Gary Vaynerchuk

Gary Vaynerchuk
Evita Urban

Reklamná textárka a marketérka na voľnej nohe. Jej úlohou je nájsť to, čím sa odlišujete od konkurencie a predať to ďalej tak, aby sa budovali dlhotrvajúce vzťahy.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Tento pán je veľkým zástancom humanizácie obchodu. Dokonca o tom napísal knihu s názvom Thank You Economy, ktorá sa stala bestsellerom. Riadi rodinný obchod s vínom, ale zároveň je medzinárodne známy ako guru sociálnych médií. Je jedným z najsledovanejších ľudí na Twitteri a jeho videá majú hádam viac pozretí než všetky aktuálne vysielané slovenské reality šou dokopy. Bodaj by nie, keď so svojími priaznivcami aktívne komunikuje. Takýmto tempom bude mať jeho hodnotenie vín čoskoro väčšiu váhu ako Parkerova stupnica. A kto je teda tento pán? No predsa Gary Vaynerchuk!

Gary Vaynerchuk sa narodil 14. novembra 1975 v meste Bobrujsk v niekdajšom Sovietskom zväze (dnes Bielorusko). Keď mal 3 roky, jeho rodičia spolu s ním emigrovali do Spojených štátov. Ako sám vyhlasuje, detstvo trávil tým, že spravoval 7 limonádových stánkov a neskôr predával bejzbalové kartičky v miestnych obchodných centrách. Počas strednej školy vypomáhal v rodinnej predajni s alkoholickými nápojmi, a tak sa logicky začal zaujímať o víno. Údajne mu to pripomínalo zbieranie bejzbalových kartičiek a čo si budeme hovoriť, bolo to  výnosnejšie. Keďže nemal dostatočný vek na to, aby mohol vína ochutnávať legálne, urobil to naopak. Aby vedel v budúcnosti rozpoznať jednotlivé chute a tóny vína, začal ochutnávať rôzne druhy ovocia a zeleniny, ktorých príchuť môžete vo vínach ucítiť. Tam sa však Gary nezastavil. Vzhľadom na to, že víno môže mať aj inú príchuť ako ovocnú, Gary ochutnal aj zem, tabak, hlinu, trávu, kamene a drevo. Tak tomuto sa hovorí byť motivovaný!

Po skončení štúdia na Mount Ida College v Newtone, MA, bolo potom logickým krokom začať pracovať v otcovom obchode s vínom. Koniec koncov v ňom predsa po víkendoch pracoval už počas svojho štúdia. Už v roku 1997 si uvedomoval dôležitosť elektronického obchodovania a založil e-shop s vínom winelibrary.com. A hádajte, čo sa stalo? Do roku 2005 spravil z trojmiliónového biznisu 45 miliónový rodinný podnik! Dobré, nie?

Článok pokračuje pod reklamou

To mu však nestačilo, preto začal v roku 2006 vysielať vlastný video blog Wine Library TV, v ktorom učí ľudí spoznávať vína. Robí to tak, že nielen odporúča, ktoré víno je dobré a ako ho kupovať, ale hovorí aj o tom, ako pôda a podnebie vplývajú na chuť vína. Zároveň povzbudzuje ľudí k dôvere vo vlastné chuťové poháriky. Tvrdí, že pokiaľ vám víno chutí, máte sa vykašľať na všelijaké hodnotenia expertov. Víno je predsa o tom, aby ste si ho vychutnávali a nie aby vás z neho napínalo na zvracanie, aj keď ho niekto všeobecne označil za dobré. Akurát odporúča, aby ste sa nebáli rozširovať si obzory.

Prvé vysielanie jeho šou vyzeralo takto:

http://tv.winelibrary.com/2006/02/21/episode-1-verite/

Od pondelka do štvrtku vysielal Gary spoza svojho stola v kancelárii a degustoval 3-4 vína. V piatok sa presunul na gauč a degustoval iba jedno víno, zato však odpovedal na otázky, ktoré mu jeho fanúšikovia posielali prostredníctvom Facebookovej aplikácie Ask Gary (Spýtaj sa Garyho). Týmto spôsobom získla širokú základňu oddaných fanúšikov, ktorí si hovoria Vayniacs (Vajniaci). Dokonca spolu s Garym vytvorili prvé komunitné víno, Vayniac Cabernet. Samozrejme, rozširovaniu dobrého mena Wine Library TV napomohlo aj to, že si občas do svojej šou pozval aj známe celebrity. Jeho hosťom boli napr. Wayne GretzkyTimothy Ferriss.

Po odvysielaní tisícej epizódy v marci 2011 Vaynerchuk oznámil, že Wine Library TV končí, ale prechádza na iný formát, ktorý nazval Daily Grape. Rozdiel medzi Wine Library TV a Daily Grape bol v tom, že Daily Grape bola zároveň aplikáciou, v ktorej si zákazník mohol robiť vlastné recenzie na víno a porovnať ich s Garyho. V auguste 2011 vyšla posledná 89. časť, v ktorej Gary oznámil, že s vlogovaním končí. Nikdy nechcel byť celý život len kritikom vína a prišiel čas, aby sa pohol ďalej.

Kam sa Gary posunie naznačoval už aj jeho literárny počin z roku 2009. Vo svojej knihe Crush It! Why Now is the Time to Cash in on your Passion hovorí o tom, že súčasné technologické vymoženosti naozaj dovoľujú ľuďom zarábať si online tým, čo ich baví a že na vybudovanie podnikania dnes už vskutku stačí takmer iba vášeň, znalosti a úsilie, ostatné náklady sa znížili na minimum. Zaujímavý je však aj obchodný model, na ktorom sa Vaynerchuk dohodol so svojím vydavateľom. Je to jeden z prvých úspešne implementovaných modelov, pri ktorom dostane autor nízku zálohu, ale o to vyšší je potom honorár po dokončení. Väčšinou si autori pýtajú vyššie zálohy, aby vôbec prežili, kým dopíšu knihu, ale Gary to nepotreboval, zarobil si dostatok peňazí aj sám. Skvelý spôsob, ako potvrdiť pravdivosť svojej knihy, nie?

Vydanie knihy však nebol jediný spôsob, akým sa Gary rozhodol šíriť svoje posolstvo. V tom istom roku spolu s bratom AJom založili VaynerMedia, spoločnosť zaoberajúcu sa poradenstvom pre rôzne značky. Dnes pomáhajú rôznym firmám rozprávať sa so svojími zákazníkmi podobne, ako to predtým urobil Gary so zákazníkmi Wine Library.

Gary pevne verí, že kľúčom k rastu je osobný vzťah firmy k zákazníkovi, akýsi návrat ku koreňom. Kedysi totiž neexistovali supermarkety ani obrovské nákupné centrá, ľudia chodili do miestnych malých obchodíkov so zmiešaným tovarom. Ich majitelia ich poznali, vždy s nimi prehodili pár slov, spýtali na na rodinu a človek potom odchádzal domov s pocitom, že predavač sa naozaj zaujíma o neho, nielen o jeho peniaze. Jasné, takýto model v dnešnej dobe nie je dlhodobo udržateľný, však preto aj vznikli obchodné centrá, čo však ostáva, je túžba človeka po úcte a ľudskom kontakte. Garyho videá boli preto také úspešné, lebo sa v nich so svojimi divákmi rozprával a nesnažil sa len nasilu predať. Dnešné technológie a sociálne siete nám umožňujú komunikovať na rovnakej osobnej úrovni, ako kedysi komunikovali predavači s našimi starými rodičmi, ale zároveň obchodovať vo veľkej škále. Gary o tom napísal knihu Thank You Economy, ktorá by mala byť povinným čítaním každého podnikateľa. Niečo na tom totiž bude, inak by nebola bestsellerom a Garyho by si nevolali prednášať do rôznych šou, firiem a na dôležité podujatia.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Evita Urban
Evita Urban

Reklamná textárka a marketérka na voľnej nohe. Jej úlohou je nájsť to, čím sa odlišujete od konkurencie a predať to ďalej tak, aby sa budovali dlhotrvajúce vzťahy.


Osobnosť Tomáša Baťu: s konkurenciou nesúťažil, bral ju ako partnera

Ako sa vlastnosti Tomáša Baťu odrazili v budovaní a úspechu jeho podniku?

Tomáš Baťa - geniálny podnikateľ, ktorého princípy a heslá inšpirujú dodnes

Len málokto z osobností našich dejín dokáže svojím životom inšpirovať súčasnú spoločnosť. Jedným z nich je bezpochyby podnikateľ Tomáš Baťa, ktorého princípy a heslá nasledujú biznismani ešte aj dnes.

Baťovské princípy podnikania ešte nevymreli. Ako si ich osvojili český a slovenský podnikateľ?

Stretli sme sa na podnikateľskej konferencii, ktorá približovala historický odkaz Tomáša Baťu. Slovák Rudolf Lukačka a Čech Libor Musil zanietene a s veľkým obdivom rozprávali o tom, k čomu ich velikán československého biznisu inšpiroval. Z Baťovho prístupu k podnikaniu by sa podľa nich mali učiť aj budúce generácie.

Čo sa od Baťu môže naučiť dnešný podnikateľ?

Ktoré princípy baťovského systému riadenia platia aj dnes a mnohí podnikatelia o nich netušia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky