Povinnosť zamestnávateľov oznamovať voľné pracovné miesta

Všetci zamestnávatelia majú od januára 2019 novú zákonnú povinnosť oznamovať voľné pracovné miesta úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Túto novinku priniesla novela zákona o službách zamestnanosti s účinnosťou od 1. januára 2019. Každý zamestnávateľ je v súčasnosti povinný oznámiť všetky voľné pracovné miesta a ich charakteristiku úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého územnom obvode sa pracovné miesto nachádza.

Akým spôsobom možno oznámiť nové pracovné miesto

Podľa informácií zverejnených Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny je možné voľné pracovné miesta oznámiť osobne, telefonicky, emailom, prípadne vyplnením dokumentu Nahláška voľných pracovných miest, voľne stiahnuteľného na webe www.upsvr.gov.sk.

Novú oznamovaciu povinnosť zamestnávatelia môžu splniť tiež bezplatným zverejnením na portáli www.istp.sk, ktorý prevádzkuje samotné Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny alebo môžu zamestnávatelia využiť spoplatnené služby portálov profesia.sk alebo kariera.sk.

V súčasnosti nemožno využiť služby iných inzertných portálov na oznamovanie nových pracovných miest podľa novely zákona o službách zamestnanosti. Ak úrad nadviaže spoluprácu s ďalšími portálmi, prostredníctvom ktorých si budú môcť zamestnávatelia plniť novú povinnosť, bude o tom informovať na svojom webovom sídle.

Aký názor má po roku platnosti tohto zákona Andrej Winter, spoluzakladateľ JobAngels, nájdete v článku Andrej Winter o povinnosti nahlasovať voľné pracovné miesta: Nedomyslený zákon, ktorý nemôže plniť účel

Výnimka z povinnosti oznámiť nové pracovné miesto

Prečítajte si tiež

Povinnosť oznamovať voľné pracovné miesta sa nevzťahuje na zamestnávateľov, ktorí voľné pracovné miesta zverejňujú na ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk podľa iných právnych predpisov. Takúto povinnosť majú napríklad orgány štátnej správy, ktoré sú povinné každé voľné štátnozamestnanecké miesto zverejniť na tomto portáli.

Pokuta za neoznámenie voľného pracovného miesta

Príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny môže za neoznámenie voľného pracovného miesta uložiť pokutu do maximálnej výšky 300,- €.

Schválené opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia zrušili sankciovanie pri povinnosti oznamovať voľné pracovné miesto. Čo všetko sa mení, nájdete v článku (Ne)povinné nahlasovanie voľného pracovného miesta - zmena od 21.7.2020.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Martin Biskupič
Martin Biskupič

Mediačná kancelária BISKUPIČ & CO so sídlom v Bratislave sa špecializuje na mimosúdne urovnanie obchodných, majetkových, spotrebiteľských a rodinných sporov. Zároveň je registrovaným sprostredkovateľom kolektívnych sporov.


Otváracie hodiny Kaufland, Lidl, Tesco či Billa v novembri 2024

Prehľad otváracích hodín obchodov počas „Dušičiek" 1.11.2024 a Dňa boja za slobodu a demokraciu 17.11.2024 v potravinových reťazcoch aj špecializovaných predajniach.

Prechodný pobyt na účel zamestnania od 15.7.2024

Novela zákona o pobyte cudzincov zmenila proces žiadania a udeľovania prechodného pobytu cudzinca za účelom zamestnania. Ako postupovať a čo treba vedieť?

Zamestnávanie cudzincov – postup a povinnosti

Odborník o rozdieloch v postupe zamestnania cudzinca v prípadne národných víz a v prípade vybavenia prechodného pobytu, a tiež o povinnostiach po ich udelení.

Kolektívna zmluva a jej náležitosti

Čo je nevyhnutné vedieť o kolektívnej zmluve ešte pred začatím kolektívneho vyjednávania? Aké sú druhy, kto ju (ne)môže uzatvoriť a čo musí obsahovať? Praktické informácie v kocke.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky