Výpočet čistej mzdy v roku 2025

Výpočet čistej mzdy v roku 2025
Zdroj: Pixabay.com
Jana Vašičková

Účtovníctvo je mojou srdcovkou už odmalička. Po jeho štúdiu sa účtovníckej profesii venujem naplno už viac ako 10 rokov. Skúsenosti som získala v korporáte, vyskúšala som aj outsourcingovú formu vedenia účtovníctva a práca s vlastnou klientelou si ma získala natoľko, že v súčasnosti v tejto oblasti podnikám.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Praktický príklad ako postupovať pri výpočte čistej mzdy zamestnanca. Ktoré veličiny do výpočtu čistej mzdy vstupujú a v akej výške platia v roku 2025?

Podľa čl. 36 zákona č. 460/1992 Zb. Ústavy Slovenskej republiky majú zamestnanci právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky a ďalej zamestnancom, okrem iného, deklaruje právo na odmenu za vykonanú prácu, ktorá má byť dostačujúca na to, aby im umožnila dôstojnú životnú úroveň.

Ďalšie zákony, ktoré upravujú odmeňovanie zamestnancov na Slovensku, sú:

  • zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ďalej len „Zákonník práce“),
  • zákon č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde,
  • zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou.

Mzda podľa Zákonníka práce predstavuje peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Mzdu dohaduje zamestnanec so zamestnávateľom v pracovnej zmluve, príp. v kolektívnej zmluve (alebo odmenu v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru).

Prečítajte si tiež

Ak zamestnávateľ nemá odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v rámci kolektívnej zmluvy, je povinný poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku, určeného pre konkrétny stupeň náročnosti práce. Sumy minimálnych mzdových nárokov upravuje Zákonník práce v § 120. Ostatné mzdové podmienky, ktoré dohaduje zamestnávateľ so zamestnancom prostredníctvom pracovnej zmluvy, resp. kolektívnej zmluvy, je napríklad forma odmeňovania, suma základnej či variabilnej zložky mzdy, spôsob vyplatenia mzdy zamestnancovi, a iné.  

Aký je rozdiel medzi hrubou mzdou, čistou mzdou a cenou práce?

V pracovnej zmluve, prípadne v dohodách vykonávaných mimo pracovný pomer alebo v kolektívnej zmluve, dohaduje zamestnávateľ so zamestnancom spravidla výšku hrubej mzdy (odmeny).

Hrubá mzda je určená mzda za mesiac alebo ako hodinová mzda a od jej výšky sa odvíja výpočet odvodov či preddavku na daň z príjmov. Odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne a preddavok na daň z príjmov sa z hrubej mzdy určujú príslušným percentom.

Reálny plat zamestnanca, čiže suma, ktorú zamestnávateľ poukazuje v hotovosti alebo na bankový účet zamestnanca v dohodnutom výplatnom termíne, predstavuje čistú mzdu.

Čistá mzda sa vypočíta, ak od sumy hrubej mzdy (pred zdanením) dohodnutej v pracovnej zmluve, dohode, resp. kolektívnej zmluve, odpočítame sociálne a zdravotné odvody, ktoré je povinný platiť zamestnanec, preddavky na daň z príjmov, prípadne ďalšie zrážky.

Cena práce alebo superhrubá mzda predstavuje hodnotu, ktorá vyjadruje koľko zamestnávateľa stojí zamestnanie konkrétneho zamestnanca. Vypočítame ju, ak ku hrubej mzde zamestnanca pripočítame sociálne a zdravotné poistenie platené zamestnávateľom (v širšom ponímaní sa ku tejto sume môže ešte pripočítavať aj povinná tvorba sociálneho fondu z hrubej mzdy).

Prečítajte si tiež

Prečítajte si aj: Hrubá a čistá minimálna mzda v roku 2025 (daň, odvody, cena práce)

Čo ovplyvňuje čistú mzdu zamestnanca v roku 2025

Čistá mzda, resp. mzda netto, predstavuje hrubú mzdu očistenú o odvody platené zamestnancom a preddavok na daň, prípadne aj o ďalšie zrážky. Výšku čistej mzdy teda ovplyvňujú tieto veličiny:

  • sadzba zdravotných a sociálnych odvodov,
  • sadzba preddavku na daň zo závislej činnosti,
  • odpočítateľná položka na zdravotné poistenie,
  • odvodová odpočítateľná položka na sociálne poistenie, prípadne iné úľavy na poistnom,
  • nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka,
  • daňový bonus na dieťa,
  • rôzne druhy iných zrážok, napr. exekučné zrážky zamestnanca, zrážky na sporenie a pod.

Na výšku čistej mzdy môžu mať okrem uvedených zložiek vplyv aj ďalšie, ktoré poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v podobe napríklad príspevku na stravovanie, náhrady za používanie mobilného telefónu. Čistú mzdu môže zas znížiť nepeňažný príjem, a to napríklad pri dodanení 1 % (0,5 %)z obstarávacej ceny vozidla v situácii, ak zamestnávateľ poskytne firemné vozidlo zamestnancovi aj na súkromné účely a iné.

Kalkulácia čistej mzdy v roku 2025 – vzorec

Kalkulácia čistej mzdy sa oproti roku 2024 nemení. Od januára 2025 sa mení iba výška niektorých veličín (napr. výška nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka), resp. spôsob výpočtu jednotlivých veličín (napr. výpočet daňového bonusu na dieťa).

Nasledujúca tabuľka predstavuje vzorec pre výpočet čistej mzdy zamestnanca v roku 2025:

Zdroj: Vlastné spracovanie
Výpočet čistej mzdy Poznámka
Hrubá mzda zamestnanca Predstavuje plnenie, ktoré je poskytnuté zamestnávateľom zamestnancovi za príslušný mesiac, na základe pracovnej zmluvy.
(-) odvody zamestnanca na zdravotné poistenie Zamestnanec je povinný zo svojej mzdy platiť preddavok na poistné vo výške 4 %, resp. 2 % ak ide o zamestnanca so zdravotným postihnutím.
(-) odvody zamestnanca do Sociálnej poisťovne Odvody do Sociálnej poisťovne takisto zamestnancovi zrazí a na účet poisťovne odvedie jeho zamestnávateľ, vo výške 9,4 %.
= Čiastkový základ dane zo závislej činnosti zamestnanca Odpočítaním odvodovej povinnosti zamestnanca od hrubej mzdy získame čiastkový základ dane zo závislej činnosti zamestnanca. Od tejto sumy sa následne odpočítava nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka(ak si ju zamestnanec uplatňuje), v roku 2025 platí suma mesačnej nezdaniteľnej časti základu dane vo výške 479,48 eur.
(-) nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka
= Zdaniteľná mzda Zdaniteľná mzda predstavuje príjem zamestnanca znížený o povinné poistné a nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
(-) preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti zamestnanca Povinný preddavok na daň sa vypočíta zo základu dane, vynásobením príslušnou sadzbou dane (19 %, resp. 25 %). Povinný preddavok na daň zrazí zamestnancovi a odvedie na účet daňového úradu (po zohľadnení výšky daňového bonusu na dieťa) zamestnávateľ.
(+) daňový bonus na dieťa (ak si ho zamestnanec uplatňuje) Daňový bonus predstavuje daňové zvýhodnenie, o ktoré sa znižuje preddavok na daň zo závislej činnosti. Jeho výška závisí od veku dieťaťa a od čiastkového základu dane zo závislej činnosti.
(+) ostatné náhrady Peňažné plnenia poskytované zamestnávateľom, napr. náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti a pod.
(-) ostatné zrážky Napr. exekučné zrážky, rôzne druhy sporení, zrážka stravného a pod.
= Čistá mzda zamestnanca Mzda, ktorú zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi v hotovosti alebo na jeho bankový účet.

Zdravotné odvody zamestnanca v roku 2025

Pri výpočte zdravotných odvodov sa vychádza z tzv. vymeriavacieho základu zamestnanca. Vymeriavacím základom zamestnanca je akýkoľvek príjem zo zárobkovej činnosti, ktorý je predmetom dane a nie je od dane oslobodený, spravidla ide o hrubú mzdu zamestnanca.

Zamestnávateľ zráža vypočítaný preddavok na zdravotné poistenie zamestnancovi z jeho hrubej mzdy, počas celého kalendárneho roka, v nasledujúcej výške:

  • 4 % - u zamestnanca bez zdravotného postihnutia,
  • 2 % - u zamestnanca so zdravotným postihnutím – sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň; osobou so zdravotným postihnutím je zamestnanec, ktorý bol uznaný za invalidného alebo zamestnanec s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera postihnutia funkčnej poruchy je min. 50 %.

Pri zdravotnom poistení existujú aj skupiny zamestnancov, ktorí zo svojho príjmu neplatia preddavky na zdravotné poistenie. Sú nimi napríklad brigádnici – pracujúci na základe dohody o brigádnickej práci študenta či dôchodcovia – poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a pod.

Zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o zdravotnom poistení) nestanovuje pri zdravotných odvodoch maximálny a minimálny vymeriavací základ.

Od roku 2023 však bolo pri platení zdravotných odvodov zavedené minimálne poistné a preddavky zamestnanca. S účinnosťou od januára 2023 tak musia zamestnanci uhrádzať preddavky na zdravotné poistenie vypočítané minimálne zo sumy životného minima, ktoré je platné k 1.1. príslušného kalendárneho roka. Sumu takto vypočítaného minimálneho poistného musia uhrádzať všetci zamestnanci bez ohľadu na skutočný príjem u zamestnávateľa.

Upozorňujeme, že minimálne poistné sa nevzťahuje napr. na:

  • zamestnancov, ktorí sú poistencami štátu, napr. pracujúci dôchodca alebo študent, poberateľ rodičovského príspevku,
  • zamestnancov, ktorí sú súčasne celý mesiac aj samostatne zárobkovo činnou osobou,
  • zamestnancov so zdravotným postihnutím s nárokom na zníženú sadzbu poistného,
  • zamestnanca, ktorý je vyhlásený za nezvestnú osobu.

Minimálny mesačný odvod zdravotného poistenia pre ostatné skupiny zamestnancov od 1.1.2025 je vo výške 41,08 eur.

Príklad na dopočítanie zdravotného odvodu do sumy minimálneho mesačného odvodu zdravotného poistenia

Pán Peter je konateľom v spoločnosti ABC s.r.o.. Za svoju funkciu poberá pravidelnú mesačnú odmenu vo výške 55 eur. Okrem tejto odmeny pán Peter nemá žiadne zamestnanie a nie je ani SZČO. Aké odvody na zdravotné poistenie platí pán Peter mesačne v roku 2025?

Preddavok na zdravotné poistenie za pána Petra sa vypočíta nasledovne:

Preddavok na ZP za spoločnosť ABC s.r.o. = 11 % zo sumy 55 eur = 6,05 eur

Preddavok na ZP – pán Peter = 4 % zo sumy 55 eur = 2,20 eur

Spolu preddavok na ZP = 8,25 eur

Nakoľko pán Peter nemá žiadny iný príjem, z ktorého platí preddavky na zdravotné poistenie, musí od januára 2025 zo svojej odmeny mesačne platiť zdravotný odvod minimálne v sume 41,08 eur. Na základe výpočtu je zrejmé, že pán Peter bude do minimálneho mesačného odvodu zdravotného poistenia doplácať zo svojich peňazí, a to sumu vypočítanú ako 41,08 eur - 8,25 eur = 32,83 eur.

Zdravotná poisťovňa vykoná po skončení roka ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, porovnaním zaplatených preddavkov za príslušný kalendárny rok s výškou poistného, ktorú by mal zamestnanec zaplatiť z vypočítaného vymeriavacieho základu, resp. zo svojho skutočne dosiahnutého príjmu za celý kalendárny rok. Výsledok ročného zúčtovania je preplatok, nedoplatok alebo nula.

Článok pokračuje pod reklamou

Odpočítateľná položka na zdravotné poistenie v roku 2025

Nárok na uplatnenie odpočítateľnej položky na zdravotné poistenie majú zamestnanci, ktorých mesačný príjem zo zárobkovej činnosti je nižší ako 570 eur a vykonávajú závislú činnosť na základe pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo obdobného pracovného pomeru. Najčastejšie ide o zamestnancov, ktorí pracujú na skrátené pracovné úväzky. Uplatnením odpočítateľnej položky na zdravotné poistenie sa zamestnancovi znižuje jeho vymeriavací základ, a tak aj výška jeho preddavkov na zdravotné poistenie. Suma odpočítateľnej položky v roku 2025 je max. v sume 380 eur mesačne.

Sociálne odvody zamestnanca v roku 2025

Zamestnanec v roku 2025 platí nasledovné druhy sociálneho poistenia v príslušných sadzbách:

  • nemocenské poistenie (1,4 %),
  • starobné poistenie (4 %),
  • invalidné poistenie (3 %),
  • poistenie v nezamestnanosti (1%).
Prečítajte si tiež

Celkovo tak ide o 9,4 % z hrubej mzdy zamestnanca, ktorú mu zráža a odvádza do Sociálnej poisťovne jeho zamestnávateľ. Vymeriavacím základom pre účely sociálneho poistenia je najčastejšie hrubá mzda zamestnanca.

Aj pri sociálnom poistení existujú výnimky, u ktorých sa uplatňuje odlišná sadzba sociálnych odvodov. Takouto skupinou zamestnancov sú napr. zamestnanci, ktorým bol priznaný starobný, predčasne starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo dôchodcovia po priznaní starobného alebo predčasného starobného dôchodku a pod.

Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o sociálnom poistení) neurčuje výšku minimálneho vymeriavacieho základu na účely výpočtu sociálneho poistenia.

Od januára 2025 sa v dôsledku prijatia tzv. konsolidačného balíčka zvyšuje hranica maximálneho vymeriavacieho základu na platenie sociálneho poistenia, na 11-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky, zistenej Štatistickým úradom za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu. V roku 2025 sa teda vychádza z priemernej mesačnej mzdy za rok 2023 vo výške 1 430 eur a výška maximálneho vymeriavacieho základu pre účely výpočtu sociálneho poistenia bude tak v sume 15 730 eur (11 x 1 430 eur).

Podrobnejšie informácie nájdete v článku Zvýšenie sociálnych odvodov od roku 2025 pre vysokopríjmových zamestnancov a SZČO.

Viac informácií o odvodoch a odpočítateľných položkách sa dočítate v článku Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2025.

Preddavky na daň zo závislej činnosti v roku 2025

Výšku preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti u zamestnanca ovplyvňuje výška zdaniteľnej mzdy, skutočnosť, či si zamestnanec uplatňuje daňový bonus na dieťa a tiež nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.

Sadzby preddavkov na daň zo závislej činnosti platné v roku 2025 uvádzame v tabuľke:

*suma 48 441,43 eur predstavuje 176,8-násobok sumy platného životného minima pre rok 2025 Zdroj: Vlastné spracovanie
Sadzba preddavkov na daň zo závislej činnosti Kedy sa použije?
19 % z tej časti zdaniteľnej mzdy, ktorá nepresiahne sumu 48 441,43 eur* vrátane
25 % z tej časti zdaniteľnej mzdy, ktorá presiahne sumu 48 441,43* eur

Podrobnejšie informácie ku sadzbám dane z príjmov fyzických osôb pre rok 2025 si prečítajte v článku Sadzby dane z príjmov fyzických osôb od roku 2025.

Daňový bonus na dieťa v roku 2025

Daňový bonus predstavuje daňové zvýhodnenie, ktoré si môže uplatniť iba daňovník – fyzická osoba. O sumu daňového bonusu na dieťa si daňovník znižuje vypočítanú daň, resp. vypočítané preddavky na daň z príjmov. Daňový bonus si daňovník môže uplatňovať mesačne (ak je zamestnancom, prostredníctvom mzdy) alebo ročne (každá fyzická osoba, ktorá splní podmienky).

Určenie výšky daňového bonusu, na ktorý má daňovník nárok, závisí od dvoch faktorov:

  • od veku dieťaťa a
  • od výšky základu dane daňovníka, ktorý je krátený príslušným percentom (výška percenta sa uplatňuje podľa počtu vyživovaných detí)

Novinkou v roku 2025 je krátenie, resp. zánik daňového bonusu na dieťa u vysokopríjmových daňovníkov. Daňový bonus na dieťa sa kráti u daňovníka, ktorého základ dane je vyšší ako suma 25 740 eur, a to o 1/10 rozdielu medzi dosiahnutým základom dane a sumou 25 740 eur na každé vyživované dieťa.

Od 1.1.2025 v dôsledku prijatia tzv. konsolidačného balíčka bude mať daňovník naposledy nárok na daňový bonus v mesiaci, kedy dieťa dovŕši 18 rokov veku. V roku 2025 sa súčasne končí prechodné obdobie, v ktorom bolo možné uplatňovať zvýšenú sumu daňového bonusu (140 eur) u dieťaťa do 15 rokov veku.

Maximálna mesačná výška daňového bonusu, ktorá je platná pre rok 2025 je:

  • 50 eur mesačne, pre vyživované dieťa vo veku od 15 do 18 rokov, alebo
  • 100 eur mesačne, na vyživované dieťa do 15 rokov veku, a to poslednýkrát za kalendárny mesiac, v ktorom dieťa dovŕši 15 rokov veku. 

Od roku 2025 sa mení aj úprava percentuálneho limitu základu dane, resp. čiastkového základu dane, podľa počtu vyživovaných detí daňovníkom.

Dôležité informácie o zmenách týkajúcich sa uplatňovania daňového bonusu od roku 2025, prinášame v článkoch Daňový bonus na dieťa od 1.1.2025Daňový bonus na dieťa od 1.1.2025 – príklady.

Výpočet čistej mzdy v roku 2025 – praktický príklad

Jana pracuje v spoločnosti ABC s.r.o. ako účtovníčka, s hrubou mzdou 1 800 eur mesačne. Mesačne si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a tiež daňový bonus na jedno dieťa (5 rokov). Postup výpočtu čistej mesačnej mzdy pani Jany uvádzame v tabuľke:

Zdroj: Vlastné spracovanie
Výpočet čistej mzdy
Hrubá mzda 1 800 eur
(-) odvody zamestnanca na zdravotné poistenie 72 eur (vypočítané ako: 4 % zo sumy 1 800 eur)
(-) odvody zamestnanca do Sociálnej poisťovne 169,20 eur (vypočítané ako: 9,4 % zo sumy 1 800 eur)
= Čiastkový základ dane zo závislej činnosti zamestnanca 1 558,80 eur(vypočítané ako: 1 800 eur – 72 eur – 169,20 eur)
(-) nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka 479,48 eur
= Zdaniteľná mzda 1 079,32 eur(vypočítané ako: 1 558,80 eur – 479,48 eur)
(-) preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti zamestnanca 205,07 eur (vypočítané ako: 1 079,32 eur x 19 %)
(+) daňový bonus na dieťa 100 eur
= Čistá mzda zamestnanca 1 453,73 eur(vypočítané ako: 1 558,80 eur – 205,07 eur + 100 eur)

Čistá mzda pani Jany po uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu na 1 vyživované dieťa do 15 rokov veku je vo výške 1 453,73 eur.

Náš tip: Vypočítajte si čistú mzdu, resp. hrubú mzdu alebo cenu práce v roku 2025 pomocou našej mzdovej kalkulačky.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Jana Vašičková
Jana Vašičková

Účtovníctvo je mojou srdcovkou už odmalička. Po jeho štúdiu sa účtovníckej profesii venujem naplno už viac ako 10 rokov. Skúsenosti som získala v korporáte, vyskúšala som aj outsourcingovú formu vedenia účtovníctva a práca s vlastnou klientelou si ma získala natoľko, že v súčasnosti v tejto oblasti podnikám.


Zmeny v dôchodkoch a dôchodkovom poistení v roku 2025

Prehľad toho najdôležitejšieho, čo čaká aktuálnych aj budúcich penzistov. Ako sa budú dôchodky valorizovať, čo sa mení v rodičovskom dôchodku a čo sa zmení v II. pilieri?

OČR cez vianočné prázdniny: ktorí rodičia ju môžu poberať?

Podmienky a postup podania žiadosti o ošetrovné počas vianočných prázdnin. Nárok na OČR z dôvodu prázdnin však nemá každý rodič.

Dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce od 1. 1. 2025

Sezónne práce je možné vykonávať aj na základe dohody o pracovnej činnosti, ktorá však má určité špecifiká. Aké obmedzenia a iné podmienky Zákonník práce vyžaduje?

Peňažné dávky pre rodiča v roku 2025

Prehľad dôležitých informácii k peňažným dávkam, na ktoré majú nárok rodičia v roku 2025. Aké podmienky je potrebné splniť a aká je ich výška v roku 2025?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky