Povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní mladistvých

Ktorí zamestnanci sú mladiství a aké má zamestnávateľ povinnosti pri ich zamestnávaní? Prinášame ich stručný prehľad.

Povinnosťou každého zamestnávateľa je poznať zákonné podmienky zamestnávania mladistvých, aby mladiství neboli vystavení zbytočnému riziku a nebol ohrozený ich zdravý vývoj. Dôvodom je fakt, že mladiství majú zvýšenú právnu ochranu, t. j. môžu vykonávať len také práce, ktoré sú primerané ich fyzickému a rozumovému rozvoju a neohrozujú ich mravnosť.

Kto je mladistvá osoba a kto je mladistvý zamestnanec?

Za mladistvú osobu sa považuje fyzická osoba v rozmedzí od 15 rokov do 18 rokov. Ide o vekové obdobie medzi dosiahnutím pracovnoprávnej spôsobilosti (v 15. roku veku) a dovŕšením plnoletosti (v 18. roku veku).

Mladistvého zamestnanca definuje Zákonník práce (zákon č. 311/2002 Z. z.) ako zamestnanca mladšieho ako 18 rokov. Čiže ide o fyzickú osobu do dovŕšenia plnoletosti (18. roku veku), ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.

O práci mladistvých (neplnoletých) hovoríme, keď ide o:

  • odbornú prípravu potrebnú na dosiahnutie vzdelania,
  • brigádnickú prácu študentov (na základe dohody o brigádnickej práci študenta) alebo
  • prácu v pracovnom pomere pred dovŕšením plnoletosti (na základe pracovnej zmluvy).

Kedy môže mladistvý začať pracovať pre zamestnávateľa a ktoré práce môže vykonávať, nájdete v článku Zamestnávanie mladistvých (neplnoletých) od 1. 8. 2024.

Aké právne predpisy musí zamestnávateľ dodržiavať pri zamestnávaní mladistvých?

V prípade zamestnávania mladistvých osôb je zamestnávateľ povinný dodržiavať viaceré právne predpisy upravujúce pracovnoprávne vzťahy medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Sú to najmä tieto:

  • Zákonník práce (zákon č. 311/2002 Z. z.)
  • zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • zákon č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • nariadenie vlády SR č. 286/2004 Z. z., ktorým sa ustanovuje zoznam prác a pracovísk, ktoré sú zakázané mladistvým zamestnancom, a ktorým sa ustanovujú niektoré povinnosti zamestnávateľom pri zamestnávaní mladistvých zamestnancov.

Zamestnávateľ nesmie dať mladistvým vykonávať niektoré druhy prác  

Zamestnávateľ musí pri zamestnávaní mladistvých rešpektovať ustanovenia Zákonníka práce a nariadenia vlády SR č. 286/2004 Z. z., ktoré zakazujú určité druhy prác pre mladistvých, pretože sú pre nich fyzicky neprimerané alebo sú nebezpečné či škodlivé.

Keďže mladistvým sa stále vyvíja ich organizmus, nadmerná fyzická alebo psychická záťaž môže mať negatívny vplyv na ich ďalší vývoj. Pri takejto záťaži by mohla nastať deformácia kostí vrátane chrbtice. Mladiství zamestnanci teda nemôžu vykonávať nadmernú, jednostrannú a dlhodobo zaťažujúcu prácu.

Podľa Zákonníka práce nesmie mladistvý vykonávať práce:

  • pod zemou pri ťažbe nerastov alebo pri razení tunelov a štôlní,
  • ktoré so zreteľom na anatomické, fyziologické a psychické zvláštnosti v tomto veku sú pre neho neprimerané, nebezpečné alebo jeho zdraviu škodlivé,
  • pri ktorých sú vystavení zvýšenému nebezpečenstvu úrazu alebo pri ktorých výkone by mohli vážne ohroziť bezpečnosť a zdravie spoluzamestnancov alebo iných osôb.

Povinnosti zamestnávateľa pri zamestnaní mladistvého zamestnanca mladšieho ako 15 rokov

Práca fyzickej osoby do 15 rokov je podľa Zákonníka práce zakázaná (tzv. detská práca). To znamená, že zamestnávateľ takúto osobu (dieťa) nesmie zamestnať. Z toho však existujú výnimky - tieto fyzické osoby môžu pre zamestnávateľa vykonávať iba ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku, a to len pri:

  • účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,
  • športových podujatiach,
  • reklamných činnostiach.

Výkon uvedených ľahkých prác musí na žiadosť zamestnávateľa povoliť príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva.

Upozornenie: Zamestnávateľ nesmie zamestnať osobu mladšiu ako 15 rokov na výkon iných prác než vyššie uvedených ľahkých prác.  

Ak chce teda zamestnávateľ zamestnať osobu mladšiu ako 15 rokov na výkon niektorej z vyššie uvedených ľahkých prác, musí v prvom rade požiadať miestne príslušný inšpektorát práce o povolenie výkonu ľahkých prác (t. j. podať žiadosť o vydanie povolenia na výkon ľahkých prác). Ak inšpektorát práce povolí takejto osobe výkon ľahkej práce, v povolení určí počet hodín a podmienky, za ktorých môže ľahkú prácu vykonávať.

Upozornenie: Príslušný inšpektorát práce odoberie povolenie, ak podmienky povolenia nie sú dodržiavané.

Ďalej je zamestnávateľ povinný zabezpečiť posúdenie zdravotnej spôsobilosti osoby mladšej ako 15 rokov na vykonávanú prácu, a to na základe lekárskej preventívnej prehliadky (t. j. zabezpečiť lekárske vyšetrenie). Osoba mladšia ako 15 rokov má povinnosť podrobiť sa takémuto vyšetreniu. Zamestnávateľ sa potom musí riadiť pri ukladaní pracovných úloh takejto osobe aj lekárskym posudkom.

Následne môže dôjsť k uzatvoreniu pracovnoprávneho vzťahu. Keďže pracovnoprávna spôsobilosť fyzickej osoby (spôsobilosť mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba povinnosti) vzniká dovŕšením 15. roku veku, musí zamestnávateľ uzatvoriť pracovnoprávny vzťah so zákonným zástupcom (rodičom alebo opatrovníkom) osoby mladšej ako 15 rokov.

Ešte pred začatím výkonu práce je zamestnávateľ povinný prihlásiť túto osobu do Sociálnej poisťovne a taktiež do zdravotnej poisťovne do ôsmich pracovných dní odo dňa vzniku pracovného pomeru. Počas vykonávania ľahkých prác zase musí pravidelne zaisťovať ochranu zdravia osoby mladšej ako 15 rokov. 

Článok pokračuje pod reklamou

Povinnosti zamestnávateľa pri zamestnaní mladistvého zamestnanca staršieho ako 15 rokov do ukončenia obdobia školského vyučovania posledného školského roka povinnej školskej dochádzky

Podľa Zákonníka práce účinného od 1. 8. 2024 platí, že aj práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do ukončenia obdobia školského vyučovania posledného školského roka povinnej školskej dochádzky je zakázaná (tzv. detská práca). Avšak títo mladiství rovnako môžu pre zamestnávateľa vykonávať iba ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku, a to len pri:

  • účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,
  • športových podujatiach,
  • reklamných činnostiach a 
  • navyše aj pri iných činnostiach (bližšie nešpecifikovaných).

Opäť aj tu platí, že výkon týchto prác musí na žiadosť zamestnávateľa povoliť príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva.

Čiže, ak chce zamestnávateľ zamestnať osobu staršiu ako 15 rokov, ktorá ale ešte neukončila obdobie školského vyučovania posledného školského roka povinnej školskej dochádzky, na výkon niektorej z vyššie uvedených ľahkých prác, musí v prvom rade požiadať miestne príslušný inšpektorát práce o povolenie výkonu ľahkých prác (t. j. podať žiadosť o vydanie povolenia na výkon ľahkých prác). Ak inšpektorát práce povolí mladistvému výkon ľahkej práce, v povolení určí počet hodín a podmienky, za ktorých môže ľahkú prácu vykonávať.

Upozornenie: Zamestnávateľ môže zamestnať mladistvého staršieho ako 15 rokov, ktorý ukončil obdobie školského vyučovania posledného školského roka povinnej školskej dochádzky, aj bez povolenia inšpektorátu práce. Tak ako pri zamestnávaní osôb mladších ako 15 rokov aj pri zamestnávaní starších ako 15 rokov musí zamestnávateľ zabezpečiť posúdenie ich zdravotnej spôsobilosti na vykonávanú prácu. Mladistvý je povinný podrobiť sa takémuto lekárskemu vyšetreniu. Zamestnávateľ sa rovnako musí riadiť pri ukladaní pracovných úloh mladistvému aj lekárskym posudkom.

Následne môže zamestnávateľ priamo s mladistvým starším ako 15 rokov uzatvoriť pracovnoprávny vzťah (pracovnoprávna spôsobilosť fyzickej osoby vzniká dovŕšením 15. roku veku). Pre uzatvorenie pracovnej zmluvy s takýmto mladistvým je však zamestnávateľ povinný vyžiadať si vyjadrenie (nie súhlas) jeho zákonného zástupcu (napr. rodiča, opatrovníka).

Pred začatím výkonu práce mladistvého staršieho ako 15 rokov je zamestnávateľ povinný prihlásiť ho do sociálnej poisťovne a taktiež do zdravotnej poisťovne do ôsmich pracovných dní odo dňa vzniku pracovného pomeru. Počas vykonávania práce mladistvého musí pravidelne zaisťovať ochranu jeho zdravia

Stručný súhrn povinností zamestnávateľa pri zamestnávaní mladistvých 

Zdroj: Vlastné spracovanie
Zamestnanie fyzickej osoby mladšej ako 15 rokov Zamestnanie fyzickej osoby staršej ako 15 rokov
Povinnosť požiadať inšpektorát práce o povolenie výkonu ľahkých prác áno, keď ide o:
  • účinkovanie alebo spoluúčinkovanie na kultúrnych a umeleckých predstaveniach,
  • športové podujatia,
  • reklamné činnosti
  • áno, keď ide o mladistvého staršieho ako 15 rokov, ktorý nemá ukončené obdobie školského vyučovania posledného školského roka povinnej školskej dochádzky, a to pri:
  • účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych a umeleckých predstaveniach,
  • športových podujatiach,
  • reklamných činnostiach a
  • iných činnostiach
  • Uzatvorenie pracovnoprávneho vzťahu iba so zákonným zástupcom mladistvého mladšieho ako 15 rokov priamo s mladistvým starším ako 15 rokov
    Povinnosť vyžiadať si vyjadrenie zákonného zástupcu na uzatvorenie pracovnej zmluvy nie áno
    Povinnosť zabezpečiť lekársku prehliadku áno áno
    Povinnosť prihlásiť do sociálnej a zdravotnej poisťovne áno áno
    Povinnosť zabezpečovať ochranu zdravia pri práci áno áno
    Zákaz dať vykonávať niektoré druhy prác áno áno
    Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

    Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


    Otváracie hodiny obchodov 14.9. a 15.9.2024

    Prehľad otváracích hodín obchodných prevádzok počas sviatočného víkendu. Niektoré obchody predlžujú otváraciu dobu.

    Zmeniť zamestnanie sa mladí neboja, pre firmy je ťažšie udržať ich

    Čo sú najčastejšie dôvody zmeny zamestnávateľa, ako často zamestnanci prácu menia, akú rolu v tom hrá vek a aké povinnosti súvisia so skončením pracovného pomeru?

    Evidencia pracovného času vs. evidencia dochádzky zamestnanca

    Aký je rozdiel medzi evidenciou pracovného času a evidenciou dochádzky? Ktorú z nich má zamestnávateľ povinnosť viesť a ako na to?

    Vyslanie zamestnancov a živnostníkov: Slovensko v EÚ vyniká

    Ako sa vyvíja počet vyslanej pracovnej sily zo Slovenska, aké pravidlá platia pri opakovanom vyslaní, v čom je iné vyslanie cudzincov so slovenskou živnosťou a aké riziká vysielanie má?
    To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky