Ako v praxi vyzerá plnenie povinnosti pracovnej zdravotnej služby, pre koho je povinná a čo všetko obnáša?
Novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia z roku 2014 zoznam povinností podnikateľom na Slovensku rozšírila o povinné zabezpečenie zdravotného dohľadu pre svojich zamestnancov zavedením pracovnej zdravotnej služby (PZS). Nové pravidlo platí bez výnimky pre všetkých podnikateľov, ktorí zamestnávajú pracovníkov či dohodárov, a to bez ohľadu na ich počet. Podnikateľom s už fungujúcimi spoločnosťami, či živnosťami táto povinnosť vznikla okamžite zavedením novely zákona, podnikateľom, ktorí biznis ešte len rozbiehajú, vzniká do 2 mesiacov od začatia činnosti. „Primárnym významom pracovnej zdravotnej služby je predchádzať ochoreniam, ktoré by mohli vzniknúť v dôsledku pôsobenia súboru negatívnych faktorov počas dlhodobo vykonávanej práce v danom pracovnom prostredí, teda tzv. chorobám z povolania alebo iným poškodeniam zdravia. Úlohou PZS je upozorniť na tieto negatívne faktory pracovného prostredia a úlohou zamestnávateľa je, aby ich odstránil alebo eliminoval,“ informuje vyštudovaná zdravotníčka Katarína Szilágyiová, ktorá v tejto oblasti pôsobí od roku 2014.
Pracovná zdravotná služba vo výrobnej hale i v kancelárii
Potenciálne riziká pracovného prostredia zamestnancom nehrozia len vo výrobných halách či továrňach, ale aj priamo v kancelárii. „Zamestnancovi, ktorý v práci dlhodobo sedí šesť až osem hodín, sa môžu vplyvom nevhodného pracovného prostredia a/alebo organizácie práce a odpočinku vyskytovať bolesti hlavy, chrbtice, končatín alebo očí. Po určitom čase môže vzniknúť choroba z povolania, iné poškodenia zdravia alebo môže dôjsť k vzniku ochorení, ktoré sú dnes označované ako civilizačné; obezita, diabetes 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia a ďalšie.“
Akou formou a ako často treba riešiť pracovnú zdravotnú službu?
Pracovná zdravotná služba vykonáva hodnotenie zdravotných rizík na pracoviskách a kategorizáciu prác minimálne raz ročne. „Ak počas jedného roka dôjde k podstatnej zmene pracovných podmienok, vykonáva sa opätovné hodnotenie zdravotných rizík na pracovisku a taktiež kategorizácia prác,“ pripomína verejná zdravotníčka.
Doba spracovania úvodných dokumentov závisí od náročnosti zhodnotenia rizikových faktorov na pracoviskách, v priemere však trvá od dvoch dní do jedného mesiaca. „Obsahom dokumentov je zhodnotenie rizík na pracoviskách, konkrétne faktorov ako hluk, vibrácie, prach, ionizujúce, elektromagnetické, ultrafialové, infračervené a laserové žiarenie, ale aj tepelno-vlhkostná mikroklíma, chemické, biologické, karcinogénne a mutagénne faktory, fyzická, psychická a senzorická záťaž či zvýšený tlak vzduchu. Na základe zhodnotenia týchto faktorov sa jednotlivé profesie zaradia do kategórii rizika a poskytovateľ pracovnej zdravotnej služby spracuje návrh odporúčaní na odstránenie alebo eliminovanie rizikových faktorov na pracovisku,“ konkretizuje Szilágyiová a dodáva, že zatiaľ je podľa platnej legislatívy stanovený čas, ktorý musí poskytovateľ pracovnej zdravotnej služby venovať jednotlivým pracoviskám v závislosti od počtu zamestnancov a kategórie rizika. V súčasnosti teda nie je možné zakúpiť si vzorové dokumenty, nakoľko poskytovateľ pracovnej zdravotnej služby musí byť prítomný na obhliadke pracoviska. Dbanie podnikateľov o prevenciu chorôb z povolania svojich zamestnancov kontroluje príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva a pri neplnení tejto zákonnej povinnosti hrozí pokutou v tisíckach eur, a to od 150 do 20 000€.
Pri výbere dodávateľa pracovnej zdravotnej služby je podľa Szilágyiovej dobré porovnávať pomer ceny ponúkaných služieb, ich rozsah a kvalitu. „Nevhodné pracovné prostredie nevplýva len na zdravie zamestnancov, ale aj na ich koncentráciu a následne i výkon. Z globálneho hľadiska tak pracovné prostredie do určitej miery môže ovplyvňovať aj produktivitu a ziskovosť spoločnosti. Pridanou hodnotou, ktorú môže poskytovateľ pracovnej zdravotnej služby podnikateľovi ponúknuť, sú práve informácie naviac o tom, ako by sa tieto ukazovatele mohli pohybovať vďaka pracovnému prostrediu v zelených číslach,“ prezrádza Szilágyiová pridanú hodnotu, ktorú ponúka svojim klientom.
TIP: PZS je téma, ktorú je v mnohých prípadoch najefektívnejšie zabezpečiť dodávateľským spôsobom. Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku na zabezpečenie PZS od overeného poskytovateľa PZS.
PZS – odborne, komplexne a na kľúč, kontaktujte nás
Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku od overeného poskytovateľa PZS.