minima a vyhlási sa opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. V roku 2025 zvýšenie nebude veľké.

Inovovať vo firmách pomáhajú univerzity: ako využiť ich výskumný potenciál?

Ako môžu podnikatelia spolupracovať so slovenskými univerzitami, čo všetko môžu získať a ako postupovať v prípade záujmu? Súhrn základných informácií.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky