Vedenie obchodnej spoločnosti prináša celý rad povinností. Nesplnenie si povinností vo vzťahu k obchodnému registru zákon sankcionuje uložením pokuty.
Zákon č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o obchodnom registri“) patrí medzi významné právne predpisy, ktorého ustanovenia by mali byť podnikateľom dobre známe. Na jednej strane totiž upravuje obsah obchodného registra a spôsoby zápisu údajov do obchodného registra, na strane druhej vynucuje plnenie z toho vyplývajúcich povinností ukladaním sankcií.
Cieľom týchto sankcií, ktoré sú v podobe pokút, je predovšetkým zabezpečiť úplnosť a správnosť údajov zapisovaných do obchodného registra. Pokuty totiž majú nie len sankčný účel, ale i účel výchovný a preventívny (s cieľom motivovať do budúcna plniť zákonom uložené povinnosti riadne a načas).
Obchodný register a údaje zapisované do obchodného registra
Obchodný register definuje zákon č. 513/1991 Z. z. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „Obchodný zákonník“) ako verejný zoznam zákonom ustanovených údajov, ktorého súčasťou je zbierka zákonom ustanovených listín.
Medzi tieto zákonom ustanovené, a teda do obchodného registra zapisované údaje, patrí najmä:
- obchodné meno, resp. meno a priezvisko podnikateľa (fyzickej osoby), ak sa líši od obchodného mena, dátum narodenia, rodné číslo a miesto podnikania, ak sa líši od bydliska,
- identifikačné číslo,
- predmet podnikania alebo činnosti,
- právna forma právnickej osoby,
- meno, priezvisko, bydlisko, dátum narodenia a rodné číslo alebo iný identifikačný údaj, ak rodné číslo nie je pridelené (ďalej spolu aj len ako „údaje“) fyzickej osoby, ktorá je štatutárnym orgánom alebo jeho členom, s uvedením spôsobu, akým táto osoba koná v mene zapísanej osoby, a s uvedením dňa vzniku a po jej skončení dňa skončenia funkcie,
- označenie, adresa umiestnenia a predmet podnikania alebo činnosti organizačnej zložky podniku,
- údaje fyzickej osoby, ak sa zapisuje do obchodného registra ako prokurista,
- údaje fyzickej osoby, ktorá je členom dozorného orgánu zapísanej osoby, s uvedením dňa vzniku a po jej skončení dňa skončenia funkcie, ak má zapísaná osoba dozorný orgán zriadený,
- dátum uplynutia času, na ktorý bola právnická osoba založená, ak bola založená na dobu určitú,
- zrušenie právnickej osoby, dátum zrušenia právnickej osoby a právny dôvod jej zrušenia,
- dátum vstupu do likvidácie a dátum skončenia likvidácie,
- údaje fyzickej osoby alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby, ak je pridelené, ktorá sa zapisuje do obchodného registra ako likvidátor,
- rozhodnutie súdu o neplatnosti právnickej osoby,
- vyhlásenie konkurzu a ukončenie konkurzného konania,
- meno, priezvisko, značka správcu a adresa kancelárie fyzickej osoby, ktorá sa zapisuje do obchodného registra ako správca ustanovený v konkurznom konaní, reštrukturalizačnom konaní alebo vyrovnacom konaní,
- dátum povolenia reštrukturalizácie alebo povolenia vyrovnania a dátum ukončenia týchto konaní,
- zavedenie nútenej správy podľa osobitných predpisov a jej skončenie,
- údaje fyzickej osoby alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby, ak je pridelené, ktorá sa zapisuje do obchodného registra ako správca na výkon nútenej správy a jeho zástupca,
- právny dôvod výmazu zapísanej osoby,
- nezahladené tresty uložené zapísanej právnickej osobe a nevykonané tresty postihujúce jej zapísaných právnych nástupcov, zaistenie majetkovej účasti v právnickej osobe v trestnom konaní a zrušenie tohto zaistenia,
- ďalšie skutočnosti, ak to ustanovuje osobitný zákon, napríklad Obchodný zákonník.
Zákon o obchodnom registri menuje aj ďalšie údaje zapisované do obchodného registra pri jednotlivých typoch obchodných spoločností, ako je určenie, kto je komplementárom a kto komanditistom, údaje spoločníkov spoločnosti s ručením obmedzeným, výšku základného imania, výšku základného členského vkladu pri družstve a podobne. Všetky je možné nájsť v ust. § 2 ods. 2 zákona o obchodnom registri a nasledujúcich odsekoch tohto ustanovenia.
Význam obchodného registra možno badať už pri vzniku obchodnej spoločnosti, nakoľko táto vzniká práve zápisom do obchodného registra. Ako sa môžete dočítať napríklad v článku Založenie s.r.o. v roku 2024, medzi založením spoločnosti, spravidla zakladateľskou listinou alebo spoločenskou zmluvou a vznikom spoločnosti je rozdiel. Až zápisom do obchodného registra dochádza ku skutočnému vzniku spoločnosti, pričom do obchodného registra je potrebné založenú spoločnosť zapísať do 90 dní od jej založenia.
Údaje zapísané do obchodného registra sú účinné voči tretím osobám odo dňa ich zverejnenia. Je tak nevyhnutné, aby tieto údaje boli úplné a správne.
Viac informácií o obchodnom registri (napríklad kde sa nachádza registrový súd či aké prílohy sa vyžadujú pri zápise do obchodného registra) nájdete v článku Obchodný register v kocke.
Porušenie povinností podľa zákona o obchodnom registri a pokuty
1. Povinnosť oznámiť zmenu alebo výmaz údajov v obchodnom registri
Zákon o obchodnom registri, s cieľom zabezpečiť úplnosť a správnosť zapisovaných údajov ako aj zverejňovaných listín, ukladá povinnosť podať návrh na zápis zmeny zapísaných údajov alebo návrh na výmaz zapísaných údajov v lehote ustanovenej zákonom.
Návrh na zápis zmeny alebo výmaz zapísaných údajov podáva navrhovateľ, ktorým je buď priamo táto zapísaná osoba alebo osoba oprávnená podľa Obchodného zákonníka. Napríklad návrh na zápis verejnej obchodnej spoločnosti podáva do obchodného registra spoločník. Navrhovateľ môže na tento úkon splnomocniť aj inú osobu.
Návrh sa podáva výlučne elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronického formulára zverejneného na sídle ústredného portálu verejnej správy.
Lehotu na zápis zmeny alebo podanie návrhu na výmaz upravuje § 5 ods. 9 zákona o obchodnom registri, konkrétne na 30 dní. Týchto 30 dní sa počíta:
- odo dňa uvedeného v rozhodnutí spoločníkov alebo orgánu spoločnosti alebo družstva,
- inak odo dňa, keď bolo toto rozhodnutie prijaté,
- alebo odo dňa, keď nastali účinky právnej skutočnosti.
Porušenie tejto povinnosti, t. j. povinnosti v 30 dňovej lehote podať návrh na zápis zmeny alebo návrh na výmaz údajov zapísaných v obchodnom registri sankcionuje registrový súd, a to pokutou až do výšky 3 310 eur. Pokuta sa ukladá osobe oprávnenej konať v mene právnickej osoby. To znamená, že táto pokuta je adresovaná fyzickej osobe zodpovednej za realizáciu úkonu, nie právnickej osobe, ktorej sa úkon týka.
2. Povinnosť predložiť listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín
Zbierka listín obsahuje dokumenty ako spoločenskú zmluvu, zakladateľskú listinu, každú ich zmenu, listinu, ktorou sa preukazuje živnostenské alebo iné oprávnenie na vykonávanie činnosti, riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku, rozhodnutie súdu o zrušení spoločnosti, vyhlásenie správcu vkladu, zmluvu o predaji podniku a podobne.
V zmysle Obchodného zákonníka je obsah na základe zákona zverejňovaných listín, napríklad vyššie menovaných, účinný voči tretím osobám odo dňa, keď bolo zverejnené oznámenie o uložení listín do zbierky listín. To neplatí, ak zapísaná osoba preukáže, že tretia osoba o týchto údajoch alebo o obsahu listín vedela.
Listiny do zbierky listín predkladá osoba oprávnená na podanie návrhu (návrhu na zápis údajov, zápis zmeny alebo na výmaz zapísaných údajov), pričom obsah týchto listín musí zodpovedať skutočnému stavu.
Lehoty na predloženie listín do zbierky listín upravuje zákon rôzne. Napríklad riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku je podľa § 40 ods. 2 Obchodného zákonníka potrebné uložiť do zbierky listín spravidla do deviatich mesiacov odo dňa jej zostavenia. Výnimku z uvedenej povinnosti upravuje zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, podľa ktorého sa účtovné závierky povinne zverejňujú v registri účtovných závierok. Správca tohto registra zabezpečí v lehote 30 dní od ich zverejnenia v registri účtovných závierok ich zaslanie do zbierky listín obchodného registra (v takom prípade oprávnená osoba nemusí duplicitne predkladať účtovné závierky na zverejnenie do zbierky listín).
V prípade nepeňažného vkladu do obchodnej spoločnosti napríklad Obchodný zákonník upravuje lehotu 30 dní na predloženie do zbierky listín správy obsahujúcej opis nepeňažného vkladu, spôsob jeho ocenenia, údaj, či jeho hodnota zodpovedá aspoň emisnému kurzu upísaných akcií splácaných týmto vkladom pri akciovej spoločnosti a pod., ktorá plynie odo dňa splatenia nepeňažného vkladu. Povinnosť uložiť uvedenú správu v stanovenej lehote do zbierky listín má štatutárny orgán.
Porušenie povinnosti predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín, v lehote ustanovenej zákonom, registrový súd sankcionuje taktiež pokutou až do výšky 3 310 eur. Sankcionovaná je fyzická osoba oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby, ktorá si uvedenú povinnosť nesplnila.
Porušenie vybraných povinností podľa Obchodného zákonníka
Podľa zákona o obchodnom registri sa uloží pokuta vo výške 3 310 eur aj fyzickej osobe oprávnenej konať v mene zapísanej právnickej osoby, ak si táto osoba nesplnila povinnosti podľa § 3a, §9 ods. 4 a §21 ods. 7 – 9 Obchodného zákonníka .
Konkrétne ide o povinnosti:
- v obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu, IČO, ak bolo pridelené, označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal a číslo záznamu; pokiaľ sa uvádza výška základného imania, musí byť spolu s ňou daná aj informácia o rozsahu jeho splatenia. Podnikateľ má pritom tieto údaje povinnosť uvádzať aj v písomnom úradnom styku a na svojom webovom sídle, ak ho má zriadené.
- uvádzať obchodné meno s dodatkom označujúcim súčasný právny stav, a to najmä s dodatkom „v likvidácii“, „v konkurze“, „v reštrukturalizácii“,
- na obchodných dokumentoch týkajúcich sa podniku zahraničnej osoby alebo jeho organizačnej zložky uvádzať aj údaj o zápise podniku alebo organizačnej zložky do obchodného registra; povinnosť uvádzať tento údaj platí aj na webovej stránke osoby, pokiaľ ho má zriadené.
- na obchodných dokumentoch týkajúcich sa podniku zahraničnej osoby alebo jeho organizačnej zložky uvádzať označenie zahraničného obchodného registra alebo inej evidencie, do ktorej sa zahraničná osoba zapisuje a údaj o zápise zahraničnej osoby do tohto registra alebo inej evidencie, ak právo štátu, ktorým sa zahraničná osoba riadi, povinnosť zápisu do obchodného registra alebo evidencie ukladá.
Poskytnutie nepravdivých údajov obchodnému registru a pokuty
Ako bolo už uvedené, zákon o obchodnom registri má zabezpečiť, aby obsahom obchodného registra, ako aj zbierky listín, boli pravdivé, úplné a správne údaje tak, aby s nimi mohli tretie osoby ďalej pracovať.
Z toho dôvodu ukladá v § 5 ods. 10 osobám oprávneným konať v mene právnickej osoby povinnosť uvádzať v návrhoch pravdivé údaje a dokladať ich listinami, ktorých obsah zodpovedá skutočnému stavu.
Za porušenie tejto povinnosti (týchto povinností) hrozí pokuta vo výške 3 310 eur, konkrétne v prípade ak :
Pokuta sa ukladá fyzickej osobe, ktorá koná v mene podnikateľa
- v návrhu na zápis sa uvedú nepravdivé údaje,
- návrh na zápis sa doloží listinami, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu,
- registrovému súdu sa na uloženie do zbierky listín predložia listiny, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu.
Rovnako aj v uvedenom prípade registrový súd uloží pokutu fyzickej osobe oprávnenej konať v mene právnickej osoby.
Oneskorený návrh na zrušenie spoločnosti a pokuty
Právnická osoba koná štatutárnym orgánom alebo za ňu koná zástupca. Napríklad štatutárnym orgánom komanditnej spoločnosti sú komplementári, štatutárnym orgánom spoločnosti s ručením obmedzeným konateľ resp. viacerí konatelia a podobne. Štatutárny orgán sa zapisuje do obchodného registra.
V prípade, pokiaľ by nastala nejaká zmena v osobe štatutára, je potrebné mať túto zmenu zohľadnenú a zapísanú aj v obchodnom registri. Vzdanie sa funkcie, odvolanie či smrť osoby štatutára v prípade viacosobového orgánu nie je až taký problém, nakoľko za spoločnosť má aj naďalej kto konať. Na druhej strane, pokiaľ je štatutárnym orgánom len jedna osoba, vzdanie sa funkcie, odvolanie či jej smrť má na právnickú osobu zásadný vplyv. Aby mohla vo svojej činnosti ďalej pokračovať, upravuje Obchodný zákonník povinnosť ustanoviť nového člena štatutárneho orgánu spoločnosti do 3 mesiacov. Následne, do 60 dní, je potrebné novú osobu jediného štatutára zapísať do obchodného registra.
V prípade, pokiaľ by v tejto 60 dňovej lehote nebol nový štatutár zapísaný do obchodného registra, je ten, kto naposledy vykonával funkciu štatutárneho orgánu povinný podať do 30 dní návrh na zrušenie spoločnosti.
Z pohľadu sankcií podľa zákona o obchodnom registri to znamená, že pokiaľ osoba, ktorá naposledy bola jediným štatutárom v obchodnej spoločnosti, nepodá v 30 dňovej lehote návrh na zrušenie spoločnosti, hrozí jej uloženie pokuty až do výšky 3 310 eur.
V prípade smrti konateľa, pokiaľ ide o jediného zástupcu štatutárneho orgánu, sa táto funkcia nededí, t. j. automaticky neprechádza na dediča konateľa a ani konateľ nemôže nového konateľa označiť v závete. Pokiaľ by teda v prípade smrti jediného konateľa obchodnej spoločnosti nedošlo v stanovenej lehote k ustanoveniu nového člena štatutárneho orgánu (napríklad valným zhromaždením spoločnosti s ručením obmedzeným), môže priamo súd rozhodnúť o zrušení spoločnosti a nariadiť jej likvidáciu. Viac o následkoch zániku funkcie v obchodnej spoločnosti v dôsledku smrti (konateľa, spoločníka) sa dočítate v článku Dedenie majetku podnikateľa – praktické príklady.
Určenie výšky pokuty podľa zákona o obchodnom registri
Zákon o obchodnom registri pri ukladaní pokuty za menované porušenia odkazuje na ust. § 102 zákona č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok v znení neskorších predpisov. Z uvedeného ustanovenia, konkrétne prvej vety § 102 ods. 2 vyplýva, že výška pokuty sa určuje s prihliadnutím na povahu porušenej povinnosti. Registrový súd, ktorý za porušenia vyplývajúce zo zákona o obchodnom registri ukladá pokutu v rozmedzí do 3 310 eur bude zohľadňovať závažnosť porušenia povinnosti a jej následky, aby tak pristúpil k uloženiu pokuty v primeranej a spravodlivej výške.
Určenie rozpätia výšky pokuty do 3 310 eur znamená, že súd nemôže uložiť pokutu vo výške 0 eur. Za porušenie povinnosti podľa § 11 zákona o obchodnom registri tak automaticky nebude uložená pokuta práve vo výške 3 310 eur, čo však nie je vylúčené. Súd totiž prihliadne na drobné pochybenie, resp. zohľadní rozsah a význam nepravdivých údajov uvedených v návrhu na zápis do obchodného registra a podobne.